ПОВСТАВАТИ

Значення повставати це

ПОВСТАВА́ТИ1, таємо́, таєте́, док.

1. Устати, підвестися з місця (про всіх або багатьох). Разом повставали [запорожці], коней посідлали, Поїхали визволяти Катриного брата (Шевч., II, 1963, 151); Коли Мічурін увійшов до кімнати,.. всі встали. Вони часто потім згадували про це, сміючись і жартуючи й запитуючи один одного, чому ж все-таки вони повставали, як школярі? (Довж., І, 1958, 453); // Прокинувшись від сну, піднятися з постелі. На другий день вже ми повставали, а баба спить (Коцюб., І, 1955, 457); — Це ви, мамо? — Я. — Наші вже повставали? — Сплять іще (Тют., Вир, 1964, 224).

2. Вийти з чого-небудь, висадитися (про всіх або багатьох). Потім до берега приставши з Троянством голим всім своїм, На землю з човнів повстававши, Спитавсь [Еней], чи є що їсти їм (Котл., І, 1952, 70).

ПОВСТАВА́ТИ2, таю́, тає́ш, недок., ПОВСТА́ТИ, а́ну, а́неш, док.

1. Підніматися на боротьбу з ким-, чим-небудь, проти когось, чогось; піднімати повстання. Повстає кругом по світі Плем’я сміле, войовниче, Що для люду права, хліба, Волі і освіти кличе (Фр., X, 1954, 120); Хмельницький.. звернувся з універсалом до польських селян, закликаючи їх повставати проти шляхти (Іст. УРСР, І, 1953, 246); Народ проти панів повстав і вільний став (Укр.. присл.., 1955, 335); Чого той ворог нападать спішить? Бо він вже знає, що йому не жить. Бо ним в Європі скорені народи повстати можуть за зорю свободи (Тич., II, 1957, 79); У Жовтні великім.. Твої [Україно] трударі — шахтарі, орачі — Повстали на пана, на ката (Бичко, Сійся.., 1959, 45); // Пробуджуватися до активних дій. В уяві моїй крізь мільйони облич палає доба неповторна, коли ми повстали на партії клич бить чорні загони Ейхгорна (Сос., І, 1957, 450).

2. перен. Чинити опір, протидіяти. [Єпископ:] Ми платимо покірно всі податки, ми кесаря шануємо і владу, не повстаєм ні словом, ані ділом супроти них (Л. Укр., II, 1951, 233); В душі Михайло часто обурювався на батька, повставав проти його залізної волі, але корився йому (Томч., Жменяки, 1964, 16); На подив самої Даші, проти її участі в секті рішуче повстала мати (Жур., Вечір.., 1958, 218).

3. З’являтися, виникати. З криком «мала куча» валяться [парубки] на Ониська, знаходиться ще десяток охочих, повстає купа з самих рук та ніг (Хотк., І, 1966, 111); За його почином і головно на його акціях, повстала велика дестилярня [нафтоочисна фабрика] біля Дрогобича (Фр., VIII, 1952, 394); Діти зовсім не плакали, бо були налякані вогнем, який повстав над цілим Хрещатиком (Ю. Янов., II, 1954, 34); // Відкриватися зорові, ставати видним. Їхатимеш, то шлях тобі звивається бором..; коли, от, опахнув свіженький вітерець — і засиніє старий Дніпро поміж зелених комишів та червоного верболозу, і повстають круті сиві гори (Вовчок, І, 1955, 95); Уже було подать рукою До наших вулиць і садів, Що повставали за рікою, — І кожен зустріччю радів (Перв., І, 1958, 481); // Оживати в пам’яті, виникати в уяві і т. ін. Повстає в моїх очах Жіноча постать (Рильський, І, 1960, 261); В його забобонній голові разом повстали згадки про чудне.. поводження дочки (Коцюб., І, 1955, 270); І разом покину ледаче писання, І в серці повстане єдине бажання Довіку читати на личку твоєму Найкращого серця найкращу поему (Сам., І, 1958, 130); // Починатися, зароджуватися, брати початок. — Все, що ми бачимо круг себе, доводить нам, що без причини нічого не повстає (Гр., II, 1963, 105); Хто ж може відати, звідки пішло все? Хіба тільки той сам, з кого повстали безкраї світи, — чи створив він, чи не творив їх, — він бачив усе з високості (Л. Укр., IV, 1954, 284).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 6. — С. 693.

I. Повставати, таємо́, єте́, гл. Встать (во множествѣ). Старі діди стояли повстававши. К. Іов. 61. Ото гарненько повстававши, помолились до церкви Богу. Кв. Вранці Бог, св. Петро і св. Миколай повставали. Драг. 111.

2) Высадиться. На землю з човнів повстававши, спитавсь, чи є що їсти їм. Котл. Ен.

II. Повставати, таю́, єш, сов. в. повстати, стану, неш, гл.

1) Возставать, возстать, возмутиться. При Хмельницькому одностайне за Вкраїну повстали. К. ЧР. 11.

2) Подниматься, подняться. Над зеленими ярами повстав легесенький туман. Левиц. І. 120. Галас повстане.

3) Возникать, возникнуть. Те, що повстало з самого життя народнього. О. 1861. IX. 181.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 3. — С. 227.

повставати Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
rebelвосставать

повставати Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
povstavatypovstavatypovstavaty

повставати Рід - дієслово, недоконаний вид

повставати Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особаповстаюповстаємо
2 особаповстаєшповстаєте
3 особаповстаєповстають
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особаповставатимуповставатимемо
2 особаповставатимешповставатимете
3 особаповставатимеповставатимуть
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідповстававповставали
Жіночий рідповставала
Середній рідповставало
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа повстаймо
2 особаповстайповстайте
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній часповстаючи
Минулий часповстававши

повставати Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
1046

повставати в англійській розкладці - gjdcnfdfnb

Цитати української літератури з використанням слова повставати

"Вірні люди доносили йому, що кияни не мають наміру повставати, бо в Доброчина така ж гридьба, як і в Свенельда, мовляв, один біс"Білик Іван Іванович - Похорон богів

"— Але хай не дерзає народ повставати на правителів своїх: «Несть-бо влади, аще не від бога»"Старицький Михайло Петрович - Останні орли