ДОГЛЯДАТИ

Значення доглядати це

ДОГЛЯДА́ТИ, а́ю, а́єш, недок., ДОГЛЯ́НУТИ, ну, неш і розм. ДОГЛЯ́ДІТИ і ДОГЛЕ́ДІТИ, джу, диш, док.

1. перех. і неперех., кого, що, чого, за ким-чим і без додатка. Пильнувати, слідкувати за чим-небудь з метою забезпечення нормального стану, порядку і т. ін. Сидять собі товариші та доглядають за стравою (Укр.. казки, 1951, 108); Поки діти були малі, біля них піклувалася мати; вона ж і хатнього господарства доглядала (Мирний, IV, 1955, 327); Батько конфіскований панський реманент доглядав (Ковінька, Кутя.., 1960, 65); Треба й обіду доглянути й коло дитини побути (Коцюб., III, 1956, 188); — Оце я провідав свата.. та й піду, бо треба і за хазяйством доглянути і в пивній торгувати (Шиян, Баланда, 1957, 68); — Пхе!сказала Олеся, покуштувавши сухої ніжки.Килина не догляділа й пересмажила (Н.-Лев., IV, 1956, 99); Наша пані журилась і плакала за старою дуже.Вже тепереньки сама я в світі зосталась: .. Моє око всього не догледить (Вовчок, І, 1955, 132); // Турбуватися, піклуватися про кого-, що-небудь, забезпечувати необхідні умови комусь, чомусь. Княгині тілько вміють Привести дитину. А годувать та доглядать Не вміють княгині (Шевч., II, 1953, 12); За останні роки стали краще удобрювати землю, готувати насіння і доглядати за посівами (Колг. Укр., 4, 1958, 24); І просить він доглянути його воликів любих, щоб не зазнали вони ні в чому недостачі, поки прийдуть додому (Коцюб., І, 1955, 182); — У тебе сина нема, на фронті, то візьми доглянь пораненого товариша (Шер., В партиз. загонах, 1947, 20); — Робіть [діти], що знаєте, аби коло мене були, щоб було кому мене при смерті доглядіти (Кв.-Осн., II, 1956, 300); — Важко довелося мені, дівчині, з дитиною.. Нікому догледіти хлопця, своєчасно нагодувати, обіпрати (Логв., Давні рани, 1961, 59); * Образно. Раніше почало вставати сонце, щиріше доглядати землю (Коцюб., І, 1955, 75).

2. тільки док., перех. і без додатка, з спол. що, діал. Побачити, помітити. Коли в’їхали в простору долину, доглянули тут і там хатини (Коб., І, 1956, 457); Іде якось раз Мокрина, а за нею котятко. Вона й не догляділа, придавила якось дверима (Мирний, І, 1954, 102); Здавалося ляхам, добре мене закували, та не до-гледіли того, що кайдани були просторі на моїх ногах (Стор., І, 1957, 168).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 2. — С. 339.

Догляда́ти, да́ю, єш, сов. в. догля́діти, джу, диш и догля́нути, ну, неш, гл. Присматривать, присмотрѣть; надзирать, стеречь; заботиться, позаботиться о чемъ. Будеш ти в мене хату помішати, малих діток доглядати. Мет. 346. Господи моєї доглядає Елизар із Дамаска. Св. П. І. кн. М. XV. 2. Нащо вас кохав я, нащо доглядав? Шевч. 3. І я цілу ніч не спала та його доглядала, та й не доглянула: побіг мов божевільний. Рудч. Ск. ІІ. 152. Дітки дрібненькі, — треба його доглядіти. Хата. 102. Де оком не доглянеш, там калиткою доплатиш. Ном. № 9969. Догляда́ти душі, догляда́ти сме́рти. Присматривать за умирающимъ и совершать все въ этомъ случаѣ необходимое. Ой я буду, брате, в степу помірати, та нікому буде, брате, смерти доглядати. Мет. 447. Занедужав чумаченько, задумав умерти, та нікому чумакові доглядати смерти. Мет. 458. Ой не дай же, Боже, в поході умерти, там нікому доглянути жовнірської смерти. Чуб. V. 1006.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 1. — С. 407.

доглядати Синоніми слова

(створювати нормальні умови) стежити, пильнувати, глядіти, дивитися за ким, чим, ходити за ким, чим

доглядати Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
careухаживать

доглядати Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
dohliadatydohliadatydohlyadaty

доглядати Рід - дієслово, недоконаний вид

доглядати Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особадоглядаюдоглядаємо
2 особадоглядаєшдоглядаєте
3 особадоглядаєдоглядають
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особадоглядатимудоглядатимемо
2 особадоглядатимешдоглядатимете
3 особадоглядатимедоглядатимуть
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий ріддоглядавдоглядали
Жіночий ріддоглядала
Середній ріддоглядало
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа доглядаймо
2 особадоглядайдоглядайте
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній часдоглядаючи
Минулий часдоглядавши

доглядати Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
945

доглядати в англійській розкладці - ljukzlfnb

Цитати української літератури з використанням слова доглядати

"До того ж часу я буду тебе доглядати, прилітатиму до тебе з неба…"Королів-Старий Василь Костянтинович - Літавиця

"Мальва знає, що йому зараз тяжче доглядати отару, але зате вона готує для нього їжу, хоч би спасибі сказав… А що йому нудно, то і їй не так уже й весело"Іваничук Роман Іванович - Мальви (Яничари)

"Та мені не можна виходити з хати, бо на ліжку лежить хворий Сергійко, якого я мушу доглядати, поки мама повернеться з Миронівки"Дімаров Анатолій Андрійович - На коні й під конем

"Вчений майстер показав, як треба заводити годинник і доглядати механізм"Загребельний Павло Архипович - Роксолана

"Молодшого ж брата бабуня доглядати добре не могла"Королів-Старий Василь Костянтинович - Мара

"З документів, знайдених в архівах монастиря, Яворницький довідався, що в’язня вважали за секретного й дуже важливого, тому монастирській варті наказано суворо й пильно доглядати його"Шаповал Іван Максимович - В пошуках скарбів

"Ми часто ухилялися доглядати розстріли"Хвильовий Микола - Я (Романтика)

"Його й найняв левади доглядати,"Глібов Леонід Іванович - Осел і Хазяїн

"Тихович мусив доглядати, як засипали землею пеньки та трамбували землю, прилагоджуючи її до труїння"Коцюбинський Михайло Михайлович - Для загального добра

"- Якщо машину не доглядати, вона неодмiнно зламається"Олдридж Джеймс - Останнiй дюйм