ДІЯТИ

Значення діяти це

ДІ́ЯТИ, ді́ю, ді́єш, недок.

1. неперех. Робити, здійснювати що-небудь, виявляти якусь діяльність. Не так він добре діє, як говорить (Укр.. присл.., 1955, 81); Якісь особливі, безстрашні, небуденні люди діяли там, в тому незнаному світі (Гончар, Таврія.., 1957, 69); Діяли [в Києві] декабристи, яких Шевченко назвав першими благовістителями свободи (Цюпа, Україна.., 1960, 129).

2. перех. і неперех., без додатка. Здійснювати що-небудь певним способом. Василина не знала, що діяти: чи їхати додому, чи знов зостатись на ніч в курені (Н.-Лев., II, 1956, 37); Проте гавкання собаки змушувало його швидко зміркувать, як треба діяти (Шиян, Гроза.., 1956, 102); // з ким. Здійснювати, чинити що-небудь, стосовне до когось. Лев і стрибав, і по траві качався, І у кущі ховався, Із сили вибивсь, аж упрів, Не знав, що діяти з собою… (Гл., Вибр., 1957, 188); А все то прокляті пани з дівчатами такеє діють… (Шевч., І, 1951, 362).

Ді́яти ти́хою сапо́ю — робити замасковано, потай що-небудь злочинне, підступне. Діючи тихою сапою, вони [сектанти-п’ятидесятники] виступали проти індустріалізації країни і колективізації сільського господарства (Наука.., 8, 1958, 50).

3. неперех. Бути справним, нормально працювати. Мишуні раптом скортіло, щоб струг перестав діяти і його треба було б наново рихтувати й встановлювати (Ю. Янов., І, 1958, 459); Дзвоник у ньому [у будильнику] давно вже не діяв (Шовк., Інженери, 1956, 37); // Бути в дії, виконувати свої функції. Діють [гарячі джерела] з перервами, періодично. Вони викидають фонтаном киплячу воду на висоту до 20-30 м, потім загасають і деякий час не діють (Фіз. геогр., 5, 1956, 103); Мені одно, одно потрібно, ..Щоб річ, що я накреслив, виткав, Горіла, діяла, жила, Щоб не була блідим відбитком Чужого світла і тепла (Дор., Тобі, народе.., 1959, 66); // перен. Застосовуватися, бути в силі, існувати. В нашій державі діє єдиний народногосподарський план (Рад. Укр., 11.XII 1949, 1).

4. неперех., на кого — що і без додатка. Робити вплив на кого-, що-небудь; впливати. Запах газу, яким тоді освітлювалися театри й цирки, діяв на мене магічно (Моє життя в мист., 1955, 20); Приємно діє свіжість ночі та молодий пухнастий сніг і на старих (Гонч., Вибр., 1959, 366); // перех., перев. із сл. лихо. Призводити до чого-небудь неприємного. У товаристві лад — усяк тому радіє. Дурне безладдя лихо діє (Гл., Вибр., 1957, 34); Минула доля, а надія В неволі знову за своє, Зо мною знову лихо діє І серцю жалю завдає (Шевч., II, 1953, 48).

5. неперех. Здійснювати військові операції. Ромчин батько підпільник, і він, безперечно, зв’язаний з партизанами, які діють десь по лісах (Сміл., Сашко, 1957, 120); Ця дивізія діяла тільки на допоміжному напрямі (Кучер, Чорноморці, 1956, 363).

6. перех., заст. Виконувати який-небудь обряд. Моя ти доле молодая! Не покидай мене… Поможи Молитву діяти до краю (Шевч., II, 1953, 284).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 2. — С. 312.

Ді́яти, ді́ю, єш, гл. Дѣлать. Що тут у Бога діяти? ЗОЮР. І. 291. Не зрять Бога над собою, не знають, що діють. Шевч. Живе слово ви сієте, — яке ж лихо тим дієте! К. Досв. 128. Що ж я буду, бідний, діяв, що я жита не посіяв. Гол. І. 214.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 1. — С. 393.

діяти Синоніми слова

(виявляти діяльність) робити що, чинити що, творити що, (про частини чогось) працювати, функціонувати, (про годинник) ходити

діяти Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
actдействовать

діяти Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
diiatydiiatydiyaty

діяти Рід - дієслово, недоконаний вид

діяти Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особадіюдіємо
2 особадієшдієте
3 особадієдіють
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особадіятимудіятимемо
2 особадіятимешдіятимете
3 особадіятимедіятимуть
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий ріддіявдіяли
Жіночий ріддіяла
Середній ріддіяло
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа діймо
2 особадійдійте
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній часдіючи
Минулий часдіявши

діяти Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
532

діяти в англійській розкладці - lsznb

Цитати української літератури з використанням слова діяти

"Справа в тому, що колись симпатичні їм крамарі, дрібнобуржуазні інтелігенти та священики стали раптом потроху діяти і вже, очевидно, готували для Варі не зовсім приємні сюрпризи"Хвильовий Микола - Із Вариної біографії

"Пробую діяти на неї методом веселого ментора і, вірите… піддається"Гончар Олесь Терентійович - Микита Братусь

"І, наслідуючи листочок, уподібнюючись йому, як він умивається росою, так і собі вмиваючись працею, діяти і примножувати красу світобудови, не засліплючись корисливістю"Харчук Борис Микитович - Планетник

"Ми не можемо діяти всліпу."Бережний Василь Павлович - В зоряні світи

"Правда, сподіватись Коляда не дуже сподівався, а діяти мусив"Білик Іван Іванович - Танго

"— А що пак, дочко, оце будемо діяти? Чи швидко підемо заміж, чи ще довгенько будемо перебендювати? — спитала мати в дочки."Нечуй-Левицький Іван Семенович - Старосвітські батюшки та матушки

"Не знав, що діяти з собою…"Глібов Леонід Іванович - Лев і Комар

"О, ніж мусить діяти! На нього дивилось чуже, заросле щетиною, почорніле обличчя"Багряний Іван Павлович - Тигролови

"Отже, ніщо було діяти, мусили той коштівний млинчик з корабля у море кинути, а то був би цілий корабель затопив"Федькович Осип-Юрій Адальбертович - Від чого море солоне

"— Раз уже ми займаємось однією справою, давайте діяти злагоджено"Мензатюк Зірка Захаріївна - Таємниця козацької шаблі