КУСАТИ

Значення кусати це

КУСА́ТИ, а́ю, а́єш, недок.

1. перех. Ранити, устромляючи зуби, захоплюючи клювом і т. ін. Хоч би тобі лихе слово Почув хто од його.. і собаки не кусали Москаля Максима (Шевч., II, 1953, 55); Він вигинається і кусає матір за руку. Та, скрикнувши, відсмикує руку (Багмут, Опов., 1959, 14); * Образно. [Горнов:] А терпкою я здався їй кислицею: вже вона пробувала кусати мене з усіх боків, та тільки оскому набила (Крон., І, 1958, 424); // Здавлювати, захоплюючи зубами. Мужики хмуро кусали вуса (Головко, II, 1957, 237); В збентезі, кусаючи в зубах зірваний листок, дивився [Данько] кудись угору на місяць (Гончар, II, 1959. 247); Параска Тихонівна, давлячись слізьми, кусала подушку (Ю. Янов., II, 1954, 141); // Ранити жалом або хоботком (про комах). Грошей вчора він проциндрив щось не трохи. Що Паню через те всю ніч кусали блохи (Г.-Арт., Байки.., 1958, 52); — Чи то мало кого комарі кусають… (Л. Укр., III, 1952, 632); // перен. Завдавати болю, образи; уражати. — Так ви гадаєте, що ваша жінка свята?з масною усмішкою кусає його Погиба (Стельмах, II, 1962, 65).

◊ Куса́ти гу́би — закусуючи губи, виявляти стримувані почуття досади, образи і т. ін. [Пузир:] Восени поїдемо.. в земський банк — нехай всі ті, що сміялися з мого кожуха, губи кусають! (К.-Карий, II, 1960. 321); Жаннет кусала губи й напружено дивилася в одну точку, щоб стримати сльозу (Жур., Вечір.., 1958, 246).

2. перех. Відокремлювати невеликі частинки чого-небудь, захоплюючи, здавлюючи зубами. Йому було приємно, що всі дивились, як він кусав пиріг і виколупував пальцем з середини сливи (Коцюб., II, 1955, 280); На яблуках ще були стружки, та ми обтирали їх руками й кусали так люто, що сік розлітався на боки (Ю. Янов., II, 1958, 112); // Роздавлювати зубами. Василина взяла горіхи й почала їх навіщось кусати (Н.-Лев., II, 1956, 142).

3. неперех. Те саме, що куса́тися 1. Мухи та комарі кусають до пори (Укр.. присл.., 1955, 218); * Образно. Правда, не варт усього переймати, що по воді пливе. Людибожі собаки: і брешуть, і кусають (Коцюб., І, 1955, 46).

4. неперех., розм. Подразнювати шкіру; пекти. Спіткнулась [Маріка], голими рученятами в сніг, а він — кусать, а він — колоть. Насилу втекла (Вас., II, 1959, 211).

5. перех., фам. Їсти. Не тільки нічим содержуватися [утримуватися] з діточками, та глядіть лишень, чи є що кусати! (Кв.-Осн., II, 1956, 487); За годинки поспішали люди з роботою, щоб було що і самому кусати і вивезти лишнє на продаж (Мирний, III, 1954, 255).

◊ Куса́ти [собі́] лі́кті — виявляти велику досаду з приводу втрати чогось; жалкувати. — Ех, Зіньку, Зіньку,— зітхнув сторож.— Допарубкуєтесь ви, що прогавите Тетяну. Будете кусати лікті… (Добр., Тече річка.., 1961, 222).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 4. — С. 415.

Кусати, са́ю, єш, [p]одн. в.[/p] куснути, ну́, не́ш, гл. Кусать, грызть. Інший в ноги кланяється, а за п’яти кусає. Ном. № 3047. Козаки, прислухаючись, тільки уси кусають. К. ЧР. 314. Оріх кусає. Мет. Кусі його! Восклицаніе, натравливающее собакъ.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 2. — С. 332.

кусати Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
biteкусать

кусати Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
kusatykusatykusaty

кусати Рід - дієслово, недоконаний вид

кусати Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особакусаюкусаємо
2 особакусаєшкусаєте
3 особакусаєкусають
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особакусатимукусатимемо
2 особакусатимешкусатимете
3 особакусатимекусатимуть
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідкусавкусали
Жіночий рідкусала
Середній рідкусало
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа кусаймо
2 особакусайкусайте
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній часкусаючи
Минулий часкусавши

кусати Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
633

кусати в англійській розкладці - recfnb

Цитати української літератури з використанням слова кусати

"Думаю: пес ти рудий! Тобі заборонили мене кусати, то ти хоч гарчиш? Кажу: з гридьбою не їстиму, хоч хай би навіть од голоду ратиці простяг"Білик Іван Іванович - Похорон богів

"— Страшенно хочеться кусати його"Винниченко Володимир Кирилович - Записки Кирпатого Мефістофеля

"І справді, комарі хоч і дзвеніли над ним, проте кусати перестали."Рутківський Володимир Григорович - Джури козака Швайки

"Мабуть, досі немовля спало, та мурахи почали кусати — й прокинулося."Гуцало Євген Пилипович - Голодомор

"Пробувала навіть кусати."Бережний Василь Павлович - ДЕМ’ЯНКО ДЕРЕВ’ЯНКО, або ПРИГОДИ ЕЛЕКТРОННОГО ХЛОПЧИКА

"І гарчить, ікла виставляє — залякує… Чи може справді хотів кусати"Авраменко Сергій Володимирович - Брати

"— Ну, заспокійся! Я тобі дорогу до татарів покажу, та вибач, що тебе трохи спутав, ти кусати любиш…"Чайковський Андрій Якович - За сестрою

"Тая чутка збентежила все село… А що, як справді? І тут не стали, і в других втеряли… Що ж прийдеться зимою кусати?"Мирний Панас - Лихо давнє й сьогочасне

"Та багатому багато його треба, а бідному й то гаразд, коли буде що на завтра кусати, буде чим забезпечитись від холоду!"Мирний Панас - Морозенко

"— Якби оцей мужик та не робив діла за вас, панів, то довелося б вашій вельможності з голоду пальчики кусати! — гукнув навздогінці папа та й собі пішов до кабінету."Мирний Панас - Пригода з «Кобзарем»