НАЛЯГАТИ

Значення налягати це

НАЛЯГА́ТИ, а́ю, а́єш, недок., НАЛЯГТИ́, ля́жу, ля́жеш; мин. ч. налі́г, налягла́, ло́; док.

1. на кого-що. Навалюючись, лягаючи, давити на кого-, що-небудь. Люди все йшли і одні другим налягали грудьми на плечі (Коцюб., II, 1955, 76); Я підходжу до дверей і налягаю на них плечем. Двері відчиняються (Мик., II, 1957, 55); Боєць Петро Скидан просто наліг животом на жерло німецької гармати, залив її своєю кров’ю і дав товаришам вдертися до німців (Довж., III, 1960, 42); Коли б отут їх [танкістів] не було, то вже б сто тонн цегляних глиб на тебе б налягло (Гонч., Вибр., 1959, 316); *0бразно. Я не дам свому серденьку спати, .. Хоч я буду сама почувати. Що на груди вже смерть налягла (Пісні та романси.., II, 1956, 193); // рідко. Спиратися на що-небудь. Прочанин важко дише і налягає на ціпок, ідучи (Л. Укр., III, 1952, 124).

Наляга́ти на но́гу — шкутильгати. Часом серед найбільшого розгону, на самій середині гори Іван починав налягати на ногу (Стеф., І, 1949, 61).

2. на кого — що, перен. Охоплювати кого-небудь (про почуття, думки, сон і т. ін.). Тривога кам’яною горою налягає на її груди! (Фр., VII, 1951, 123); На Чіпку налягла ще гірша журба, ще міцніше оповив його смуток (Мирний, І, 1949, 161); Важка втома владно налягає на повіки, зрадливий сон хилить донизу голову (Збан., Єдина, 1959, 33); Невідомо звідки наліг на нього важкий сон (Цюпа, Назустріч.., 1958, 254).

3. на що. Напружуючись, докладаючи зусиль, працювати чим-небудь. Зняв [Павло] з пліч вила і приступив до праці: так налягав на них, що вони заганялися в гній по самий держак (Тют., Вир, 1964, 116); Іван наліг тоді на весла, і його човен почав наганяти передній (Коцюб., І, 1955, 385).

Наляга́ти (налягти́) на но́ги — прискорювати ходу. Христя все дужче та дужче налягає на ноги (Мирний, III, 1954, 115); Йти було ще далеченько, а час був дуже пізній.. й він немилосердно наліг на ноги (Епік, Тв., 1958, 403).

4. на що, перен., розм. Завзято, наполегливо братися за що-небудь, займатися чим-небудь. З того часу він не злюбив свого батька й наліг на науку… (Мирний, І, 1954, 153); Дівка засоромлено тільки ложку пригублювала, а Короп налягає на їжу (Кос., Новели, 1962, 108); Максим наліг на підготовку до екзаменів (Рибак, Час.., 1960, 173); Подає Климиха, наливає. Налягають гості на драглі (Нерв., II, 1958, 257).

5. на кого — що і без додатка. Наступати, насуватися, натискати на кого-, що-небудь (про військо і т. ін.). Стали ляхи дуже вже налягати на козаків (Укр.. казки, легенди.., 1957, 238); Ось уже пішли до бою з вилами, сокирами, а ворог — стіною-муром налягає, щоб розбить селянські ряди… (Кос., Новели, 1962, 10).

6. тільки недок., перен., розм. Наполегливо вимагати виконати, зробити що-небудь. Тугар Вовк, а особливо Мирослава й Максим, налягали конче, аби кінчити розпочате діло (Фр., VI, 1951, 16); Будьте ж ласкаві, звістіть мене про результати Карпенкової критики, бо автор налягає на мене (Коцюб., III, 1956, 159).

7. тільки недок., на що, перен., розм. Підкреслювати, виділяти що-небудь. "Хо" мені менше усього вподобався: дуже вже Ви в ньому налягаєте на все те, що так любо Вашому серцеві [серцю] (Мирний, V, 1955, 383); — Віддихай, моє лисеньке сонечко, коли стомився, — казала й Роксолана чоловікові, налягаючи на най-солодші низи свого.. контральто (Ільч., Козацьк. роду.., 1958, 18).

8. на що. Розташовуватися шаром на чому-небудь. Земна кора складається з окремих верств, які налягають одна на одну (Курс заг. геол., 1947, 5); // Оповиваючи, заповнюючи, поширюватися (про мряку, туман, темряву і т. ін.). Мряка зачала налягати на луки (Фр., І, 1955, 63); На гори налягали тумани (Гжицький, Чорне озеро, 1961, 131); На землю важко налягла осіння ніч (Збан., Малин., дзвін, 1958, 136); Тиша налягла на весь світ, м’яка і тепла (Собко, Звич. життя, 1957, 91).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 5. — С. 122.

