МАШИНА

Значення машина це

МАШИ́НА, и, ж,

1. Механізм або комплекс механізмів, призначений для виконання корисної роботи шляхом перетворення одного виду енергії на інший. ..робоча машина — це такий механізм, який, діставши відповідний рух, виконує своїми знаряддями ті самі операції, які раніше робітник виконував подібними ж знаряддями (Маркс, Капітал, т. І, кн. 1, 1952, 374); Серед того двора між сажнями дров стояла парова машина (Н.-Лев., II, 1956, 207); Чудовим досягненням кібернетичної техніки є швидкодіючі електронні обчислювальні машини. Протягом секунди вони можуть виконувати сотні математичних дій (Наука.., 12, 1961, 11); * У порівн. Заходив москаль, як та машина, коло воріт… раз-два! раз-два! (Мирний, І, 1954, 357); // Механізм (трактор, комбайн, сівалка тощо), який виконує ту чи іншу сільськогосподарську роботу. Народ обступив машину з усіх боків, вже стерли порох з трактора й лемешів, вже прочитали вітчизняну марку (Довж., І, 1958, 82); Жниварські машини; Картоплезбиральна машина; Лісосадильна машина; // Механізм, що рухає судно. Ніч. Флагман у морі. Гудуть машини (Корн., І, 1955, 43); // Сукупність механізмів, пристосованих до шиття. — Нащо ти виключила [приймач]? — спитала Олена, переставши шити на машині (Головко, І, 1957, 486); Швейна машина; // перен. Про людину, що діє автоматично, несвідомо. — Я не можу обернутися в покірну машину, як ота швачка, і затлумити в собі всі поривання (Л. Укр., III, 1952, 547).

∆ Електри́чна маши́на, спец. — сукупність механізмів, які перетворюють механічну енергію на електричну.

2. з означ., перен. Про організацію, установу, лад і т. ін., що, наче механізм, забезпечують безперебійну роботу когось, чогось. Від часів кріпацтва привик він до того, що всю господарську машину вели чужі, йому підвладні люди (Фр., III, 1950, 76); І раптом, як ніколи раніш, відчув він страшну машину управління всією Росією, деспотизм царя і його влади (Ів., Тарас. шляхи, 1954, 316).

◊ Маши́на голосува́ння — система голосування, при якій заздалегідь визначено поведінку учасників голосування, щоб забезпечити потрібний результат.

3. Транспортний засіб (автомобіль, танк, літак і т. ін.), що рухається завдяки якомусь механізмові. За кілька хвилин вантажники навантажили машину, посідали самі в кузов, і машина швидко рушила (Сміл., Сашко, 1957, 128); Шляхом на цілий кілометр витягнулась танкова колона.. Машини були нові, вони, видно, недавно зійшли з залізничних платформ (Гончар, III, 1959, 174); В небі випливе машина, виблисне із хмар (Рудь, Дон. зорі, 1958, 45); // заст.. Поїзд, паровоз. Машина свистить, і ми товпимось до вікна. Це наш роз’їзд, треба вилазити (Коцюб., II, 1955, 235).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 4. — С. 657.

Маши́на, ни, ж. Машина. Директорі заводів мали право од себе ставити до машин робітників. Левиц. І. Є на морі така машина, що сама меж, сама місить, сама пече. Рудч. Ск. І. 136. Ум. Машинка.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 2. — С. 413.

машина Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
machineмашина

машина Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
mashynamashynamashyna

машина Рід - іменник, жіночий рід, неістота

машина Словоформи слова

Називниймашинамашини
Родовиймашинимашин
Давальниймашинімашинам
Знахідниймашинумашини
Орудниймашиноюмашинами
Місцевийна/у машиніна/у машинах
Кличниймашиномашини

машина Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
633

машина в англійській розкладці - vfibyf

Цитати української літератури з використанням слова машина

"Тільки машина ревла й торохкотіла порожнім барабаном."Винниченко Володимир Кирилович - Біля машини

"Електронна машина по-своєму розшифрувала знаки, записанi в тому блоцi пам'ятi"Бережной Василий - Спалах у небi

"За кілька хвилин появилась міліцейська машина і хлопця заштовхали туди."Покальчук Юрій Володимирович - Заборонені ігри

"- Це така машина, що й гранiт крушить, а тут зуби полетiли"Бережной Василий - Лабiринт

"Де та міра, якою можна було б визначити горе матерів усіх часів? Певне, й електронна машина заплакала 6, якби її підключити до материнських сердець…"Бережний Василь Павлович - Хронотонна Ніагара

"- Машина часу? - вражено запитав я"Ячейкин Юрий - Народження Адама

"Темна машина танцювала в прицўлў, вислизала й знову з'являлася в перехрестў"Радутный Радий - Люди та зорi

"Так, мої панове, в цій коробці… Сонячна машина"Винниченко Володимир Кирилович - Сонячна машина

"Величезна машина, битком набита втiкачами-полоненими, вчинила на станцiї страшний переполох"Загребельний Павло Архипович - Дума про невмирущого

"Вагон уже здригався в передчутті руху, з лівого боку вже замиготіли поворотні сигнали, от-от зачиняться двері… Нарешті прошмигнула остання машина, і Льоня кинувся через багряну річку асфальту"Бережний Василь Павлович - Тролейбусом до Хрещатика