ЗАСІДАТИ

Значення засідати це

ЗАСІДА́ТИ1, а́ю, а́єш, недок. Вести, продовжувати засідання; зібравшись, обговорювати, вирішувати які-небудь питання. [Вася:] На засідання прийшов. Планувальна комісія, ти ж сам призначив. [Ярчук:] Засідати, Васю, не будемо (Мик., І, 1957, 378); Із-за товстих, оббитих клейончатою шкірою дверей, де засідала приймальна комісія, не долітало жодного звуку (Тют., Вир, 1960, 60); // Брати участь у засіданні. Ті, що засідали, висипали на ганок гуртом (Мур., Бук. повість, 1959, 209).

ЗАСІДА́ТИ2, а́ю, а́єш, недок., ЗАСІ́СТИ, ся́ду, ся́деш, док.

1. неперех. Сідати де-небудь, улаштовуючись зручно, надовго. Засідали [газди] за мережаний стіл, тяжкі в своїм овечім убранню, і споживали вкупі свіжу кулешу (Коцюб., II, 1955, 335); Старці громадські йшли повагом із села один за одним і засідали на своїх місцях (Фр., VI, 1951, 34); В кімнату без стуку зайшов Іванов, голова завкому Патронного заводу. — Що це ви засіли? Пора вже [на збори] (Головко, II, 1957, 470).

2. за що, до чого і з інфін., неперех. Сідати надовго, приступаючи до якої-небудь роботи, справи і т. ін. Зоня.. по вечері засідала до книжки, точно об одинадцятій ішла спати (Ков., Світ.., 1960, 66); Була у мене Пашкевичівна з своєю товаришкою, то не випадало при них засісти писати (Л. Укр., V, 1956, 193); Три подруги, мов щебетливі ластівки, злетілись докупи, вирішили гуртом ще раз все пригадати, засіли за підручники з історії (Цюпа, Вічний вогонь, 1960, 3); Родина засіла до обіду (Мак., Вибр., 1954, 280); // Сумлінно братися за що-небудь. Пішло потім студентське життя тихо й однаково. Всі мусили засісти за науку (Н.-Лев., І, 1956, 342).

3. тільки док., неперех. Надовго розташуватися де-небудь, не виїжджаючи або не виходячи звідти. Вона надовго засяде у своїй хаті (Коцюб., II, 1955, 251); // Залишатися де-небудь довгий час, займаючи яку-небудь посаду, місце. Є чимало повітових управ, де за старших колишні голови та писарі засіли (Мирний, III, 1954, 258); — Сімейщина в нас. Усе свояки засіли в правлінні, усе Ковалі (Кучер, Трудна любов, 1960, 375).

4. неперех. Ховатися де-небудь, влаштовувати засаду, підстерігаючи когось. — І що ж, мамо, — спитав середній брат, — чи й досі ті розбійники там засідають? (Вовчок, І, 1955, 308); [Xведір:] Почав я, як тільки смеркне, засідать у леваді, щоб постерегти [відьму]… (Крон., III, 1959, 193); Ніч лягла на землю та й вкрилась великою, чорною плахтою, з-під котрої виставали якісь страшні, темні мари. Одні пнуться високо, неба досягають, другі зігнулися удвоє або причакли до землі, як би на кого засідали (Кобр., Вибр., 1954, 174); Вони мали потаємки добутися до коридорів, засісти там засідками і чекати сигналу (Гончар, III, 1959, 257).

5. тільки док., неперех. Ідучи, зупинитися, застрягнути, потрапивши в непридатне для проїзду місце. Кілька озброєних людей рятували танкетку, яка засіла на місточку, у вербових палях (Земляк, Гнівний Стратіон, 1960, 19); Буксують машини, засівши в багно (Нех., Хто сіє вітер.., 1959, 199).

6. неперех. Застрягати в чому-небудь. Осколок бомби перебив обидві гомілкові кістки правої ноги і сам глибоко засів у м’язах (Кучер, Голод, 1961, 117); // перен. З’явившись, надовго зберігатися, укріплятися в пам’яті (про думку, враження і т. ін.). Невеселі то картини, читальниче; глибоко, як куля, засідають вони у вашім серці, піднімають усю жалість зо дна (Мирний, І, 1954, 49); В моїй голові засіла тривожна думка: що сталося з Євлогієм? (Фр., IV, 1950, 161); Сильна неприязнь до сина міцно засіла в Остаповій душі відтоді, як Гнат не захотів робить дома, кинув рідну хату (Горд., II, 1959, 284).

7. тільки док., перех., діал. Зайняти що-небудь. Другу половину [поля] засів молодший брат Споришів (Фр., II, 1950, 273); Минуле постало перед нею: тридцять шість чепурних хлопців і дівчат засіли лави (Довж., І, 1958, 362).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 3. — С. 308 - 309.

Засіда́ти, да́ю, єш, сов. в. засі́сти, ся́ду, деш, гл.

1) Садиться, сѣсть. Просимо до гурту (до вечері)! привітали мене і вклонились. — Може б поруч зо мною така краля засідала, га? каже Назар. МВ. (О 1862. III. 57).

2) Засѣдать, засѣсть, присутствовать. Засідав серед громадзьких мужів. К. Іов. 61.

3) Быть въ засадѣ, подкарауливать изъ засады. Ой не лети, сивий орле, на Волиння пити, засідають вражі ляшки, хотять тебе вбити. Чуб. V. 133.

4) О мѣстѣ: занимать. Війшов нелюб в хату, засів усю лаву. Чуб. V. 345.

5) Засѣдать, засѣсть гдѣ-либо. Та й засядем по пасіках на ввесь літ остаток. К. Досв. 109.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 2. — С. 95.

засідати Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
meetзаседать

засідати Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
zasidatyzasidatyzasidaty

засідати Рід - дієслово, недоконаний вид

засідати Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особазасідаюзасідаємо
2 особазасідаєшзасідаєте
3 особазасідаєзасідають
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особазасідатимузасідатимемо
2 особазасідатимешзасідатимете
3 особазасідатимезасідатимуть
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідзасідавзасідали
Жіночий рідзасідала
Середній рідзасідало
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа засідаймо
2 особазасідайзасідайте
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній часзасідаючи
Минулий часзасідавши

засідати Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
844

засідати в англійській розкладці - pfcslfnb

Цитати української літератури з використанням слова засідати

"Тільки рабин і школьники та деякі другі «хусити» пішли геть, не хотячи засідати при однім столі з «трефняками»."Франко Іван Якович - Борислав сміється

"А після нас уже ніхто не навчається, і ми можемо засідати хоч до ранку."Ячейкін Юрій Дмитрович - Мої і чужі таємниці

"Він завжди слідкував за нею, де ступали її ноги: це в його була звичка — слідкувати або засідати на засідки на паннів."Нечуй-Левицький Іван Семенович - Над Чорним морем

"Кабінет уже склався, почав функціонувати, засідати, арештовувати большевиків, скасовувати постанови попереднього соціалістичного Уряду, —словом, уже жив Уряд"Винниченко Володимир Кирилович - Відродження Нації