ДУГА

Значення дуга це

ДУГА́, и́, ж.

1. Округла крива лінія. Поблискуючи на сонці полірованим металом, диск летів у поле, описуючи в повітрі широку дугу (Собко, Біле полум’я, 1952, 185); // Те, що має форму округлої кривої лінії. На широкому лобі лягли тонкі дуги чорних брів (Чорн., Визвол. земля, 1959, 173); Переді мною Хортиця і величава дуга греблі Дніпрогесу (Довж., II, 1959, 65); Він піднявся на другий поверх, зайшов до номера і ліг у широке ліжко з трубчастими мідними дугами (Руд., Вітер.., 1958, 113); // у знач. присл. дуго́ю і ду́гами. У вигляді, у формі дуги. Над очима чорні бровенята дугами послалися (Мирний, IV, 1955, 253); Міст над рікою прогнувся дугою (Дор., Єдність, 1950, 61).

∆ Електри́чна дуга́, фіз. — один з видів електричного розряду між близько розміщеними електродами. У 1882 р. російський інженер М. М. Бенардос винайшов спосіб зварювання металів за допомогою електричної дуги (Курс фізики, III, 1956, 108); Електрична дуга виникає між кінцем електродного дроту і деталлю, що зварюється під шаром гранульованого флюсу (Слюс. справа, 1957, 258).

2. мат. Частина кривої, розміщена між двома будь-якими її точками.

3. Частина кінської упряжі з зігнутого тонкого стовбура дерева, яка служить для прикріплення голобель до хомута. Ви тільки за дугу, а він вже й на возі (Укр.. присл.., 1955, 168); Візок шалено стрибає лісовою дорогою, і дзвоник захлинається під дугою (Донч., III, 1956, 58); * У порівн. [Жінка Юсуфа:] Ой, дід, дідуган, ізогнувся, як дуга, а ми, молоденькі, гуляти раденькі! (Н.-Лев., II, 1956, 447).

◊ Гну́ти в дугу́ (в три дуги́) див. гну́ти; Згина́тися (зігну́тися) в дугу́ (дуго́ю) див. згина́тися.

4. розм. Приймач струму на трамвайних вагонах. Над трамвайними дугами займались і погасали синьо-зелені спалахи (Дмит., Розлука, І957, 31).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 2. — С. 431.

Дуга́, ги́, ж. Дуга — согнутая линія или согнутый дугою предметъ; часть различныхъ снарядовъ. Шух. І. 98, 199, 224, 225, 228, 278. Также дуга въ упряжи. Ой ти старий дідуга, ізогнувся як дуга. Н. п. Гне з лози дугу. Дід за дугу, а баба вже й на возі. Ном. № 5768. Ум. Ду́жка, ду́жечка.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 1. — С. 453.

дуга Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
arcдуга

дуга Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
duhaduhaduha

дуга Рід - іменник, жіночий рід, неістота

дуга Словоформи слова

Називнийдугадуги
Родовийдугидуг
Давальнийдузідугам
Знахіднийдугудуги
Оруднийдугоюдугами
Місцевийна/у дузіна/у дугах
Кличнийдугодуги

дуга Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
422

дуга в англійській розкладці - leuf

Цитати української літератури з використанням слова дуга

"А там — далі за нею — огню-огню! світу-світу! Трохи не кожна гілка убогого садового дерева горіла своїм вогнем; над кожною стежкою висіла цвітна дуга."Мирний Панас - Повія

"Дуга швидко набирає глибини, стає легкою"Альтов Генрих - Ослик i 'аксiома'

"Тріпоче мислі вольтова дуга."Бажан Микола Платонович - Пильніше й глибше вдуматися в себе…

"Це Бєлгородська дуга! Зрозумів? (Постукав по тлилиці)."Довженко Олександр Петрович - Повість полум'яних літ

"Неначе відьомська дуга"Карманський Петро Сильвестрович - «Пекельний жар, жажда в’ялить…»

"Ось мiж ними спалахнула яскрава дуга, потiм друга, третя.."Сафронов Ю - Вогненний водоспад

"Сіделка з’їхала набік, дуга перехнябилася, в лице Тимкові кидало гарячим вітром, міцним, як сіль, кінським потом"Тютюнник Григорій Михайлович - Вир

"Тугий, як дуга арбалета,"Бажан Микола Платонович - Нічний рейс

"Спалахнула слiпуча, яскрава дуга полум'я"Владко Владимир - Аргонавти Всесвiту

"Воїни ще не знають, що будуть сніги Підмосков’я, буде Сталінград ї Курська дуга, їм хочеться вірити, що цей історичний двобій розв’яжеться значно швидше, вирішиться тут, в українських степах, на Дніпрі"Гончар Олесь Терентійович - Людина і зброя