НЕЙМОВІРНИЙ

Значення неймовірний це

НЕЙМОВІ́РНИЙ, а, е.

1. Який важко або неможливо собі уявити; у здійснення якого важко або неможливо повірити; неможливий, неправдоподібний. Так само, як завжди, охайно лежала на ньому одежа, так само поважні були його рухи і неймовірним здавалось, що ся людина іде на смерть (Коцюб., II, 1955, 102); Хто незнайомий глянув би збоку на них, аж неймовірним йому здалося б, що цей щуплявий, до чорноти просмалений сонцем чоловічок та дав життя цьому білявому ставному юнакові, який, виструнчившись, стоїть перед ним (Гончар, Тронка, 1963, 4); Орині здавалося неймовірним, щоб Яків Калитка одружився (Горд., Чужу ниву.., 1939, 34); // Який не існує насправді; нереальний, неіснуючий. Найбільш поширеною була думка, нібито Рембрандт створив за власним бажанням своє освітлення, — переконливе, але неймовірне, таке, якому нема прикладу у реальному житті (Мист., 4, 1956, 41).

2. Який значно перевищує звичайний ступінь вияву, звичайну силу і т. ін. чого-небудь; надзвичайно великий. Про неймовірну силу, розум, хитрощі Кармалюка складалися пісні (Ів., Тарас. шляхи, 1954, 303); Він стояв, широко розставивши ноги, і дивився на Оленку з неймовірним подивом (Жур., Опов., 1956, 169); Вантажне авто шляховиків з неймовірною швидкістю пронеслося лісом (Ле, Клен. лист, 1960, 14).

3. Який відрізняється від інших, не такий, як усі, як у всіх, як завжди; особливий, незвичайний. Деякі дами були в діамантах, ..з неймовірними куафюрами і капелюшами (Л. Укр., III, 1952, 621); Дніпро був неймовірний від бездоганного неба, що впало в його глибінь (Ю. Янов., II, 1954, 95); // у знач. ім. неймові́рне, ного, с. Те, що виходить за межі звичайного. Богун робив неймовірне — старі досвідчені козаки не пам’ятали таких блискавичних маршів (Кач., Вибр., 1953, 143); Раптом сталось неймовірне. Коли Микула прокладав ще одну борозну понад лісом, ..кінь його раптом зупинився, важко дихнув, а потім впав на теплу, свіжу, пахучу землю (Скл., Святослав, 1959, 260).

4. заст. Недовірливий. [Олеся:] Як ти похмуро почав на все дивитись… якийсь неймовірний став?.. (Кроп., II, 1958, 323); — Шкода тільки, що ти неймовірна… я зараз бачу, почуваю, що ти не ймеш мені віри … Правда, ні? — допитувався Олексій, пильно глядячи у вічі Оксані (Л. Янов., І, 1959, 34); — А відкіля ти? — спитав господар, позираючи на неї неймовірними очима з-під кудлатих брів (Гр., II, 1963, 259).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 5. — С. 325.

Неймовірний, а, е. Недовѣрчивый. У мене такий чоловік неймовірний, що до всякого мене приклада. Уманск. у. В мене матінка нерідная, а дружина неймовірная. Грин. ІІІ. 305.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 2. — С. 549.

неймовірний Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
unbelievableневероятный

неймовірний Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
neimovirnyineimovirnyineymovirnyy

неймовірний Рід - прикметник

неймовірний Словоформи слова

Називнийнеймовірнийнеймовірнанеймовірненеймовірні
Родовийнеймовірногонеймовірноїнеймовірногонеймовірних
Давальнийнеймовірномунеймовірнійнеймовірномунеймовірним
Знахіднийнеймовірний, неймовірногонеймовірнунеймовірненеймовірні, неймовірних
Оруднийнеймовірнимнеймовірноюнеймовірнимнеймовірними
Місцевийна/у неймовірному, неймовірнімна/у неймовірнійна/у неймовірному, неймовірнімна/у неймовірних

неймовірний Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
1147

неймовірний в англійській розкладці - ytqvjdshybq

Цитати української літератури з використанням слова неймовірний

"— Глянь на Дніпро, неймовірний! — сказав Лях засмученому полковникові"Кащенко Адріан Феофанович - З Дніпра за Дунай

"Знову гупання й знову несамовитий крик… Знову… Знову… По стелі тупцяється багато ніг, галасують, а над усім зринає фугасом зовсім неймовірний, нелюдський, безтямний рев після кожного удару…"Багряний Іван Павлович - Сад Гетсиманський

"У вагоні стоїть неймовірний шум"Хвильовий Микола - На озера

"За столами знявся неймовірний ґвалт"Білик Іван Іванович - Меч Арея

"Поєдинок за звання найдужчої людини світу викликав неймовірний ажіотаж."Гаврош Олександр Дюлович - Неймовірні пригоди Івана Сили, найдужчої людини світу

"— Тодозя! Он що я забувся взяти! То ти? Ти не мара? — крикнув неймовірний Єремія, неначе не йняв віри своїм очам."Нечуй-Левицький Іван Семенович - Князь Єремія Вишневецький

"«Що за неймовірний чоловік! Весь вік уникає переслідувань, а дивіться, що за спокійні мудрі очі, яке благородне облич яка стриманість і ощадливість у рухах"Андріяшик Роман Васильович - Люди зі страху

"У залі зчинився неймовірний гамір"Старицький Михайло Петрович - Останні орли

"Це якийсь неймовірний сон, отче Гервазію!"Шевчук Валерiй - Дiм на горi

"— А коли б воно нам не нашкодило, — увернув хтось, неймовірний."Мирний Панас - Хіба ревуть воли, як ясла повні