ПЕРЕСАДЖУВАТИ

Значення пересаджувати це

ПЕРЕСА́ДЖУВАТИ, ую, уєш, недок., ПЕРЕСАДИ́ТИ, саджу́, са́диш, док., перех.

1. Викопавши яку-небудь рослину, садити її на новому місці. Моя мати пересаджувала якісь цвіти [квіти] в зільнику з служницею (Коб., III, 1956, 18); Посадковий матеріал вирощується посівом насіння у грядки й одержані сіянці пересаджують на лісокультурну площу (Тр. бот. саду, І, 1949, 161); — Оце щось в мене росте; якась дивна рослина: лист широкий, стебло високе.. Ото якби його пересадити на копану землю та доглядати — ото десь гарне б було (Коцюб., І, 1955, 466); * Образно. А цей [пан] вирвав мене з коренем і думав пересадити в чужу землю. Навіть не всяке дерево приймається в чужому грунті. А я ж — людина (Гжицький, Опришки, 1962, 112).

2. Садовити кого-небудь на інше місце; пропонувати, допомагати або примушувати пересісти. Кольцов — в гостях у літераторів-аристократів на край стільця біля дверей, покашлюючи, сідав несміло. І тільки Бєлінський та ще деякі чесні пересаджували його вперед, на перші місця (Тич., III, 1957, 66); Хлопець.. пересадив Галю на тітчині коліна й вийшов (Ю. Янов., Мир, 1956, 157); // Допомагати кому-небудь пересісти кудись, перемістити когось з одного виду транспорту на інший для продовження поїздки. Генерала везли видолинком на большак [шлях] з тим, щоб там пересадити на санітарну машину і відправити далі (Тют., Вир, 1964, 503); // Переміщувати в інше місце (звичайно звірів, риб, птахів і т. ін.). Вирощених з ікри мальків пересадили у спеціальний станок з цементованим дном, а потім в нагульно-форелеві водойми (Рад. Укр., І.VІІІ 1962, 2).

3. Допомагати кому-небудь переміститися через перепону, перешкоду. Доглядачка, мабуть, таки бачила, як я пересаджував Женю через паркан (Сміл., Сашко, 1957, 176); Відчинив двері, — аж там дідок маленький.. — Пересади через поріг! — Узяв Котигорошко, пересадив (Укр.. казки, 1951, 100); Казанцев.. пересадив Олесю через тин і переплигнув сам (Н.-Лев., III, 1956, 158); // рідко. Перелазити через перепону, перешкоду. Все те [майно], як показували сліди, занесли [злодії] в сад, що притикав до подвіря, а відси, пересадивши.. через паркан, вибралися в темну, безлюдну вуличку (Фр., IV, 1950, 43).

4. спец. Вирізавши частину кістки або тканини, переносити її на інше місце на живому організмі або на інший живий організм для приживлення. У безхребетних тварин, які не виробляють антитіла, можна.. пересаджувати голову з однієї тварини на іншу того ж виду (Наука.., 12, 1963, 13); Володимир Петрович [Філатов] вирізав туберкульозну виразку, а натомість пересадив шматочок консервованої за своїм методом трупної шкіри. І наслідки були чудові (Знання.., 5, 1966, 16).

5. розм. Переділяти навпіл посадкою дерев, кущів і т. ін. Пересади, моя миленькая, вишеньками двір (Чуб., V, 1874, 411).

6. розм. Те саме, що висо́вувати 1. Вівця пересадить голову через комишеву стінку (Сл. Гр.).

7. діал. Перескакувати. Не бачив пропастей і обривів перед собою. Він пересаджував їх без мислі, як рівчаки коло дороги (Фр., VIII, 1952, 319).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 6. — С. 271.

Пересаджувати, джую, єш, сов. в. пересадити, джу, диш, гл.

1) Пересаживать, пересадить (растенія).

2) Передѣлять, передѣлить пополамъ, посадивъ растенія. Пересади, моя миленькая, вишеньками двір. Чуб. V. 411. З) Пересаживать, пересадить кого черезъ что. Дівко, дівко, пересади через поріг! Рудч. Ск. II. 66.

4) Высовывать, высунуть черезъ что. Вівця пересадить голову через комишеву стінку. О. 1862. V. Кух. 30.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 3. — С. 135.

пересаджувати Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
transplantпересаживать

пересаджувати Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
peresadzhuvatyperesadzhuvatyperesadzhuvaty

пересаджувати Рід - дієслово, недоконаний вид

пересаджувати Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особапересаджуюпересаджуємо
2 особапересаджуєшпересаджуєте
3 особапересаджуєпересаджують
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особапересаджуватимупересаджуватимемо
2 особапересаджуватимешпересаджуватимете
3 особапересаджуватимепересаджуватимуть
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідпересаджувавпересаджували
Жіночий рідпересаджувала
Середній рідпересаджувало
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа пересаджуймо
2 особапересаджуйпересаджуйте
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній часпересаджуючи
Минулий часпересаджувавши

пересаджувати Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
1367

пересаджувати в англійській розкладці - gthtcfl;edfnb

Цитати української літератури з використанням слова пересаджувати

"Будемо пересаджувати на свою ниву космополітичні вищі ідеї"Нечуй-Левицький Іван Семенович - Над Чорним морем

"Всі журнали й газети європейської категорії мають собі ціль пересаджувати європейську просвіту, європейську науку на російську землю"Нечуй-Левицький Іван Семенович - Органи російських партій

"Часом я намагався допомогти бабусі поливати чи пересаджувати квіти, але вона завжди лагідно, але твердо відсторонювала мене."Воронина Леся - Таємне товариство боягузів, або засіб від переляку № 9