Наляга́ти, га́ю, єш, сов. в. налягти́, ля́жу, жеш, гл.

1) Налегать, налечь.

2) Давить, придавить; угнетать, тѣснить, притѣснить. Стали ляхи дуже вже налягати на козаків. ЗОЮР. І. 166.

3) Ложиться, лечь поверхъ чего-либо. Ой туман яром та налягає. Грин. III. 382.

4) Охватывать, охватить; одолѣвать, одолѣть (о снѣ, печали). Сон наліг. Сидить дівчина край віконечка і сон її налягає. Мил. 150. Стала к їх серцям велика туга налягати. Макс. (1849), 23. Уже на нашу молоду журба налягла. КС. 1883. II. 378.

5) Напирать; надвигаться, надвинуться. Щось дуже злая хуртовина, на нас налягає. Макс. (1849), 50. Наліг (вітер) на козака, одежу з його цупить. Греб. 376.

6) Только сов. в.? Догонять (охотничій терминъ о собакѣ). Як дуже Дойда налягає, — … лис хвостом виляє. Котл. Ен. IV. 10.

7) Налягати на но́гу. Прихрамывать. У Мирнаго налягати на но́ги значитъ — поспѣшно идти: Христя… налягає на ноги: ж йде, а підтюпцем трюха. Мир. Пов. II. 42. Чіпка тільки вийшов з двору, так і наліг на свої ноги. Мир. ХРВ. 174.

8) Настаивать, настоять. Пани налягають на свому, а мужики на свому.

9) Приставать, пристать. Що ти, причепо, налягаєш на мене?

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 2. — С. 501.

налягати Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
leanналегать

налягати Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
naliahatynaliahatynalyahaty

налягати Рід - дієслово, недоконаний вид

налягати Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особаналягаюналягаємо
2 особаналягаєшналягаєте
3 особаналягаєналягають
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особаналягатимуналягатимемо
2 особаналягатимешналягатимете
3 особаналягатименалягатимуть
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідналягавналягали
Жіночий рідналягала
Середній рідналягало
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа налягаймо
2 особаналягайналягайте
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній часналягаючи
Минулий часналягавши

налягати Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
844

налягати в англійській розкладці - yfkzufnb

Цитати української літератури з використанням слова налягати

"В запалі він почав чимдуж налягати на весла, і човен, підстрибуючи з напруги, щодалі все хутчіше біг у той бік, де хрест січової церкви то виникав козакам на очі разом з банею дзвіниці, то знову ховався за деревами."Кащенко Адріан Феофанович - Зруйноване гніздо

"Та й сама природа їх копалень перла до того, що прийшла пора налягати головно ва видобування воску, що віск мав тепер статися підвалиною бориславського багатства, а нафта — тільки більше або менше сильною підпорою"Франко Іван Якович - Борислав сміється

"Явдоха, помітивши це та розпитавшись, що Максим між москалями не остання спиця в колесі, давай на його ще дужче налягати"Мирний Панас - Хіба ревуть воли, як ясла повні

"Вони переливаються одне в одне завжди, і завжди хапала його човен течія, йому треба було налягати на весло, щоб перерізати її днищем, залишивши голубу мерехтливу рану, яку небо прагло присипати уламками покаліченого місяця й зір"Шевчук Валерiй - Дiм на горi

"Лиш як морози почали на добре притискати, а далі і сніг налягати на широких вітах смерек білою ватою, перестав він вижидати дівчину в лісі"Кобилянська Ольга Юліанівна - В неділю рано зілля копала...

"Борися розморило, на нього почала налягати дрімота"Бережний Василь Павлович - Останній рейс «Бурана»

"Що ти робитимеш? Складеш руки і смирненько ждатимеш, поки вода заллє? Чи будеш гребти? Правда ж, ти будеш гребти, налягати на весла, доки сил, доки змоги твоєї"Близнець Віктор Семенович - Звук павутинки

"Шарпонув та й каже: «Годі, буде з тебе!» А війтенко: «Ні, або мені, або тобі не жити на світі!» — «Дак нехай же, — каже, — господь успокоїть твою душу», — та й почав налягати ще більш на війтенка"Куліш Пантелеймон Олександрович - Чорна Рада

"Але часом серед найбільшого розгону на самій середині гори Іван починав налягати на ногу і спирав коня"Стефаник Василь Семенович - Камінний хрест