ПЕРЕГАНЯТИ

Значення переганяти це

ПЕРЕГАНЯ́ТИ, я́ю, я́єш і ПЕРЕГО́НИТИ, ню, ниш, недок., ПЕРЕГНА́ТИ, пережену́, пережене́ш, док., перех.

1. Йдучи, їдучи, пливучи і т. ін., випереджати, опинятися попереду; обганяти. Три човни, повні молодих хлопців, полинули по воді, доганяючи й переганяючи один одного (Н.-Лев., І, 1956, 434); Хмари.. плавали по високому небі, одна одну доганяючи, одна одну переганяючи (Мирний, І, 1949, 345); Візник швидко їхав поряд трамвайної колії, а його щохвилини переганяли новенькі гуркотливі трамваї (Донч., II, 1956, 83); Шведські коні мчали хутко, а наш козацький кінь їх перегнав: примчав раніш од шведів (Ю. Янов., II, 1954, 123); * Образно. — Тру-ту-ту-у! — все вище і вище підіймає над лісами свою переможну мелодію ріг, вона переганяє братів і тривожно трукає в їхніх головах (Стельмах, І, 1962, 74); // перен. Випереджати кого-, що-небудь у рості, ставати вищим від когось, чогось. [Оленка:] Там три дуби один одного переганяє. А біля них росте вже молоденький (Ірчан, І, 1958, 174); — Погляньте, товариш кореспондент, На нашу споруду, на цей монумент! І гордо кивнув на уквітчану арку, Що зльотом увись перегнала "пожарку" [пожежну вежу] (С. Ол., Вибр., 1959, 270); // перен. Досягати більших у порівнянні з ким-, чим-небудь успіхів, опинятися попереду когось, чогось у певному відношенні. Юнацтво, захоплене почином старших, виявляло варті зачудовання намагання не тільки не пасти задніх, а й переганяти своїх батьків (Досв., Вибр., 1959, 352).

2. Женучи, переміщувати з одного місця на інше (звичайно худобу). — Завтра переганяйте корів на Грузьку (Тют., Вир, 1964, 193); // Переправляти з одного місця на друге (автомашини та інші транспортні засоби). Після закінчення польових робіт.. переганяють машини на центральну садибу МТС (Орг. і технол. тракт. робіт, 1956, 93); [Вітровий:] Я піду човен пережену (Корн., II, 1955, 214); // розм. Змушувати кого-небудь змінити місце проживання, перебування або роботу, службу і т. ін. — Ми тутечки, — кажуть, — і обгніздились, і колодязі покопали, і обсіялись; як стануть нас на шляхи переганять, то пропали й ми, загине й худобина наша! (Стор., І, 1957, 229); Переганяли і тримали тут [у концтаборі] полонених з інших місць (Коз., Гарячі руки, 1960, 108); — Мене вже з одного місця на друге перегонили вісімнадцять разів (Вас., І, 1959, 145); — От флігель-другий одремонтують на зиму.. І Гашку переженуть із старого (Головко, І, 1957, 255); // перен., розм. Пересувати що-небудь з місця на місце. Мовчки переганяв [Ярема] цигарку з одного кута рота до другого (Стельмах, II, 1962, 218).

3. Женучи, змушувати перейти, переміститися через який-небудь простір, перепону і т. ін. Коли-не-коли проїде селянин возом, пастушата переженуть худобу через дорогу (Гончар, II, 1959, 238); // рідко. Йдучи, їдучи і т. ін., минати якийсь простір. — Перегнали вже ми Устєріки, Де Черемош Чорний з Білим збігся, І дісталися на більшу воду (Фр., XIII, 1954, 338).

4. Очищати, пересипаючи або пропускаючи через машину (звичайно зерно). Якось на тік привезли засмічене бур’яном зерно, і його довелося кілька разів переганяти на сортировці (Минко, Повна чаша, 1950, 98); Двічі перегонили [зерно] на віялці, трієрі (Горд., Дівчина.., 1954, 12); // Переміщати, проштовхувати кров (про серце). Якщо серце не переганятиме кров по жилах, то клітини голодуватимуть (Наука.., 7, 1958, 61).

5. Перетворювати в що-небудь інше шляхом перегонки. Перегнати, зерно на горілку; // Відділяти якусь складову частину. Переганяти молоко на сепараторі; // розм. Видобувати якусь речовину шляхом перегонки. — Що ж вона могла вилікувати? — Усякі рани.. і екзему виводили [мати]. — .. А чим же вона виводила? — Переганяли дерево-горіх… (Стельмах, II, 1962, 91).

На гре́чку переганя́ти (перегна́ти) див. гре́чка.

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 6. — С. 149.

Переганяти, ня́ю, єш, сов. в. перегнати, жену, не́ш, гл.

1) Перегонять, перегнать на другое мѣсто. Ой позволь, пане, землю міряти, землю міряти, мости мостити, воронеє стадо да й переганяти. Чуб. III. 295.

2) Перегонять, перегнать (водку).

3) Надрывать, надорвать коня быстрой ѣздой.

4) Наново перепахивать, перепахать поле.

5) Переганяти думки. Усиленно думать. Харьк. г.

6) — на решето. Очищать, очистить решетомъ.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 3. — С. 113.

переганяти Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
distillперегонять

переганяти Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
perehaniatyperehaniatyperehanyaty

переганяти Рід - дієслово, недоконаний вид

переганяти Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особапереганяюпереганяємо
2 особапереганяєшпереганяєте
3 особапереганяєпереганяють
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особапереганятимупереганятимемо
2 особапереганятимешпереганятимете
3 особапереганятимепереганятимуть
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідпереганявпереганяли
Жіночий рідпереганяла
Середній рідпереганяло
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа переганяймо
2 особапереганяйпереганяйте
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній часпереганяючи
Минулий часпереганявши

переганяти Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
1055

переганяти в англійській розкладці - gthtufyznb

Цитати української літератури з використанням слова переганяти

"Вона стала веселiша й проворнiша, почала пустувати, прудше стала бiгати з подругами, ганятись за ними, переганяти їх, все вешталась, все бiгала, не могла на мiсцi встояти."Нечуй-Левицький Іван Семенович - Гетьман Iван Виговський

"Не знаю, що в нього залишилось недоламаним, що так прозвали його? Але й зараз дядько Антон, кульгаючи та бокуючи, мiг вискочити на будь-якого жереба, клiщем вп’ястись у нього та й переганяти худоб’ячу злiсть на пiну."Стельмах Михайло Панасович - Гуси-лебеді летять…

"Того дня старий конюший звелів переганяти коні в луг."Білик Іван Іванович - Похорон богів

"Тепер вони могли цією кладкою-місточком переводити, або переганяти на випас своїх власних корів, з десяток-два кіз і т.п."Авраменко Сергій Володимирович - Кам’яна гатка

"— А звідти хто човна буде переганяти?"Нестайко Всеволод Зіновійович - Тореадори з Васюківки

"— Абсолютно правильно, — спокiйно зауважив дiд. — А звiдти хто човна буде переганяти?"Нестайко Всеволод Зіновійович - Тореадори з Васюківки (2-га редакція)

"- А звiдти хто човна буде переганяти? "Нестайко В - Тореадори з Васюкiвки