ЗАХВАТ

Значення захват це

ЗА́ХВАТ, у, ч.

1. Велике внутрішнє піднесення, збудження; порив; запал. Очі в Бекіра засяли од захвату (Коцюб., II, 1955, 155); Робітники.. пригасили Хомин захват, розповівши суть справи (Гончар, III, 1959, 425); // Захоплення ким-, чим-небудь. Бенфей не знаходить досить сильних слів подиву і захвату, щоб вихвалити ту граматику (Фр., XVI, 1955, 336); Аероплан у небі лине гордий,— Хіба він, справді, захвату не варт? (Рильський, II, 1960, 82); // Підвищений інтерес, палкий потяг, пристрасть до чого-небудь. Сповнена творчого захвату, Ніна повернулась у затишну кімнату й сіла за стіл (Донч., V, 1957, 330): // Широкий розмах чого-небудь. Наші мрії набирають дедалі такого захвату, що ми на мить перериваєм їх вигуками: «А що, коли б це справді так!» (Вас., II, 1959, 313); Бурлацькі співи й хвилі Каспію почулися Саїдові живими й такими радісно-манливими. Скільки захвату й простору думкам! (Ле, Міжгір’я, 1953, 94).

В (у) за́хваті — в стані сильного збудження, завзяття і т. ін. Там, де була колись трясовина, Міста й заводи в захваті незмірнім Народ будує (Рильський, III, 1961, 116); З за́хватом — захоплено, гаряче, пристрасно, з натхненням. — Прочитав? .. — крикнула Настуся з таким захватом, що в неї темні очі зайнялися електричним блиском (Н.-Лев., IV, 1956, 232).

2. чого. Найвище напруження, піднесення, найбільший вияв чого-небудь. Очі їхні сяяли захватом зустрічі, вони не почували ні холоду, ні голоду (Ю. Янов., II, 1954, 46).

ЗАХВА́Т1, ч.

1. род. у. Дія за знач. захвати́ти, захва́чувати. Найпростішою спорудою для захвату підземної води з глибини до 25-30 м є шахтний колодязь (Довідник сіль. будівельника, 1956, 268); Починаючи працювати на свердлильному верстаті, треба застебнути одяг на всі гудзики, ..щоб уникнути захвату свердлом або шпинделем (Практ. з машинозн., 1957, 88).

2. род. у. Відстань між крайніми точками чого-небудь розгорнутого, розсунутого, розпростертого. Поливання напуском по смугах можна допускати лише в окремих випадках. При цьому способі поливання смуги роблять завширшки в захват сівалки (Овоч., 1956, 127); Поздовжні міжряддя розпушують культиваторами з такою ж шириною захвату, з якою було встановлено посівний агрегат (Колг. Укр., 4, 1959, 12).

∆ Робо́чий захва́т, техн.— площа, простір, охоплюваний ким-, чим-небудь під час роботи. Щоб установити сівалку на норму висіву, потрібно, насамперед, визначити її робочий захват, який дорівнює ширині міжряддя, помноженій на кількість сошників (Механ. і електриф.., 1953, 80).

На весь (ввесь) захва́т — широко, скільки можна охопити за одним разом. Замахнувся [Семен] на ввесь захват, заспівала коса, і впали стебла рівним покосом (Цюпа, Назустріч.., 1958, 353).

3. род. а, техн. Пристрій для захоплення чого-небудь. Виймають забиті цвяхи кліщами або молотком, який має спеціальний захват (Гурток «Умілі руки..», 1955, 63); Автонавантажувач буде оснащений люльковим захватом для лісопильних матеріалів (Наука.., 10, 1956, 8).

ЗАХВА́Т2, а, ч., с. г. Пошкодження зерна в колосках злакових внаслідок посухи або суховіїв; запа́л.

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 3. — С. 376 - 377.

захват Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
delightвосторг

захват Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
zakhvatzakhvatzakhvat

захват Рід - іменник, чоловічий рід, неістота, тільки однина ( запал),іменник, чоловічий рід, неістота ( пристрій),іменник, чоловічий рід, неістота, тільки однина ( ширина робочого ходу машини; хвороба зерна)

захват Словоформи слова

Називнийзахват
Родовийзахвату
Давальнийзахватові, захвату
Знахіднийзахват
Оруднийзахватом
Місцевийна/у захваті
Кличнийзахвате

захват Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
624

захват в англійській розкладці - pf[dfn

Цитати української літератури з використанням слова захват

"— Хоча є і в мені, в людині, дещо таке, що викликає подив і навіть захват, але водночас скільки недосконалостей, вад!."Гончар Олесь Терентійович - Бригантина

"— У його голосі почувся захват"Андріяшик Роман Васильович - Люди зі страху

"В таких хвилях бував такий поважний, що слухачі, сміючись на ціле горло, ставали в слідуючих хвилях зовсім поважні і самі попадали в захват його одушевлення"Кобилянська Ольга Юліанівна - Земля

"Мій гудзик викликав справжній захват"Дімаров Анатолій Андрійович - На коні й під конем

"Які там квітки! А скільки їх насаджено! Яка розкіш! Який захват! Я випадком натрапила на дивного садовничого"Нечуй-Левицький Іван Семенович - Без пуття

"Всякі инчі переговори принесуть нещастя, одкриють фронт для противника й поведуть за собою захват української землі”."Винниченко Володимир Кирилович - Відродження Нації

"а ввиш пустеля неба — людський ляк і захват, мертве світло,"Антонич Богдан-Ігор Васильович - Знак дуба

"той самий захват серце душить."Антонич Богдан-Ігор Васильович - Дружня гутірка

"Життя нам юний захват відбирає,"Антонич Богдан-Ігор Васильович - Три строфи з записника

"Тут також був робітник — коваль, мабуть; в руках йому було щось блискуче, і руки були в крові, а на лиці немов захват перемоги, досягнення мети, гордість, щастя"Винниченко Володимир Кирилович - Олаф Стефензон