НІВЕЧИТИ

Значення нівечити це

НІ́ВЕЧИТИ, чу, чиш, недок., перех.

1. Псувати, руйнувати, знищувати що-небудь. Степан заскрипів зубами. — Ну, щастя, — каже, — її. Так давайте ж, хлопці, хоч слід по собі зоставимо. І давай ходити по кімнатах та бити, нівечити, що під руку попадало (Хотк., І, 1966, 70); Колупає [американка] фрески давні, Древню нівечить стіну (Шер., Інд. зошит, 1958, 34); Вряди-годи по верхів’ях дубів пролітав вітер, листя журно шелестіло, ніби там угорі ішла тиха змова проти людей, що нівечили пилками та сокирами тіла могутніх дерев (Тют., Вир, 1964, 243).

2. Катувати, мучити кого-небудь, знущатися, глумитися з кого-небудь, жорстоко й грубо поводитися з кимось. [Бичок:] І голодом її [жінку] морив, і в льох запирав, і посеред зими у ополонці купав, і бив, і нівечив!.. Таки призвів її до того, що втекла! (Кроп., І, 1958, 488); Починає розказувати [пан], який Гнат злочинець, як він довго намірявсь забити Олександру, як він бив її, нівечив, мов звір лютував над бідною офірою… (Коцюб., І, 1955, 76).

3. Негативно впливаючи, порушувати нормальний хід, розвиток чого-небудь. Він терпеливо працював; вертів бур і бив балдою, бив до нестями, ніби своїми ударами хотів вгамувати біль і протаранити скелю, що закривала світ і нівечила йому життя (Коцюба, Перед грозою, 1958, 91); Одарка вже забула про сум, що самотній їй.. нівечив молоді літа (Ле, Вибр., 1939, 101).

4. Спотворюючи, перекручуючи, подавати що-небудь у неправильній формі. Силкуючись удавати з себе пана, він без жалю нівечив і українську, і російську мову, нехтуючи першу і не знаючи другої (Гр., І, 1963, 244); Безоглядне, наївне епігонство, некритичне сприймання зарубіжних взірців завдало немало шкоди, воно нівечить не тільки форму, але й зміст, стає на заваді творчому зростанню молодих авторів (Літ. Укр., 9. IV 1963, 2).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 5. — С. 418.

Нівечити, чу, чиш, гл.

1) Портить, уничтожать, обращать въ ничто, разорять. Свою одежину нехтує, скот нівечить. Ном. № 10779.

2) Мучить, издѣваться, жестоко обращаться. Дитино моя, чого ж твій тато мене нівечить? Г. Барв. 109. Робили глузи їм досадні, гірш нівечили, як циган. Котл. Ен. V. 32.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 2. — С. 565.

нівечити Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
maimкалечить

нівечити Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
nivechytynivechytynivechyty

нівечити Рід - дієслово, недоконаний вид

нівечити Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особанівечунівечимо
2 особанівечишнівечите
3 особанівечитьнівечать
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особанівечитимунівечитимемо
2 особанівечитимешнівечитимете
3 особанівечитименівечитимуть
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий ріднівечивнівечили
Жіночий ріднівечила
Середній ріднівечило
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа нівечмо
2 особанівечнівечте
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній часнівечачи
Минулий часнівечивши

нівечити Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
844

нівечити в англійській розкладці - ysdtxbnb

Цитати української літератури з використанням слова нівечити

"У багатстві великому сила їх велика; розвіяти їх багатство за вітром — не стане в їх сили, тоді й нас нівечити не будуть."Грінченко Борис Дмитрович - Під тихими вербами

"Врешті, можеш її нівечити, з неї має бути ковдра для тебе, а не для мене!"Кобилянська Ольга Юліанівна - Царівна

"за що нас бити? за віщо нас нівечити?.."Мирний Панас - Хіба ревуть воли, як ясла повні

"«Це якась нечиста сила наважилась мучити мою душу, намоглася нівечити моє серце цілу ніченьку"Нечуй-Левицький Іван Семенович - Князь Єремія Вишневецький

"Володько хотів було по-своєму відповісти на це захоплення, але Олег роззброював його своєю безпосередньою безтурботністю, і йому було шкода нівечити цю щирість"Самчук Улас Олексійович - Волинь

"— Я б його ще на позов потягла! як він сміє отак бити, отак нівечити!"Мирний Панас - Повія

"— Татари — поганий народ, моя дитинко, їх треба нівечити, бо то наші вороги."Чайковський Андрій Якович - Сагайдачний

"Навіщо ж його мучити й нівечити? Хлопець наблизився до дзвіночка, щоб погладити"Харчук Борис Микитович - Планетник

"Це був шматок минулої невинности і навіть було шкода нівечити його непорочність і ім’я наших цивілізаційних примх."Самчук Улас Олексійович - На твердій землі