ЗАТИСКАТИ

Значення затискати це

ЗАТИ́СКАТИ, аю, аєш, дек., перех., розм. Замучити, давлячи, мнучи, обіймаючи і т. ін.

ЗАТИСКА́ТИ, а́ю, а́єш і ЗАТИ́СКУВАТИ, ую, уєш, недок., ЗАТИ́СНУТИ, ну, неш; мин. ч. зати́снув і зати́с, ла, ло; док., перех. 1 Міцно охоплюючи або тримаючи, притискати, здавлювати шо-небудь чимось, у чомусь; стискати. Дмитрик з радісним серцем трюхав по льоду, затискаючи в жмені гроші на хліб (Коцюб., І, 1955, 133); Брови полковника лізли вгору, а вус він затискав ще міцніше між зубів (Смолич, Світанок.., 1953, 219); При обпилюванні деталь міцно затискують у лещатах (Гурток «Умілі руки..», 1955, 92); Вона боляче затиснула долонями голову (Кучер, Чорноморці, 1956, 179); Марина затиснула між коліна непокірну пілку спідниці (Епік, Тв., 1958, 548); Мимоволі ми спинились і затиснули в руках зброю (Збан., Ліс. красуня, 1955, 3); Наринський затис підборіддя в кулак (Шовк., Інженери, 1956, 26); // тільки док. Здушивши, придушивши, позбавити можливості рухатися, пересуватися. Змій схопив його, затис І у небо геть поніс (Перв., Райдуга.., 1960, 170); Одвалилась мерзла стіна і затисла Пашкова дерев’яним кріпленням (Є. Кравч., Квіти.., 1959, 38).

◊ Зати́снути в кула́к-— позбавити кого-небудь прав, волі, поставити в залежне становище від себе. Гузир людина зажерлива.. В кулак затиснув і дітей (Чорн., Пісні.., 1958, 85); Зати́снути в леща́та — поставити в безвихідне, залежне від кого— чого-небудь становище. Фітельберга затисло у свої лещата Федеральне бюро розслідування (Рибак, Час.., 1960, 334).

2. перен. Позбавляти можливості вільно рухатися, пересуватися, відтіснивши куди-небудь, заступивши шлях, оточивши і т. ін. На перерві спіймали Федю, затиснули в куток, напались гуртом на нього: — Ти признайся, розкажи (Ряб., Жайворонки, 1957, 181); Вони [вороги] можуть.. піти на дзот і в обхід, затиснути його з двох боків у кліщі (Кучер, Чорноморці, 1956, 349); Знають фашисти річку Віслу — там червоні їх затисли (Укр.. присл.., 1955, 426); // Поміщати, всовувати куди-небудь. Красиво підіймається до неба робота людини, а саму людину затиснули у вузеньку смердючу клітку тюрми. І тільки один пан винен у всьому (Стельмах, Хліб.., 1959, 455); Тієї ночі Захарова довго плакала, затиснувши в подушку обличчя (Донч., II, 1956, 114).

3. розм. Міцно притискати одне до одного, стуляти. Він затискав зуби та кріпився, щоб не стогнати (Коцюб., І, 1955, 359); Диригент користується.. головно правою рукою.. Долоні й пальців не випростовує, але й не затискає в кулак; держить їх вільно і легко (Осн.. диригув., 1960, 12); Катерина ображено затисла тонкі злі губи (Збан., Ліс. красуня, 1955,17); // Закривати що-небудь стуляючи, притискаючи. Затискала [дівчина] очі, щойно входили до класу вчителі в казенних уніформах (Кач., II, 1958, 32); Він помітив Горбатюка, що, зціпивши зуби, затискував рану на долоні, з якої струменіла свіжа кров (Руд., Остання шабля, 1959, 178); Ольга тихенько засміялась, кокетливо затиснувши долонями вуха (Вільде, Сестри.., 1958, 527).

