ЗАХОПЛЮВАТИ

Значення захоплювати це

ЗАХО́ПЛЮВАТИ, юю, юєш, недок., ЗАХОПИ́ТИ, оплю́, о́пиш; мн. захо́плять; док., перех.

1. Брати що-небудь, хапаючи, стискаючи; схоплювати. Втішався [Федір], мов дитина, й тим, як добрий воляка язиком, мов серпом, траву під зуби захоплює, як ремигає, як весело до пастуха озветься (Барв., Опов.., 1902, 245); Вустимко з радістю захоплює свою здобич [картоплину] і, обпікаючи пальці, чистить (Багмут, Опов., 1959, 11); Захопив [Балабуха] в жменю бур’ян і почав і собі нюхати (Н.-Лев., III, 1956, 52); // Набирати що-небудь у щось. Дівчина посунула ложку в казан, захопила щерби і, подувши разів скільки на неї, сьорбнула (Мирний, III, 1954, 351); Спустили цебер раз — нічого. Спустили вдруге. За дев’ятим разом захопили щось, витягли (Тулуб, Людолови, І, 1957, 78); // із сл. око, вухо, перен. Осягати зором або вловлювати слухом що-небудь. Серце [дівчини] у грудях тріпалось, як риба в руці, а очі пожадливо захоплювали клаптик дороги, що виднівсь у шпарку (Коцюб., І, 1955, 286); Сухе листя обривається уже з дерева із легеньким, що тільки вухо захопить, хрупотінням і падає долі (Григ., Вибр., 1959, 438).

Захопи́ти ши́лом па́токи — зазнати невдачі. [Чирняк:] Чекайте, захопите ви ще.. шилом патоки. Будете згадувати майстра Чирняка, та пізно буде! (Фр., IX, 1952, 373); У дві при́горщі не захо́пиш — дуже багато. [Карпо:] Цокотуха! Достометна [достеменна] сорока білобока: наскрекотала, наскрекотала, що й в дві пригорщі не захопиш (Крон., II, 1958, 124).

2. також із сл. з собою. Брати, прихоплювати кого-, що-небудь з собою. У бандитів такий звичай: або з собою захоплюють поранених, або ж пристрілюють самі, щоб не виказали їх таємниць (Цюпа, Три явори, 1958, 18); Маланка з діточками йшла пішки, лише на віз понакладала, що захопила з хати (Кобр., Вибр., 1954, 199); Данько Яресько, добувшись до води, одразу шубовснув купатися, шкодуючи, що не захопив рибальської снасті, а то ще міг би й риби половити (Гончар, Таврія.., 1957, 42); // Підхопивши кого-, що-небудь, тягти силою свого руху, примушуючи рухатися в тому самому напрямку. Льодовик під час руху дуже руйнує гори. Він захоплює каміння і несе його вниз, до підніжжя гір (Фіз. геогр., 5, 1956, 117); Його одразу захопив людський потік і поніс, закрутив у своєму гаморі (Кучер, Чорноморці, 1956, 10).

3. тільки док., перен., розм. Захворіти, простудившись або заразившись чим-небудь. Захопив [Міхновський] пропасницю в дорозі, скупавшись десь у горах (Л. Укр., V, 1956, 364); — Хіба, може, ангіну або нежить десь наша принцеса захопила? — пожартувала Маруся (Л. Янов., І, 1959, 457).

4. Оволодівати насильно кимось, чимось, брати силою кого-, що-небудь. Були часи, коли Новому Риму — Візантії щастило захоплювати в Європі, Азії, Єгипті великі простори землі (Скл., Святослав, 1959, 144); Наші війська вже захопили східну околицю села — і просувалися далі (Тют., Вир, 1964, 500); Стара жінка пригнала до нас на цей бік Дніпра корови з далекого колгоспу, щоб їх там не захопили окупанти (Ю. Янов., І, 1954, 77); // також із сл. у полон. Затримувати кого-небудь силою, позбавляючи волі. Вдарили ми на штаб, хотіли живцем захопити Петлюру і в мішку передати червоним (Стельмах, II, 1962, 85); В перестрілці вбили чотирьох бандитів, кількох поранили, але з них тільки одного вдалося захопити в полон (Цюпа, Три явори, 1958, 17); // Привласнювати чуже. Нечиста мати понаносила до нас тих панів, та й стали вони захоплювати наші землі (Стор., І, 1957, 230); — Сього року, мабуть, зовсім здуріла [Палажка]: захопила мою різу та й вижала аж півкопи (Н.-Лев., II, 1956, 7); // розм. Випереджаючи інших, займати місце, чергу і т. ін. Ті, кому не вистачає місця в березі, влаштовуються вгорі, на кручах, захоплюють холодок попід конторами (Гончар, Таврія.., 1957, 24); Увечері вони сяк-так протиснулися до харківського ешелону, захопили на двох верхню полицю (Збан., Сеспель, 1961, 154).

5. тільки док. Застати кого-, що-небудь десь несподівано, зненацька. Боюся, щоб знов така негода в дорозі не захопила, як торік (Л. Укр., V, 1956, 417); Ночували, де ніч захопила: в ровах при дорозі, в стодолах (Томч., Готель.., 1960, 248); Чимало їх [людей] лишилося в селах: мобілізація запізнилася, а самим виїхати в глибокий тил не пощастило, війна раптово захопила всіх (Ле, Клен. лист, 1960, 156).

