ОБ'ЄКТИВНИЙ

Значення об'єктивний це

ОБ’ЄКТИ́ВНИЙ1, а, е.

1. Який існує поза людською свідомістю і незалежно від неї; незалежний від волі, бажань людини; протилежне суб’єктивний. Соціалізм неминуче прийде всюди на зміну капіталізмові. Це обєктивний закон суспільного розвитку (Програма КПРС, 1961, 4); Ядро зла було не в самому факті відхилення від норми, а в тому, що факт цей в силу обєктивних обставин мусив залишитись безкарним (Вільде, Сестри.., 1958, 36).

Об’єкти́вна і́стина — правильне відображення в свідомості людей, у положеннях науки дійсності, реального світу. Бути матеріалістом значить визнавати обєктивну істину, яку відкривають нам органи чуттів (Ленін, 18, 1971, 123); Об’єкти́вна реа́льність (ді́йсність); Об’єкти́вний світ — зовнішній світ, природа, буття. Єдина "властивість" матерії, притаманна їй в будь-яких станах — це властивість бути обєктивною реальністю (Вісник АН, 4, 1957, 4); Психіка як продукт мозку є субєктивним відображенням обєктивної дійсності (Фізіол. ж., VI, 4, 1960, 253); Порівняння — це такий логічний прийом, за допомогою якого встановлюються схожість і відмінність предметів, явищ обєктивного світу (Логіка, 1953, 12).

Об’єкти́вне пра́во, юр. — право як сукупність норм, на відміну від прав, які надаються окремим особам (суб’єктам); Об’єкти́вний ідеалі́зм — у філософії — один з основних різновидів антинаукового ідеалістичного напрямку, який визнає основою всього існуючого абстрактну свідомість ("дух", "світовий розум" і т. ін.); Об’єкти́вні показники́, мед. — показники хвороби, які мають зовнішній вияв (на противагу суб’єктивним).

2. Позбавлений упередження і суб’єктивного ставлення; безсторонній, неупереджений. Треба бути щирим, без жалю до себе одвертим, правдивим, обєктивним (Вас., IV, 1960, 36); Вже в збірці "Голубі ешелони", а особливо в творах 30-х років, П. Панч визначився як письменник з нахилом до спокійного, обєктивного викладу (Рад. літ-во, 1, 1963, 20).

ОБ’ЄКТИ́ВНИЙ2, а, е, спец. Прикм. до об’єкти́в. Якщо фотографований будинок не вміщається на матовому склі, то піднімають вгору обєктивну дошку апарата (Довідник фот., 1959, 71).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 5. — С. 496.

об'єктивний Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
objectiveобъективный

об'єктивний Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
obiektyvnyiob'iektyvnyiob'yektyvnyy

об'єктивний Рід - прикметник

об'єктивний Словоформи слова

Називнийоб'єктивнийоб'єктивнаоб'єктивнеоб'єктивні
Родовийоб'єктивногооб'єктивноїоб'єктивногооб'єктивних
Давальнийоб'єктивномуоб'єктивнійоб'єктивномуоб'єктивним
Знахіднийоб'єктивний, об'єктивногооб'єктивнуоб'єктивнеоб'єктивні, об'єктивних
Оруднийоб'єктивнимоб'єктивноюоб'єктивнимоб'єктивними
Місцевийна/у об'єктивному, об'єктивнімна/у об'єктивнійна/у об'єктивному, об'єктивнімна/у об'єктивних

об'єктивний Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
1046

об'єктивний в англійській розкладці - j,''rnbdybq

Цитати української літератури з використанням слова об'єктивний

"Це об'єктивний закон свiтобудови"Михановский Владимир - Оранжеве серце

"Але характер, хоч i не доказ, теж об'єктивний фактор, який може допомогти знайти доказ"Кашин Владимир - I жодної версiї