ЗАСТАВА

Значення застава це

ЗАСТА́ВА1, и, ж.

1. Віддавання кредиторові якого-небудь майна або коштовності для забезпечення одержуваної позички. Колись за неї [кожушину] двадцять рублів давали. Ще й тепер можна рублів із п’ять зачепити.. Хіба однести шинкареві в заставу! (Мирний, IV, 1955, 297); Випили всю горілку, та ще й не стало.. Старий Джеря витрусив усі кишені, ще й у шинок на заставу одніс свій кожух (Н.-Лев., II, 1956, 182); Хай пан дасть мені, крім розписки, щось коштовне під заставу (Тулуб, Людолови, 1, 1957, 282).

2. Річ, яка залишається у того, хто видає позичку. Місцевий орендар набив повну комору заставами, й сотки видав на грубі проценти (Кобр., Вибр., 1954, 144); — Ви знаєте, що я беру тільки цінні застави?! (Вільде, Сестри.., 1958,421); // Грошова сума, яку вносять для забезпечення виконання зобов’язань. [Селім:] Я зобов’язуюсь не виїздити з цього міста до закінчення розпочатого наді мною слідства і внести тридцять тисяч грошової застави (Сам., II. 1958, 201).

3. перен. Забезпечення, гарантія чого-небудь. Стоїть, як Свободи застава, Могутня Радянська Держава (Нех., Дивлюсь.., 1949, 77).

ЗАСТА́ВА2, и, ж.

1. іст. Місце в’їзду до міста або виїзду з нього, яке охоронялося. До міста їх не пустили, наказали зупинитися на подвір’ї у передмісті, біля Смоленської застави (Тулуб, Людолови, II, 1957, 447); У вікнах уже блимали вогні, коли наша колона наблизилася до столиці. Просто перед нами палала арка Нарвської застави (Панч, В дорозі, 1959, 281); // Пост, створюваний на центральному шляху для збирання з проїжджаючих мита, податків і т. ін. за проїзд або перевезення товарів. Застави хоч стояли, та не густо; сторожа не пильнувала так, як от тепер на Збручеві, чи що; то Дніпром.. людці перевозили всяке добро, не оплачуючи (Вовчок, І, 1955, 89); Граф поставив по дорогах Скрізь застави та рогатки. Почалися нескінченні Мита, панщина, податки (Л. Укр., І, 1951, 380).

2. Військовий охоронний загін, охоронна варта. [Анна:] Аж ось коло воріт Його, мабуть, застава затримала, І я сюди, нарешті, утекла! (Коч., III, 1956, 23); Все завдання застави полягало в тому, щоб дати валці з зброєю доїхати до Патронного заводу (Головко, II, 1957, 568); // Місце розташування військового підрозділу, який охороняє певну ділянку державного кордону. На малій прикордонній заставі, де жили, ми, як рідна сім’я, у тривожній досвітній заграві одпалала і юність моя (Уп., Вітчизна миру, 1951, 77); Цілу добу Марко Артьомов пробув на заставі. На сусідній ділянці кордону була тривога (Чорн., Визвол. земля, 1959, 210).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 3. — С. 326.

Заста́ва, ви, ж.

1) Залогъ. Шинкарочко мила, усип меду-вина, бери на заставу коня вороного. Чуб. V. 29. А тут ще нема чого шинкарці і в заставу оддать. Рудч. Ск. II. 21. Положившії нову свиту і кожух в заставі. Мкр. Н. 3.

2) Застава, пограничная стража. А у Тендрові острові Семен Скалозуб з військом у заставі стояв. АД. І. 217. Застави хоть стояли, та не густо, сторожа не пильнувала так, як от тепер по Збручеві, чи що. МВ. Ще недавно по тій річці застави стояли, по заставах орандарі мито з людей брали. К. Досв. 122.

3) Хоругвь. Зійди, Господи, з неба, бо нам тя ту треба — заставу вишивати. Гол. IV. 423.

4) За́става. Ловушка для лѣсного звѣря. Шух. І. 235. Ум. Заста́вонька. Не веліла мати заставоньки брати. Чуб. V. 89.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 2. — С. 100.

застава Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
Depositзалог

застава Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
zastavazastavazastava

застава Рід - іменник, жіночий рід, неістота, однина і множина

застава Словоформи слова

Називнийзаставазастави
Родовийзаставизастав
Давальнийзаставізаставам
Знахіднийзаставузастави
Оруднийзаставоюзаставами
Місцевийна/у заставіна/у заставах
Кличнийзаставозастави

застава Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
734

застава в англійській розкладці - pfcnfdf

Цитати української літератури з використанням слова застава

"У кущах стояла партизанська застава."Довженко Олександр Петрович - Україна в огні

"По чім він те викомбінував, то був його секрет, але то дійсно була застава Хмельниченка: стояла в байраці й стерегла табір, що стояв на Дніпровім острові Буцьку"Грушевський Михайло Сергійович - Ясновельможний сват

"Знаєш, застава наша в селі, коло річки"Загребельний Павло Архипович - Добрий диявол

"Ночами наші робили кілька спроб повідтягувати, позабирати з мосту вбитих, але це коштувало нових жертв, і мертва ота застава на мосту тільки ще збільшувалась."Гончар Олесь Терентійович - Людина і зброя

"9503 П Застава за складськими свiдоцтвами"України Нацiональний Банк - Iнструкцiя про застосування Плану рахункiв бухгалтерського облiку банкiв України

"Старі люди казали, нібито колись на місці Воронівки стояло місто Римів, а в ньому була велика сторожова застава"Рутківський Володимир Григорович - Джури козака Швайки

"- А як же застава? Що поставиш супроти? "Логвин Юрий - Слiди на плинфi