ДЖЕРЕЛО

Значення джерело це

ДЖЕРЕЛО́, а́, с.

1. Потік води, що утворюється внаслідок виходу підземних вод на поверхню землі. В місцях, де долини рік або балок прорізають водовмісні верстви, підземні води виходять на поверхню і утворюють джерела або природні криниці (Курс заг. геол., 1947, 126); З-під коріння липи било джерело погожої води (Фр., VI, 1951, 33); * Образно. Біля джерел молочних рік, що починаються на сотнях і тисячах молочно-товарних ферм наших колгоспів та радгоспів, стоїть багато людей (Рад. Укр., 29.ХІ 1960, 1); * У порівн. Забурчало по селу, мов у джерелі: «Як то можна!.. щоб вільна козачка за кріпака оддавалась!» (Вовчок, І, 1955, 22).

◊ Би́ти джерело́м — активно, бурхливо виявлятися. Народна ініціатива, що джерелом б’в у наших колгоспників, подолає всі труднощі (Кучер, Засвіт. вогні, 1947, 29).

2. чого, перен. Те, що дає початок чому-небудь, звідки постає, черпається щось; основа чого-небудь; вихідне начало. Єдине, — але зате і непереможне, — джерело сили робітничого руху, це-— свідомість робітників і широта їх боротьби (Ленін, 20, 1950, 333); Соціалізм назавжди покінчив з пануванням приватної власності на засоби виробництва, цим джерелом розколу суспільства на ворогуючі класи (Програма КПРС, 1961, 12); // Про того або те, від кого або звідки довідуються про що-небудь. Про сю річ [справи видавництва] .. я хотіла б знати дещо докладніше з місцевих джерел (Л. Укр., V, 1956, 98); Поява чужої людини була не тільки приємною зустріччю: це було єдине джерело новин (Тулуб, Людолови, І, 1957, 16).

3. спец. Писемна пам’ятка, документ, на основі якого будується наукове дослідження. Давні джерела завжди змішували кіммерійців з скіфами (Нариси стар. іст. УРСР, 1957, 114).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 2. — С. 262.

Дже́ре́ло́, ла, с.

1) Источникъ, родникъ. ключъ. У сей день роздзявились усі джерела в безодні і повідчинялись небесні хлябі. Св. П. І. кн. М. VII. 11.

2) Кипящая ключемъ вода, кипень. У горщику вгору джерело вискакує, як наче вода у криниці. Волч. у.

3) Жерло. Джерело гармати.

4) Кратеръ вулкана. Ум. Джере́льце.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 1. — С. 375.

джерело́ (зменшено-пестливе — джере́льце) — потік води, що утво­рюється внаслідок виходу підзем­них вод на поверхню землі; обожу­вання нашими предками водних потоків стосувалось і джерел; осо­бливо у великій пошані була вода самородних джерел (жива́ вода́ — див. вода́ 2). У сей день роззявились усі джерела в безодні і повідчинялися небесні хлябі (П. Куліш); З-під ко­ріння липи било джерело погожої во­ди (І. Франко); Забурчало у селі, мов у джерелі: «Як то можна!., щоб вільна козачка за кріпака оддава­лась!» (Марко Вовчок); фразеоло­гізм: би́ти джерело́м — активно, бурхливо виявлятися.

Жайворонок В. В. Знаки української етнокультури: Словник-довідник. — К.: Довіра, 2006.— С. 179.

джерело Синоніми слова

(те що починає на чому базуються) перен. основа, мн. початки

джерело Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
sourceисточник

джерело Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
dzherelodzherelodzherelo

джерело Рід - іменник, середній рід, неістота

джерело Словоформи слова

Називнийджерелоджерела
Родовийджереладжерел
Давальнийджерелуджерелам
Знахіднийджерелоджерела
Оруднийджереломджерелами
Місцевийна/у джереліна/у джерелах
Кличнийджерелоджерела

джерело Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
734

джерело в англійській розкладці - l;thtkj

Цитати української літератури з використанням слова джерело

"[—Там на Андреївській горі під престолом є джерело, а в те джерело щороку забивають віз вовни"Нечуй-Левицький Іван Семенович - Кайдашева сім’я

"Все виростає з одного того самого джерела і коли ви не любите цього слова "дух" не вживайте його, лишень я не знаю, яким іншим поняттям це джерело-джерел ви можете замінити."Самчук Улас Олексійович - На твердій землі

"- Розумiєте, на вершинi пiрамiди Хеопса я виявив джерело радiацiї.."Бережной Василий - Таємницi дому вiчностi