ПЕРЕПРОШУВАТИ

Значення перепрошувати це

ПЕРЕПРО́ШУВАТИ1, ую, уєш і діал. ПЕРЕПРОША́ТИ, а́ю, а́єш, недок., ПЕРЕПРОСИ́ТИ, ошу́, о́сиш і розм. ПЕРЕПРОХА́ТИ, а́ю, а́єш, док., перех. і без додатка.

1. Просити вибачення; вибачатися. [Самосад:] Тоді я їй таку авторитетну відповідь дав, що вона.. цілу ніч мене перепрошувала… (Корн., II, 1955, 346); Тут же перепросила [жінка] за безтактовність мужчини (Панч, Синів.., 1959, 8).

[Ду́же] перепро́шую; [Ду́же] перепроша́ю, діал. — вибачаюсь, прошу вибачення. — Дуже перепрошую, але коли б начальник... — пробував дискутувати Жолтанський (Галан, Гори.., 1956, 143); Коли пан Адам по звичці простягав руку по страву, вона казала: — Перепрошаю (Коцюб., II, 1955, 251).

2. розм. Те саме, що проси́ти. Я зберігала їх [Василеві листи], пожовкли, а зберігала. Бо нескінченне моє кохання до нього. Скільки не перепрошувала — не відповів (Логв., Давні рани, 1961, 60).

Проси́ти та перепро́шувати — дуже просити. Прийшов її чоловік та й почав просити та перепрошувати. "Я, каже, не дам її нікому і пальцем зайняти.." (Л. Укр., III, 1952, 471).

3. розм. Просити всіх або багатьох, одного за одним. Як уже перепросить дружба парубків, то начинає просити дівчат (Сл. Гр.).

ПЕРЕПРО́ШУВАТИ2, ую, уєш, недок., ПЕРЕПРОСИ́ТИ, ошу́, о́сиш, док., перех., діал. Розпитувати. — Чи не заїздили б ви, Мироне, в столицю розвідати?.. Чи не перепросили б там кого? (Мирний, II, 1954, 91).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 6. — С. 261 - 262.

Перепрошувати, шую, єш, сов. в. перепроси́ти, шу́, сиш, гл.

1) Извиняться, извиниться, попросить извиненія. Був готовий упасти перед нею на коліна і перепросити її. Левиц. І.

2) Просить, попросить, упросить. Старий мій обрікався у Київ, отже й не довелося йому, бо син перепросив у волости старшини та голови, то його й не пустили. Харьк. г.

3) Просить, попросить многихъ одного за другимъ. Як уже перепросит дружба парубків, то начинав просити дівчат. Гринч. III. 514.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 3. — С. 134.

перепрошувати Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
to apologizeизвиняться

перепрошувати Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
pereproshuvatypereproshuvatypereproshuvaty

перепрошувати Рід - дієслово, недоконаний вид

перепрошувати Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особаперепрошуюперепрошуємо
2 особаперепрошуєшперепрошуєте
3 особаперепрошуєперепрошують
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особаперепрошуватимуперепрошуватимемо
2 особаперепрошуватимешперепрошуватимете
3 особаперепрошуватимеперепрошуватимуть
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідперепрошувавперепрошували
Жіночий рідперепрошувала
Середній рідперепрошувало
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа перепрошуймо
2 особаперепрошуйперепрошуйте
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній часперепрошуючи
Минулий часперепрошувавши

перепрошувати Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
1367

перепрошувати в англійській розкладці - gthtghjiedfnb

Цитати української літератури з використанням слова перепрошувати

"Того й прибiгав до них Ковтун, нiби перепрошувати Василя за свiй вчинок"Кашин Владимир - Готується вбивство

"Жінка та сини засоромились і почали перепрошувати старого; дочка плакала з радощів, а зять переконався, що в машинці нема нечистої сили."Коцюбинський Михайло Михайлович - Нюренберзьке яйце

"— Ну, ну, панотче, досить уже перепрошувати! Обдурила вас дівчина, та й годі"Старицький Михайло Петрович - Останні орли

"— Лучче отут загину, ніж маю перепрошувати твого батька, — одказала Зося."Нечуй-Левицький Іван Семенович - Причепа

"Якось так дивно, незвично почав перепрошувати, що він, о либонь, мужик з Дерманя… Є тут таке село, а там, мовляв, мало танцюють фокстротів…"Самчук Улас Олексійович - Чого не гоїть огонь

"Став гостей перепрошувати й виніс з комори два сідла з узденицями."Чайковський Андрій Якович - Сагайдачний

"— Ет! бог з нею, — говорив Роман, — нащо мені її перепрошувати? На світі люде вороги одно другому"Нечуй-Левицький Іван Семенович - Не той став

"Олеся пройшла попід вікнами, вийшла за двір і оглянулась на ганок; вона сподівалась, що Балабуха побіжить за нею слідком, буде її перепрошувати, благати, а Балабуха лежав собі на канапі"Нечуй-Левицький Іван Семенович - Старосвітські батюшки та матушки