МОХ

Значення мох це

МОХ, у, ч. Сланка спорова рослина без коріння та квітів, що росте у вогких місцях, на деревах, камінні. — Обріс мохом сірий камінь (Бор., Тв., 1957, 83); Мох грубо встелив землю м’яким килимом і манить спочити (Хотк., II, 1966, 316); 3 дощової мряки виринув Вишневий хутір — з два десятки мазанок із зеленими від моху стріхами (Тют., Вир, 1964, 11); 3 наших рослин "компасом" може бути звичайний мох. Як відомо, у лісі чи в полі дерева й каміння обростають мохом із північного боку (Веч. Київ, 25.1 1968, 4).

◊ Мо́хом порости́ (обрости́ і т. ін.): а) давно забутися. Що було, то мохом поросло (Укр.. присл.., 1955, 274); Часи князів і бояр поросли мохом (Фр., XVI, 1955, 184); б) постаріти. Одна на другу [ворони] позирали; Неначе три сестри старі, Що дівували, дівували, Аж поки мохом поросли (Шевч., І, 1951, 298); Серце обросло (поросло) мохом у кого, чиє — хтось, став байдужим, бездушним. Коли б могли Вони збудить луну і розтроюдить рани В серцях людей, що мохом поросли.. Тоді б замовкли вже самі собою Кайданів брязкіт і такі слова… (Л. Укр., І, 1951, 165).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 4. — С. 814.

Мох, ху, м.

1) Мохъ. Він такий уже старий, що увесь мохом обріс. Рудч. Св. II. 61. Налапав м’який мох, а під мохом твердий камінь. Левиц. І. Вам іти на мха, на темні луги. Маркев. 89.

2) Очески овечьей шерсти. Гол. Од. 39. Ум. Мошо́к.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 2. — С. 450.

мох — сланка спорова рослина без коріння та квітів, що росте у вогких місцях, на деревах, камінні; символ забуття, смерті, могили («Що було, то мохом поросло»), старості («Він такий уже старий, що мохом обріс» — казка). Обріс мохом сірий камінь (Л. Боровиковський); фразеологізм: се́рце обросло́ (поросло́) мо́хом — про того, хто збайдужів, став бездушним.

Жайворонок В. В. Знаки української етнокультури: Словник-довідник. — К.: Довіра, 2006.— С. 378.

мох Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
mossмох

мох Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
mokhmokhmokh

мох Рід - іменник, чоловічий рід, неістота

мох Словоформи слова

Називниймохмохи
Родовиймохумохів
Давальниймохові, мохумохам
Знахідниймохмохи
Орудниймохоммохами
Місцевийна/у мохуна/у мохах
Кличниймохумохи

мох Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
312

мох в англійській розкладці - vj[

Цитати української літератури з використанням слова мох

"Але він міг навіть і не таке — йому вдавалося чути і кожен листок на кожному дереві, і як лускають бруньки, і дихає мох, і — що не вимагало особливого вслухання — як під корою наростають річні кільця або як стукає серце в їжака, не тільки у вовка"Андрухович Юрій Ігорович - Дванадцять обручів

"На них помини татарських часів, на них мох і кущі акації"Самчук Улас Олексійович - Марія

"Самiтний мандрiвник на Чаплинцi чує тiльки, як шарудить мох i трiщить пiд ногами верес; натрапляє на якiсь ледь помiтнi стежинки, що їх навеснi протоптали тварини, а може, й люди"Ненацки Збигнев - Новi пригоди Самоходика

"Він круто звернув у напрямку лісу, туди, де мякий мох убірає шум води, мов вата."Самчук Улас Олексійович - Гори говорять!

"Мов шерсть кота, нас гріє мох"Антонич Богдан-Ігор Васильович - Дует

"на полі мох, мов теплий одяг,"Антонич Богдан-Ігор Васильович - Елегія про співучі двері

"Що значить — прийде? Поки він прийде — з тебе хіба мох лишиться"Самчук Улас Олексійович - Чого не гоїть огонь

"Невже річка? О, так он же чорні спалені сосни, а за ними — Кабаняча річка! У Сиза ще вистачило сил дотягтись до берега, і тут він впав на мох"Близнець Віктор Семенович - Земля світлячків

"Один iз кубiв раптом луснув, i крiзь розколини навально поповзло щось бухке, зелене, схоже на оленячий мох"Михановский Владимир - Оранжеве серце

"за сонце, що його в червоний мох розчеше."Антонич Богдан-Ігор Васильович - Екстатичний восьмистроф