КУБЛО

Значення кубло це

КУБЛО́, а, с.

1. Заглиблення в землі, часто під коренями дерев, де живуть і розмножуються звірі, плазуни; лігво. Вітер звалив величезного дуба. Під коренем того дуба зробив собі старий вовк кубло (Коп., Як вони.., 1948, 97); До пенька з усіх сторін повзли вужаки.. Гади збиралися на зиму в спільне кубло! (Донч., IV, 1957, 41); // Місце, житло птахів, зроблене з галуззя, листя тощо для відкладання яєць, висиджування й виведення пташат; гніздо (у 1 знач.). Беркут кубло в’є на скелі, Як зачує дитинят (Щог., Поезії, 1958, 224); Одвічний інстинкт гнав їх [журавлів] з пекучого півдня на болотисті низовини, де щороку вили вони свої кубла (Тулуб, Людолови, І, 1957, 3); // перен., розм. Те, що нагадує лігво, гніздо. Аврум.. злякано став приглядатися до якогось кубла з брудного ганчір’я, що було накидане на ліжку коло хворої (Вас., II, 1959, 16); В спорожнілих солом’яних кублах, в похапцем виритих.. стрілецьких ячейках ще, здавалось, не вивітрились рештки людського тепла (Гончар, III, 1959, 215).

◊ Ви́ти (звива́ти, зви́ти) кубло́ — те саме, що Гніздо́ ви́ти (зви́ти) (див. гніздо́). — Пора й синові хазяїном стати… Час йому пошукати дружину, своє кубло звити (Мирний, І, 1949, 185).

2. перен., розм. Людське житло; оселя, дім (у 2 знач.). Козачі кубла обгорнуло тихе хліборобське щастя (Мирний, І, 1954, 109); Все те — родюча нива, віз, коні, кубло — все те своє, рідне, з серцем зрослося (Коцюб., II, 1955, 43); Впадали в очі.. затишні панські кубла, що мостилися серед густих дерев (Горд., Чужу ниву.., 1939, 84).

3. Звірята одного приплоду; виводок. Вовче кубло; * У порівн. На Каялі хмара світло вкрила й по Русі, мов барсове кубло, розметнулась половецька сила (Забіла, У.. світ, 1960, 169); // перен., розм. Про родину, рід. — Вже перевізся [Балабуха] з жінкою, з усім кублом (Н.-Лев., III, 1956, 91); Через тиждень вертається Андрій: привіз із собою ціле кубло — матір, дівчинку-сестру і школяра-брата (Вас., II, 1959, 510); Родове кубло Шамраїв стало множитися і обживати степовий край віддавна (Тют., Вир, 1964, 414).

4. перен. Місце зосередження, притулок антигромадських або аморальних, злочинних елементів. Варка — це була господиня таємного кубла, де в усяку годину можна було б дістати горілку (Сміл., Зустрічі, 1936, 110); Стародавні римські лазні в середньовічній Європі деградували.., перетворившись на кубла розпусти (Шк. гігієна, 1954, 13); // збірн., зневажл. Група людей, що займається антигромадською або злочинною діяльністю; зграя (у 3 знач.). [Нартал:] Кубло гадюче! перед ворогами під ноги стеляться, .. а перед братом сторчака стають і раді закусати! (Л. Укр., II, 1951, 428); На бригаді кубло завелося, він знає. Давно треба розігнати (Горд., Дівчина.., 1954, 238); Контрреволюційне кубло.

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 4. — С. 381.

Кубло, ла, с.

1) Логовище. Звіря… в своїм кублі недвижно спочиває. К. Іов. 82.

2) Гнѣздо, преимущественно вырытое въ землѣ, a затѣмъ и всякое. На Благовіщення і птиця не несеться й кубла не в’є. Ном. № 418.

3) Въ переносномъ значеніи также человѣческое жилье. Да чого ти, Марусе, без кубла? Мет.

4) = Водня. Черниг. г. Ум. Кубелечко, кубельце. Знайшла ж бо я кубелечко, де утка несеться. Мет. 107. Туга коло серця як гадина в’ється, ізвила кубельце коло мого серця. Чуб. V. 473.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 2. — С. 317.

кубло Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
nestгнездо

кубло Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
kublokublokublo

кубло Рід - іменник, середній рід, неістота

кубло Словоформи слова

Називнийкублокубла
Родовийкублакубл
Давальнийкублукублам
Знахіднийкублокубла
Оруднийкубломкублами
Місцевийна/у кубліна/у кублах
Кличнийкублокубла

кубло Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
523

кубло в англійській розкладці - re,kj

Цитати української літератури з використанням слова кубло

"кругла відмінниця, грає на інструменті, — та як вони сміють її не прийняти? Всіх; поставить на ноги, щоб тільки захистити дочку і викрити злочинне кубло, якщо воно там, в інституті, завелося"Гончар Олесь Терентійович - Тронка

"Родове кубло Шамраїв стало множитися і обживати степовий край віддавна"Тютюнник Григорій Михайлович - Вир

"А тут — однаково що попасти в гадюче кубло! Цей Урбан, як усі лисі, вельми ласий до жіноцтва, графині йому вже мало, бо…"Загребельний Павло Архипович - Євпраксія

"— Ну и дичь! настоящее шутово кубло! — прошептал он невольно, озираясь кругом."Старицький Михайло Петрович - Молодость Мазепы

"А безліч звірів, кинувши кубло,"Симоненко Василь Андрійович - Лев ім’я змінив

"— Я от цю саму греблю звелю розкидати, одним вибухом висадити у вирій, випущу всю воду з озера в провалля, і тоді суходолом полізуть і татари і дощенту знищать це гадюче кубло!.."Старицький Михайло Петрович - Облога Буші

"Рудий казав, що небезпечно удвох в таке кубло теліпатися"Хвильовий Микола - Солонський Яр

"Перші помиляються, бо не знають Лівобережжя: воно ніколи спокійно не сиділо під могутньою рікою шовінізму, другі помиляються, бо дивляться на Азію як на кубло тьми і забобонів"Хвильовий Микола - Санаторійна зона

"І плазував туди-туди, в кубло,"Хвильовий Микола - В дощовитий день

"Пума відносить їх своїм дітям у кубло."Білик Іван Іванович - Танго