ПЕРЕХОПЛЮВАТИСЯ

Значення перехоплюватися це

ПЕРЕХО́ПЛЮВАТИСЯ, ююся, юєшся, недок., ПЕРЕХОПИ́ТИСЯ, хоплю́ся, хо́пишся; мн. перехо́пляться; док.

1. Хапатися, схоплюватися за кого-, що-небудь інше. Хвилювання потьмарило мозок, він мало не зірвався і ледве встиг перехопитися за інший гак закляклою рукою (Голов., Тополя.., 1956, 74).

2. Швидко переправлятися через що-небудь. Доки одні билися з хуторянами в річці та вподовж берега, інші з переможним тупотом уже перехоплювались по мосту на той бік (Гончар, II, 1959, 251); Чи не ліпше зібратися зараз та тікати? За одну ніч можна перехопитися через Чорногору (Фр., IV, 1950, 432); Довгенько-таки тягнули лоцмани порон побіля берега, та бачать, що вподовж Дніпра ніяк не перепливуть, от вони за весла та й перехопились на той бік (Стор., І, 1957, 108); * Образно. Ще з осені вона з ними [запасами] тяглася та держалася, — скупилася і хлібом, і топливом, думала перехопитись через зиму (Мирний, IV, 1955, 287); // Перестрибувати через що-небудь. Сп’янілі молодецькі почуття примушують витрачати енергію, і Куриленко перестрибував тини або з розгону перехоплювався через купки злежаного попелу по дворах (Ле, Ю. Кудря, 1956, 42); Дійшовши до кінця [провулка], наймит миттю перехопився через скошений перелаз (Епік, Тв., 1958, 411); * Образно. Фактично роботу починали, коли стрілка годинника перехоплювалась за сьому (Шовк., Інженери, 1935, 57); // Дути вздовж чого-небудь, через щось (про вітер). Вітер вільно перехоплювався через площину палуби, хвиля за хвилею перекочувались через неї швидкими каскадами (Смолич, Світанок.., 1953, 567); // перен. Перебиратися, перелазити куди-небудь, на другий бік чого-небудь. Дорога гнучка обвивається довкола них, проскакує під стрімкою стіною, а потім перехопиться дірявим містком крізь вогке, укрите сочистою зеленню провалля (Хотк., II, 1966, 300); Через тин з сусіднього городу необережно перехопилося стебло гарбузиння, ще й маленький гарбузик перекинуло (Мушк., День.., 1967, 52); // перен. Дуже швидко, непослідовно міняти настрій, переходити з однієї теми розмови на іншу і т. ін. Постійне клекотіння сміху, несподівані виплески його примушують дівчину перехоплюватися з легкого на серйозне, з веселого на сумне (Вол., Місячне срібло, 1961, 33).

3. Недоречно замовкати. Такеньки стара Чайчиха словами мішається, і зупиняється, і перехоплюється — що се таке? Далі вже каже, що Яків дожидав якогось чоловіка до себе (Вовчок, І, 1955, 208).

4. тільки недок. Пас. до перехо́плювати.

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 6. — С. 314.

Перехоплюватися, лююся, єшся, сов. в. перехопитися, плюся, пишся, гл. Быстро переѣзжать, переѣхать, переправиться. Єсть через річку і кладочки; возом не переїдем, а конем добрий козах перехотіться. ЗОЮР. II. 206. Перехопившись через гору, здалека побачили ми Ненаситець. Стор. II. 121.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 3. — С. 143.

перехоплюватися Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
be capturedперехватываться

перехоплюватися Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
perekhopliuvatysiaperekhopliuvatysiaperekhoplyuvatysya

перехоплюватися Рід - дієслово, недоконаний вид

перехоплюватися Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особаперехоплююсяперехоплюємося
2 особаперехоплюєшсяперехоплюєтеся
3 особаперехоплюєтьсяперехоплюються
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особаперехоплюватимусяперехоплюватимемося
2 особаперехоплюватимешсяперехоплюватиметеся
3 особаперехоплюватиметьсяперехоплюватимуться
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідперехоплювавсяперехоплювалися
Жіночий рідперехоплювалася
Середній рідперехоплювалося
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа перехоплюймося
2 особаперехоплюйсяперехоплюйтеся
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній часперехоплюючись
Минулий часперехоплювавшись

перехоплюватися Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
1578

перехоплюватися в англійській розкладці - gtht[jgk.dfnbcz

Цитати української літератури з використанням слова перехоплюватися

"В жолобку, де ввiрчувався кiнець палички, скоро почало тлiти, вже нiздрi вловлювали запах димку, але доводилося раз у раз перехоплюватися долонями, i за цю коротку паузу тепло встигало розвiятись, не дiйшовши критичної точки"Бережной Василий - Пiд крижаним щитом

"В жолобку, де ввірчувався кінець палички, скоро почало тліти, вже ніздрі вловлювали запах димку, але доводилося раз у раз перехоплюватися долонями, і за цю коротку паузу тепло встигало розвіятись, не дійшовши критичної точки"Бережний Василь Павлович - Під крижаним щитом