ОБЛОГА

Значення облога це

ОБЛО́ГА, и, ж.

1. Оточення військами укріпленого пункту (міста, фортеці і т. ін.) з метою оволодіння ним. Декуди ставали опором міщани в своїх мурах, і непривичні до ведення правильної облоги монголи мусили не раз тратити багато часу, добуваючи брам і мурів (Фр., VI, 1951, 57); Доводилося розпочати справжній бій і облогу (Тулуб, Людолови, II, 1957, 108); // Перебування в обложеному місті, фортеці тощо. Три тяжкі неділі Богун з військом У тяжкій облозі бував… (Укр.. думи.., 1955, 115); [Ізоген:] Хіба під час облоги не буває, що й батько дітям брами не відчинить і їх не пустить в поле до криниці..? (Л. Укр., III, 1952, 299); Це правда, правда, що під Ленінградом у бліндажі лежав з бійцями Ленін рядом. Інакше б їм тяжку не витримать облогу, Інакше як би їм здобути перемогу! (Бичко, Вогнище, 1959, 51).

Обступа́ти (обступи́ти, става́ти, ста́ти і т. ін.) обло́гою; Бра́ти (взя́ти) в обло́гу — оточувати з усіх боків військами. — І як мислите, воєводи, — запитав Святослав, — будемо далі брати Переяславець копієм [зброєю] чи станемо облогою? (Скл., Святослав, 1959, 357); В Баварський край мечем, огнем Він прокладав дорогу. Столицю військом обступив І взяв її в облогу (Вороний, Вибр., 1959, 84); Стан обло́ги — надзвичайні заходи, які запроваджує державна влада в якій-небудь місцевості при безпосередній загрозі захоплення її ворогом. У першому наказі начальник гарнізону Микола Щорс оповіщав населення міста, що Київ поки що перебуває в стані облоги (Скл., Легенд. начдив, 1957, 60); Вже ж третій місяць линяло тут на сонці, на дощах оголошення про стан облоги на всьому Покутті (Козл., Ю. Крук, 1957, 351).

2. Військо, яке здійснює оточення укріпленого пункту. — В першому-ліпшому місці обложені вийдуть і перебють облогу поодинці (Ле, Наливайко, 1957, 64); * У порівн. Нам хата все тіснішою здавалась, бо темрява з кутків давно вже вийшла та й обступила нас, немов облога (Л. Укр., І, 1951, 293).

3. спец. Оточення звіра під час полювання; облава. Негр покликав із села кількох своїх знайомих на облогу барса (Трубл., Мандр., 1938, 134).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 5. — С. 528.

Облога, ги, ж.

1) Осада. Наливайком козаки з облоги визволились. К. ЦН. 309.

2) Каждое изъ наклонно идущихъ бревенъ, изъ которыхъ сдѣланъ желобъ для спусканія срубленныхъ деревьевъ съ горы. См. Ризи. Шух. I. 179.

3) мн. облоги. Оконная рама. Вх. Зн. 42.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 3. — С. 15.

облога Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
siegeосада

облога Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
oblohaoblohaobloha

облога Рід - іменник, жіночий рід, неістота

облога Словоформи слова

Називнийоблогаоблоги
Родовийоблогиоблог
Давальнийоблозіоблогам
Знахіднийоблогуоблоги
Оруднийоблогоюоблогами
Місцевийна/у облозіна/у облогах
Кличнийоблогооблоги

облога Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
633

облога в англійській розкладці - j,kjuf

Цитати української літератури з використанням слова облога

"— Як почнеться облога, ви не дасте нам притулку в місті!"Іваничук Роман Іванович - Манускрипт з вулиці Руської

"Лиш два дні тривала облога Києва, а на третій день, дванадцятого березня, після приступу Київ узято, чого не бувало до того ніколи"Загребельний Павло Архипович - Диво

"Король було й згодився на те і 4 квітня разом з Гордієнком та запорожцями штурмував Полтаву, та тільки той штурм був невдалий і облога Полтави затяглася аж на три місяці, а тим часом до Полтави наближався сам цар Петро I з великим військом."Кащенко Адріан Феофанович - Кость Гордієнко-Головко — останній лицар Запорожжя

"Так невдало закінчилась облога Генабума місяця червця в чотирнадцяте."Білик Іван Іванович - Меч Арея

"Півгодини вже тривала облога"Франко Іван Якович - Захар Беркут

"От я й думаю, голубко моя кохана, як би дізнатися, чи зберігся той лаз і донині? Залізняк тепер обложив Лисянку, та ця облога забере багато часу й дасть змогу ляхам отямитись і зібрати сили, а негайний штурм вимагає великих жертв"Старицький Михайло Петрович - Останні орли

"Два тижні вже тяглася облога, а гетьман не йшов Богунові на поміч, і навіть звістки від нього ніякої не було"Кащенко Адріан Феофанович - Борці за правду

"І все-таки облога загрожувала великими клопотами"Білик Іван Іванович - Похорон богів

"І справді зачалася облога"Чайковський Андрій Якович - Сагайдачний