КРАСА

Значення краса це

КРАСА́, и́, ж.

1. Властивість, якість гарного, прекрасного. Парубок постояв на згірку, помилувався красою околиці (Мирний, І, 1949, 128); Як я люблю тебе, мій рідний краю. Як я люблю красу твою, твій люд (Фр., XIII, 1954, 324); Боротьба за чистоту, красу і багатство української мови..— це наша спільна справа (Рильський, III, 1956, 96); Краса, її благотворний вплив на людство, краса як могутній рушійний чинник вдосконалення людського суспільства — саме така краса становила естетичний ідеал Шевченка (Вітч., 3, 1961, 128).

В усі́й (по́вній) красі́ — в усій величі, в усьому блиску. Коли він зійшов на горбок, перед ним встали в повній красі всі ниви (Коцюб., II, 1955, 394); — Хіба не буває, що в одному-єдиному вчинку людина розкривається в усій своїй душевній красі!? (Головко, І, 1957, 458).

2. Оздоба, прикраса кого-, чого-небудь; слава. Ви [Панас Мирний], найбільш шанований мною письменник український, сила й краса літератури нашої (Коцюб., III, 1956, 195); Амвросій Бучма, друг наш Бронек — Народу гордість і краса! (Рильський, III, 1961, 91); З кріпосної брами вилетів гусарський полк, краса всіх кінних полків (Довж., І, 1958, 263).

3. Гарна, приваблива зовнішність; урода (у 2 знач.). Нащо ж мені краса моя. Коли нема долі? (Шевч., І, 1951, 55); Під деревом.. стояла дивної краси висока молода красуня в білому убранні (Н.-Лев., III, 1956, 291); Стрункий, весь зітканий із м’язів, він їй здавався живим втіленням сили й краси… (Руд., Остання шабля, 1959, 29).

◊ Набира́тися (набра́тися) краси́ див. набира́тися; Наво́дити (навести́) красу́, жарт.— чепуритися, митися тощо. В одній перукарні, куди Анрі-Жак зайшов, щоб навести красу, перукар запропонував йому свого велосипеда (Ю. Янов., II, 1954, 58).

4. заст. Красуня. А Катря й не чує:— Чому не прийшов? Чому його нема?Не знаю, не знаю, моя красо! (Вовчок, І, 1955, 208); Групи незайнятої молоді стояли по обох боках входу, .. обіймаючи критичними поглядами кожну нову.. красу (Фр., VI, 1951, 220); Краса несказанна була та цариця (Дн. Чайка, Тв., 1960, 136).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 4. — С. 326.

Краса, си́, ж.

1) Красота. Дочка в тебе буде на ввесь світ красою, а зять — на ввесь світ славою. К. ЧР. 56. Ой хоч знайдеш з русою косою, да не знайдеш з такою красою. Н. п. Краси набіратися. Хорошѣть. Поки Явтух ріс та краси набірався, Фрузина ледачіла, старілась. Св. Л. 65.

2) Раст. Amarantus caudatus L. ЗЮЗО. І. 111. Ум. Красонька. Свою красоньку утеряла, хоть я й молода. Макс. Круз нове люстренько виглядалася, сама своїй красонці дивувалася. Чуб. V. 6.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 2. — С. 300.

краса Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
beautyкрасота

краса Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
krasakrasakrasa

краса Рід - іменник, жіночий рід, неістота,прикметник

краса Словоформи слова

Називнийкрасакраси
Родовийкрасикрас
Давальнийкрасікрасам
Знахіднийкрасукраси
Оруднийкрасоюкрасами
Місцевийна/у красіна/у красах
Кличнийкрасокраси

краса Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
523

краса в англійській розкладці - rhfcf

Цитати української літератури з використанням слова краса

"Забув князь і про свою челядь, і про те, що заблудив у пущі: вхопила його за серце тая чудовная краса."Куліш Пантелеймон Олександрович - Орися

"Звикаєш, не надаєш значення, доки це є, вважаєш, що це завжди й повинно бути, як вічний плин часу, як неминуща краса світу"Гончар Олесь Терентійович - Собор

"Краса жінки не повинна бути лише на те, щоби викликувати любов… а коли була би вже лише на те, так нехай би в мені залюбився якийсь такий, що не любив ще перед тим ніякої женщини"Кобилянська Ольга Юліанівна - Царівна

"Тільки забіжить інколи на хвилинку хтось із товаришів, розкаже, як іде служба, бойова і політична підготовка, почастує цигаркою, а може, й порцію морозива підкине… Краса!"Нестайко Всеволод Зіновійович - Тореадори з Васюківки

"Та знай: краса твоя непевна, як туман."Вороний Микола Кіндратович - Memento mori!

"Чомусь їй пригадалися рядки давнього поета про холодну дівочу душу: «Без запаху краса і сяйво без тепла»…"Бережний Василь Павлович - Під крижаним щитом

"І хто засвідчить, ніби є краса"Зеров Микола Костянтинович - Визволення

"— Яка краса! Яка аура! Не дивно, що шаблю передали до музею"Мензатюк Зірка Захаріївна - Таємниця козацької шаблі

"Вона схудла, зблідла, зчорніла й помарніла; її краса одцвіла, але в неї вдержався в душі потяг до всього гарного, до естетичного"Нечуй-Левицький Іван Семенович - Старосвітські батюшки та матушки