КЛАС

Значення клас це

КЛАС, у, ч.

1. Сукупність предметів, явищ, що мають спільні ознаки, однакові якості; розряд, підрозділ. Усі вантажі, що перевозяться автомобільним транспортом, поділяються на класи й категорії (Автомоб., 1957, 311); // Одна з великих природних груп у систематиці рослин і тварин. Клас птахів об’єднує тварин, у яких передні кінцівки перетворені на крила (Зоол., 1957, 122); // лог. Сукупність однорідних предметів чи явищ із спільними істотними ознаками; // Сукупність цифр трьох сусідніх розрядів числа; підрозділ числа; // Розряд суден транспортного флоту залежно від типу будови, обладнання, завдань, для яких він призначений, і т. ін. Клас міноносців; // Тип пасажирських залізничних вагонів чи кают на пароплавах залежно від вигод для пасажирів. За хвилину Софія вже стояла у вікні вагона першого класу (Л. Укр., III, 1952, 507); Серед інших у Порт-Саїді до другого класу сіло двоє мужчин (Смолич, Прекр. катастр., 1956, 298).

2. «Класами називаються великі групи людей, які розрізняються за їх місцем в історично визначеній системі суспільного виробництва, за їх відношенням (здебільшого закріпленим і оформленим у законах) до засобів виробництва, за їх роллю в суспільній організації праці, а, значить, за способами одержання і розмірами тієї частки суспільного багатства, яка є в їх розпорядженні. Класи, це такі групи людей, з яких одна може собі привласнювати працю другої, внаслідок відмінності їх місця в певному укладі суспільного господарства» (Ленін, 29, 1951, 374). Ліквідація куркульства як класу і колективізація — події надзвичайної політичної ваги (Довж., І, 1958, 23); // заст. Суспільний стан. Уважається добрим тоном писати тільки про бояр, князів, з життя вищих класів (Коцюб., III, 1956, 30).

3. Підрозділ початкової, середньої школи або гімназії, що охоплює учнів одного року навчання та однакового рівня знань; група (у 4 знач.). [Женя:] Я лінувалася вчитись, і мене не перевели у другий клас (Кроп., II, 1958, 406); Вона колись ходила до нашої гімназії; я тоді була в третьому класі (Л. Укр., III, 1952, 582); Школярочка іде у перший клас.. Настав для дівчинки жаданий час Пізнати дивні таємниці світу (Дмит., Київські кручі, 1962, 86); // Учні такого підрозділу. Василь з плачем розказав матері, як увесь клас зоставили без обіду (Мирний, IV, 1955, 114); Стає вже доброю традицією, що випускники цілими класами йдуть працювати на заводи, в колгоспи (Ком. Укр., 11, 1962, 30); // У спеціальних навчальних закладах — підрозділ, у якому вивчають певний предмет під керівництвом фахівця. Клас баяна; Клас живопису.

4. Кімната в школі, гімназії, де здійснюється навчальний процес. Смотритель увійшов у клас, ступив на кислиці, посковзнувся й дав сторчака (Н.-Лев., III, 1956, 317); Школа вже приготувалася до нового навчального року, класи були відремонтовані (Собко, Стадіон, 1954, 18).

5. з означ. Міра якості, ступінь, рівень чого-небудь. Рижій сіють насінням першого класу посівного стандарту, яке за чистотою й схожістю повинно становити не менше 95% (Ол. та ефір. культ., 1956, 179); Партія оголосила війну бракоробам, бо нам потрібні машини високої якості, продукція високого класу (Рад. Укр., 3.VII 1959, 1); // Ступінь підготовленості; кваліфікація. Шофер першого класуі на волах їздить (Кучер, Трудна любов, 1960, 175); Футболіст високого класу.

◊ Пока́зувати (показа́ти) клас чого — виконувати що-небудь з великим успіхом, із майстерністю. Коли б був талант, Снігур давно б уже переобладнав верстати по-своєму і показав би справжній клас роботи (Автом., Щастя… 1959, 59);

6. У дореволюційній Росії — певний ступінь чину в табелі про ранги. Чиновник третього класу; // Певний ранг чи розряд деяких цивільних звань у працівників міністерства закордонних справ, прокуратури СРСР, юстиції тощо. Радник юстиції першого класу.

7. Дитяча гра, за правилами якої треба, стрибаючи на одній нозі, пересувати носком камінець з однієї клітки, накресленої на землі, асфальті тощо, у наступну. — Татку, я піду у класа пограюся. Трішечки (Автом., Щастя.., 1959, 52); // Накреслена на землі, асфальті тощо фігура для такої гри. Дівчина малювала клас на асфальті.

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 4. — С. 174.

Клас, су, м.

1) Классъ въ учебномъ заведеніи. І Антосьо вже був у четвертім класі. Св. Л. 135.

2) Классная комната. Чого ти тут стоїш? — Учитель вигнали з класу, що не слухав. Харьк. г. Він увійшов у сіни і заглянув у клас. Левиц. Пов. 177.

3) Классъ (на желѣзной дорогѣ, пароходѣ). Поїдемо третім класом.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 2. — С. 248.

клас Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
classкласс

клас Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
klasklasklas

клас Рід - іменник, чоловічий рід, неістота

клас Словоформи слова

Називнийкласкласи
Родовийкласукласів
Давальнийкласові, класукласам
Знахіднийкласкласи
Оруднийкласомкласами
Місцевийна/у класіна/у класах
Кличнийкласекласи

клас Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
413

клас в англійській розкладці - rkfc

Цитати української літератури з використанням слова клас

"Гляди ж, зосередься, покажи їм клас! "Бережной Василий - Ох, цi телепати

"— О, машина перший клас! — жваво вiдгукнувся шофер, якого теж, мабуть, не дуже влаштовувала зустрiч з своїми за таких обставин"Загребельний Павло Архипович - Дума про невмирущого

"— Клас біологічних, група мрійників, сектор Б-13."Бережний Василь Павлович - Спалах у небі

"Він по секрету сказав мені, що просив у батька гроші купити й для мене рушницю і батько погодився дати, в разі Анемподист перелізе у восьмий клас"Антоненко-Давидович Борис Дмитрович - Слово матері

"Основою життя є не клас, а людина"Самчук Улас Олексійович - Нарід чи чернь?

"Саме тодi, коли я вимiняв картини i трибочки, у наш клас прийшов Юлiус"Гольц-Баумерт Герхард - Альфонс Цiттербаке

"Раїса перебігла клас, одчинила вікно і вискочила в садок"Коцюбинський Михайло Михайлович - Лялечка

"- Продемонстрував клас"Михановский Владимир - Оранжеве серце

"Цей клас складається з двох роздiлiв: Роздiл 50 – "Статутний капiтал та iншi фонди банку""України Нацiональний Банк - Iнструкцiя про застосування Плану рахункiв бухгалтерського облiку банкiв України

"— А того, хто не принесе першого вересня колекцію до школи, не переведуть у шостий клас."Стельмах Ярослав Михайлович - Митькозавр із Юрківки, або Химера лісового озера