Затиска́ти (зати́снути) дух (ди́хання і т. ін.), безос. — про стиснення в грудях, горлі, яке утруднює, перериває на якийсь час дихання. У Любові Прохорівни затиснуло дух у грудях (Ле, Міжгір’я, 1953, 74); Затиска́ти (зати́снути) кула́к (кулаки́, кулачки́) — міцно стуляти пальці в кулак під впливом якого-небудь почуття (гніву, обурення, переляку і т. ін.). Дехто затиснув кулак і мовби намірявся ударити (Черемш., Тв., 1960, 63); Захар не один раз.. затискав кулачки й грозився: «Як виросту, я…» (Ле, Право.., 1957, 14); Вова, з переляку затиснувши кулачки, не міг повернутися в ліжку (Трубл., І, 1955, 122)

4. перен., розм. Робити утиски щодо кого-, чого-небудь, заважати вільному розвиткові когось, чогось. [Кандиба:] Я прошу мене не затискувати… (До Батури і Верби) Я щасливий передати вам найщиріше вітання від голови нашої сільради (Корн., II, 1955, 204); — Затиснув він нас… оцей Нехльода. Слова сказати не смій (Шиян, Баланда, 1957, 39); Багатії мов у кулак затиснули бідаків і не дають вільно дихнути (Чорн., Визвол. земля, 1959, 39).

◊ Затиска́ти (зати́скувати, зати́снути) кри́тику — заважати, позбавляти можливості критикувати. Партія наказала мені ніде і ніколи не затискати, а, навпаки, розвивати критику (Собко, Біле полум’я, 1958, 169).

5. перен., рідко. Стримувати що-небудь, не давати проявитися чомусь. Я затискав у серці муку (Рильський, Дал. небосхили, 1959, 100); Я допоміг моєму сусідові затиснути у собі погане, викликавши наперед хороше (Томч., Готель.., 1960, 270); // Витісняти що-небудь собою, припиняти прояв чогось. Чорні хмари низько нависли над землею і ось-ось затиснуть, задушать рожеву смужку вечірньої зорі (Хор., Ковила, 1960, 12); Туман густою масою затиснув найменші звуки в селі (Ле, Опов. та нариси, 1950, 263).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 3. — С. 348.

За́тискати, ка́ю, єш, сов. в. зати́снути, ну, неш, гл.

1) Сжимать, сжать, стискивать, стиснуть. Впірнув Сатанаїл у самую безодню… бере він той пісок…, а вода йому той пісок так і ізмиває; той так затискає жменю. О. 1861. VI. 59.

2) Запихать, засунуть. Затис за пазуху. Сосниц. у.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 2. — С. 107.

затискати Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
clampingзажимать

затискати Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
zatyskatyzatyskatyzatyskaty

затискати Рід - дієслово, доконаний вид ( від тискати),дієслово, недоконаний вид ( затискувати)

затискати Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особазатискатимузатискатимемо
2 особазатискатимешзатискатимете
3 особазатискатимезатискатимуть
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідзатискавзатискали
Жіночий рідзатискала
Середній рідзатискало
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа затискаймо
2 особазатискайзатискайте
ДІЄПРИСЛІВНИК
Минулий часзатискавши

затискати Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
945

затискати в англійській розкладці - pfnbcrfnb

Цитати української літератури з використанням слова затискати

"Вiра затямила, в якому порядку затискати кнопки, i в думцi повторила: оранжева, зелена, червона, синя.."Бережной Василий - Пiд крижаним щитом

"В кожному разі, нічого дому не лишалося, як тільки запасатись терпінням та витримкою затискати нерви в кулак, коли бачив, що Тамара «завелась» і ладна була пуститися берега, пірнути в розкіш утіх, а далі хоч хай там що!"Гончар Олесь Терентійович - Твоя зоря

"Віра затямила, в якому порядку затискати кнопки, і в думці повторила: оранжева, зелена, червона, синя… Ще один жест ніжної Клариної руки — і кабіна безшумно ковзнула вниз"Бережний Василь Павлович - Під крижаним щитом