МЕТАТИСЯ

Значення метатися це

МЕТА́ТИСЯ, мета́юся, мета́єшся і мечу́ся, ме́чешся, недок.

1. Безладно переміщатися в різних напрямках, кидатися в різні боки. Сьогодні, як приїздив Бергман, знялася страшенна біганина, хазяйки, служанки метались, як божевільні (Л. Укр., V, 1956, 254); Першокласна гітлерівська армія переставала уже бути єдиним цілим, вона тепер більше нагадувала моторизовані величезні банди, що металися по всій центральній Європі, звиваючись під нищівними ударами радянських військ (Гончар, III, 1959, 387); Шукаючи дверей, він метався, як загнаний звір (Руд., Остання шабля, 1959, 64); По вулиці метався вогкий вітер, тіні хмар повзали по землі (Горький, Діло Артам., перекл. за ред. Варкентін, 1950, 158); * Образно. Суперечні почуття метались в ній. Вона прагнула провалу і — перемоги для Бронка (Вільде, Сестри.., 1958, 473); // перен. Бути в стані неспокою, розгубленості. Якось нема тоді [весною] ні діла, ні навіть проектів, інертність, безділля … я розумію Галю, що вона було завжди металась і виходила з себе в такі часи (Л. Укр., V, 1956, 230); Революція розростається. Уряд починає вже метатися (Ленін, 8, 1949, 76).

◊ Мета́тися у здо́гадах — не знати, на якому припущенні зупинитися. Стурбована дивною поведінкою подруги, Майя металась у здогадах (Гур., Друзі.., 1959, 116).

2. Неспокійно перевертатися з боку на бік в постелі, часто змінювати положення тіла (від сильного болю, переживання і т. ін.). Її дочка мала В гарячці злій без пам’яті металась (Стар., Вибр., 1959, 73); Він довго метався на своєму широкому ліжку. Він шукав якогось виходу для себе, шукав і не знаходив, і від того сердився і довго ще не міг заснути (Собко, Запорука.., 1952, 110); *Образно. Ніч, і вітер віти рве вербові, В снах тривожних мечеться земля… Ой, не солодко мандрівникові В ніч таку іти через поля! (Рильський, III, 1961, 312).

3. Хитатися, коливатися, розвіватись у різні боки (від вітру, тяги і т. ін.). Кипариси стоять тихо-тихо, так, мов вони ніколи й не можуть хилитись, а не то що метатись, як божевільні, і розтріпуватись гірше всякої верби (Л. Укр., V, 1956, 219); В широкотілій грубі Сичала пара від вологих дров, І вогники метались гострозубі, Аж тихий тріск од їх шугання йшов (Бажан, Роки, 1957, 306); І мчалися коні по травах пахучих, По вітру металися гриви, як тучі… (Нагн., Вибр., 1950, 16).

4. рідко. Те саме, що мета́ти 1. Її чудово гарний прямий ніс Був мов вежа, з котрої скритий біс В серця мужськії [чоловічі] стрілами метався (Фр., XIII, 1954, 289).

5. Пас. до мета́ти 1.

$ Мета́тися в о́чі [у ві́чі] — те саме, що Впада́ти в о́чі [у ві́чі] (див. впада́ти1). Мечеться у вічі золотий хрест на бані церкви (Кос., Новели, 1962, 80).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 4. — С. 686.

Мета́тися, та́юся, єшся, гл. Бросаться, метаться. Лютим огнем, яростію палають без міри, метаються ось як на мене, як лютії звіри. Чуб. V. 448.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 2. — С. 420.

метатися Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
rushметаться

метатися Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
metatysiametatysiametatysya

метатися Рід - дієслово, недоконаний вид

метатися Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особаметаюсяметаємося
2 особаметаєшсяметаєтеся
3 особаметаєтьсяметаються
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особаметатимусяметатимемося
2 особаметатимешсяметатиметеся
3 особаметатиметьсяметатимуться
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідметавсяметалися
Жіночий рідметалася
Середній рідметалося
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа метаймося
2 особаметайсяметайтеся
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній часметаючись
Минулий часметавшись

метатися Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
844

метатися в англійській розкладці - vtnfnbcz

Цитати української літератури з використанням слова метатися

"Бо ми їх маємо бити, палити, грабити, а чим більше їх козацтво буде мотлошити, тим більше вони будуть метатися на Польщі"Чайковський Андрій Якович - Сагайдачний

"Тепер, одержимий первозданним відчуттям необмеженої своєї влади, мав метатися між величчю і безумством, відкинувши свою любов до тої жінки, забувши про почуття, які вже давно не подають голосу і не освітлюють йому темної путі, яку належить пройти"Загребельний Павло Архипович - Роксолана

"Не тому, що вона від Кутузова (о, Максим зовсім не з таких забобонних чи дурних, щоб метатися на хлібові), а тому, що його все нутро підіймалося бунтом проти самої думки про їжу."Багряний Іван Павлович - Людина біжить над прірвою

"Пізнавши вас, бачу, що ви не спосібні метатися на кім-небудь"Кобилянська Ольга Юліанівна - Царівна

"Але, раптом опритомнівши, пес підскочив, вирвався з мішка і почав метатися по сінях."Барка Василь Костянтинович - Жовтий князь