ДЕРКАЧ

Значення деркач це

ДЕРКА́Ч1, а́, ч. Невеликий перелітний птах з жовтувато-бурим оперенням, який відзначається характерним скрипучим криком. Не співає соловейко, Лиш деркач дере, Вмерла вже весна кохана, Жаль мене бере (Дн. Чайка, Тв., 1960, 347); Висока трава чіплялася за ноги, скрипів деркач, кумкали жаби, але Сава Петрович нічого цього не помічав (Донч., VI, 1957, 175); *У порівн. Брехач — як деркач: усе дерчить (Укр.. присл.., 1955, 189).

ДЕРКА́Ч2, а́, ч.

1. Стертий віник. Весела загадка сміється, Що із брехні спекла калач, — Як свіжий — віником він зветься, А як пристаріє — деркач (Гл., Вибр., 1957, 317); Він.. пильно обтрусив старим деркачем великі й довгі, аж за коліно, чоботи й пішов до хати (Епік, Тв., 1958, 395); * У порівн. Посіклася пишна грива, Мов деркач зробився хвіст (Воскр., З перцем!, 1957, 62).

2. перен. Про щось обсмикане, обірване. — Треба вже, — заговорив панотець, — набрати для неї додільне платтячко, де ж їй ходити таким деркачем! (Свидн., Люборацькі, 1955, 73); З мерзлої землі вставали деркачі брудного, дорідного, торішнього бур’яну (Ле, Мої листи, 1945, 183).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 2. — С. 252.

Дерка́ч, ча́, м.

1) Коростель (птица). Rallus crex. А в очереті та деркач дере, пусти, мати, на юлицю, бо аж плач бере. Лавр. 32.

2) Вѣникъ безъ листьевъ, голикъ. Баба вловила, в міх положила, деркачем била. Ном. № 9627.

3) Названіе вола тонкаго и высокого, съ подтянутымъ животомъ. КС. 1898. VII. 46.

4) Трещетка вѣтряная или ручная для спугиванія птицъ въ огородѣ или саду. Части ручн. деркача: па́льки, карбо́ваний вало́к, фіст. Шух. І. 112, 166, 167.

5) Родъ игры съ трещеткой. Ив. 43. Ум. Дерка́чик.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 1. — С. 371.

деркач Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
Derkachдеркач

деркач Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
derkachderkachderkach

деркач Рід - іменник, чоловічий рід, істота і неістота, однина і множина

деркач Словоформи слова

Називнийдеркачдеркачі
Родовийдеркачадеркачів
Давальнийдеркачеві, деркачудеркачам
Знахіднийдеркач, деркачадеркачі, деркачів
Оруднийдеркачемдеркачами
Місцевийна/у деркачі, деркачу, деркачевіна/у деркачах
Кличнийдеркачудеркачі

деркач Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
624

деркач в англійській розкладці - lthrfx

Цитати української літератури з використанням слова деркач

"Одразу ж за нашою вулицею стоять, як Дунай, молодi коноплi й соняшники, за ними темно виткнулась церковця, ще далi, бiля самого неба, диркає деркач, а в небi виблискує Вiз"Стельмах Михайло Панасович - Гуси-лебеді летять…

"Антончик Мацiевський казав, що то гаубиця, Вася Деркач запевняв, що мiномет, а Карафолька доводив, що секретна ракетна зброя останнього зразка"Нестайко В - Тореадори з Васюкiвки

"— Треба взять неторгований казан, — зловiсним голосом казав Вася Деркач. — Тiльки обов’язково неторгований: скiльки за нього запросили на базарi — зразу куплять"Нестайко Всеволод Зіновійович - Тореадори з Васюківки (2-га редакція)

"Коло вікна мізерна вишенька, обтріпана, чередою оббита, як деркач"Васильченко Степан Васильович - Широкий шлях

"Деркач свистів, як шуліка в повітрі, в Мелащиних руках, а шибки аж дзенькали"Нечуй-Левицький Іван - Кайдашева сім’я

"Деркач свистів, як шуліка в повітрі, в Мелащиних руках, а шибки аж дзенькали"Нечуй-Левицький Іван Семенович - Кайдашева сім’я

"Деркач не спить і до зорі"Грінчак Василь Якович - Деркач

"А в тій порожній тиші тріпалось плечима біле, дирчав сухим горлом деркач й блищав годинник в руках у лікаря."Коцюбинський Михайло Михайлович - Persona grata

"Десь на гулянці Троєцькими святими — це вони «кашу варять»… Порскають коні, хрумкаючи на пасовиську… Зараз ось задирчить деркач, віщуючи ранок, зійде сонце, і вони, запрігши коні, рушать додому…"Багряний Іван Павлович - Тигролови