6. Пересуваючись, заповнювати певний простір, середовище. Заєць [сонячний] переходив все далі і далі, захоплював ширше і ширше коло (Коцюб., II, 1955, 353); Все затоплює, все захоплює, все укриває войовничий, невідступний, швидкий барвінок (Смолич, II, 1958, 11); Незабаром сонце повернуло ще дужче, ріжок його захопив частину городничівського вуха (Мирний, І, 1954, 285).

Скі́льки о́ком захо́пиш; Скі́льки о́ко захо́пить — скільки можна побачити, осягнути зором. Справа і зліва, скільки оком захопиш, чорніли свіжою ріллею зорані на зяблю гори (Коцюб., І, 1955, 96); Ці похилі спадисті гори, скільки захопить око, нижчі од Бріярки і через це вони засіяні житом, ячменем, вівсом (Н.-Лев., II, 1956, 396).

7. перен. Дуже приваблювати, хвилювати, збуджувати кого-, що-небудь; викликати великий інтерес до когось, чогось. [Віра:] Ви ж красуня, принадна, захоплювали митців красою (Коч., II, 1956, 405); Гра нас захопила, і ми, забувши про покладений на нас обов’язок, замішались у юрбу і давай перекидатись і галасувати (Минуле укр. театру, 1953, 14); Він, коли його щось захопить, то віддавався йому весь, доводив завжди діло до кінця (Збан., Старший брат, 1952, 15); // Запалювати, надихати кого-небудь на нові звершення, подвиги і т. ін. Він працював натхненно, винахідливо і всіх людей, які працювали поруч з ним, захоплював своїм поривом (Собко, Біле полум’я, 1952, 157); Завдання радянської літератури і мистецтва сьогодні — підіймати народ на будівництво комунізму, захоплювати його грандіозністю і величчю наших завдань (Літ. газ., 19.УІІ 1960, 2); Він умів триматися на трибуні і, коли в своїх ораторських зльотах не дуже відривався від землі, вмів захопити людей переконливими, яскравими словами (Руд., Остання шабля, 1959, 210); // Привертати (увагу). Семен замовк. Розмова вшухла. Шуми й рух Невського захопили їхню увагу (Ільч., Серце жде, 1939, 169).

Захо́плювати (захопи́ти) дух (по́дих): а) дуже хвилювати. Ось могила козацька, це місце колись звалося Скарбне. Не раз в дитинстві тобі захоплювали дух перекази про скарби, закопані тут запорожцями (Гончар, Тронка, 1963, 217); // безос. В метро спускаємося вмить по сходах-самоходах,— в підземних залах все блищить, аж захопило подих! (Забіла, У..світ, 1960,121); б) (безос.) про утруднення в диханні від чого-небудь. Ми летіли, аж дух захоплювало, а за нами наздогін з свистом, реготом і зойком гнались парубки, погрожуючи кулаками… (Коцюб., І, 1955, 259).

8. перен. Оволодівати чиїмись думками, серцем і т. ін., охоплювати кого-, що-небудь (про почуття). Радість потроху захоплювала Данила (Коп., Лейтенанти, 1947, 147); Зовсім зненацька захопило сьогодні Тоню нове оце почуття, гаряче сколихнуло душу (Гончар, Тронка, 1963, 50).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 3. — С. 391.

Захоплювати, люю, ешъ с. в. захопыты, плю, пышъ,, гл. Захватывать, захватить. Захоплював потужний людську землю. К. Іов. 49. Дух їй захопило. К. ДС. с. II.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 2. — С. 113.

захоплювати Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
captureзахватывать

захоплювати Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
zakhopliuvatyzakhopliuvatyzakhoplyuvaty

захоплювати Рід - дієслово, недоконаний вид

захоплювати Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особазахоплююзахоплюємо
2 особазахоплюєшзахоплюєте
3 особазахоплюєзахоплюють
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особазахоплюватимузахоплюватимемо
2 особазахоплюватимешзахоплюватимете
3 особазахоплюватимезахоплюватимуть
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідзахоплювавзахоплювали
Жіночий рідзахоплювала
Середній рідзахоплювало
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа захоплюймо
2 особазахоплюйзахоплюйте
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній часзахоплюючи
Минулий часзахоплювавши

захоплювати Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
1156

захоплювати в англійській розкладці - pf[jgk.dfnb

Цитати української літератури з використанням слова захоплювати

"Він з тих людей, що здатні захоплювати"Гончар Олесь Терентійович - Тронка

"Іслам дозволяє воювати з невірними, захоплювати здобич, мати рабів, але купці наші суворо обмежені законами шаріату"Загребельний Павло Архипович - Роксолана

"А як розігнати не можна в один раз, то розгоняти її весь час, усякими способами, не давати їй укріплятись, набірати сил і захоплювати позіцій."Винниченко Володимир Кирилович - Відродження Нації

"Нищити, захоплювати, підкоряти — ось їхня етика й мораль"Бережний Василь Павлович - Трагедія вулканної гори

"Нищити, захоплювати, пiдкоряти - ось їхня етика й мораль"Бережной Василий - Трагедiя вулканної гори

"Та що говорити про старих! Останнiм часом Дмитро Iванович помiчав, що пошесть марновiрства i релiгiйностi почала захоплювати i молодь"Кашин Владимир - I жодної версiї