ДАЛЕКИЙ

Значення далекий це

ДАЛЕ́КИЙ, а, е.

1. Який знаходиться, відбувається на великій відстані. В якійсь далекій стороні… Таку ледачу пам’ять маю, Що й не згадаю (Гл., Вибр., 1957, 90); Десь підвода далека в полях гуркотить (Рильський, 1,1956, 41); Журавлі вже давно одлетіли у далекі і теплі краї (Сос., І, 1947, 143); // Який перебуває, живе десь далеко (про людину). Щось охолонув молодець.. Чи згадав далеку милу й заридав дрібними слізьми на чужині? (Л, Укр., І, 1951, 306); Не сумнівайсь ні на хвилину, далекий друже бойовий, за синьооку Катерину будь завжди певен (Гонч., Вибр., 1959, 357); // Який доноситься, лине здалека. Він чує далеке дихання отари.. і ледве вловимий голос пісень (Коцюб., II, 1955, 320); Чути далекий грім (Фр., VI, 1951, 377); Колись в своє убогеє село.. Мене далеким вітром занесло (Вас., II, 1959, 485); * У порівн.Ти повторила, як луна: «правда», але якимсь упалим, немов далеким голосом (Л. Укр., III, 1952, 693); // Який має велику протяжність. До любої небоги нема далекої дороги (Номис, 1864, 8759); // Який долає великі відстані. Змалку він мріяв стати капітаном далекого плавання (Гончар, Таврія.., 1957, 53); Які це враження від своїх далеких подорожей приніс П. Дорошко? (Мал., Думки.., 1959, 39).

◊ 3 дале́кого дале́ка — з далекого краю; здалека. Тільки десь з далекого далека чути було мелодію і ритм вальса (Собко, Стадіон, 1954, 243).

2. перен. Спрямований у далечінь; байдужий, холодний (про погляд, очі). Андрій підняв очі. І вони на мить зупинились і кинули далекий погляд кудись.. поза стіни, поза хату (Коцюб., II, 1955, 22); Очі його були сумні й далекі (Ю. Янов., І, 1958, 446).

3. Віддалений великим проміжком часу; дуже давній. Десь далеко стукає калатало нічного сторожа.. Воно завжди викликає у мене настрій, почуття зв’язку з далеким минулим, з життям моїх пращурів (Коцюб., І, 1955, 415); Народе мій! В далекім листопаді, За Леніним шикуючись в полки, .. Відчув ти грізну, титанічну силу (Гірник, Сонце.., 1958, 5); // Який знаходиться у перспективі; прийдешній, майбутній. Людство З безмірним трудом розорало [поле] під засів Добра і правди, для таємних, Далеких, прийдешніх часів (Фр., XIII, 1954, 410).

4. Віддалений у роді; малоспоріднений. Він мені й родич далекий (Вовчок, І, 1955, 85); — Чи чуєте ви, всі далекі і близькі браття мої! Скоро прийде вітер! Готовсь!! (Хотк., II, 1966, 218).

5. від чого, перен. Який не думає про що-небудь, не має наміру робити щось. Латин, і серцем, і душею Далекий бувши од війни, .. Зізвав к собі панів вельможних (Котл., 1,1952, 184); Очі сумлінно читали кожне слово, кожний рядок, та розум був далекий від розуміння (Ю. Янов., II, 1958, 143).

6. у знач. ім. дале́ке, кого, с. Те, що знаходиться на великій відстані, віддалене в часі, в суті і т. ін. — Нема од нього [острова] дороги. Хіба місяць вночі збудує золотий міст, з’єднає острів з далеким і невідомим (Коцюб., II, 1955, 301); І за те, що я могутнім Був з тобою в дні весни, Жив далеким, жив майбутнім, Не помітив сивини (Мас., Сорок.., 1957, 235); Вірші треба конечне перекладать з первотвору, бо інакше може вийти щось зовсім далеке і неподобне (Л. Укр., V, 1956, 21).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 2. — С. 207.

Дале́кий, а, е.

1) Далекій, дальній. До любої небоги нема далекої дороги. Ном. № 8759. Чи то граки, чи то галіч, чи хижі дейнеки роспускають по Вкраїні загони далекі. К. Досв. 242. Доріжка, доріжка та широка і далека. Мет. 241.

2) Отдаленный, далекій. Степ широкий, край далекий, милого не бачу. Мет. 64. По далекому Дунаєчку злая буря вихожає-виступає. В далекому краю в чужу землю…. заховають. Шевч. 73. Кого ж їй любити? Ні батька, ні неньки, одна, як та пташка в далекім краю. Шевч. 27—82. Ум. Далече́нький. Тепер нічка темненька, доріженька далеченька. Чуб. V. 873.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 1. — С. 356.

далекий Синоніми слова

не близький, дальній, віддалений, (незмірно) заобрійний, недосяжний, (погляд) байдужий, холодний, (що був) давній, (що буде) прийдешній, майбутній

далекий Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
farдальний

далекий Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
dalekyidalekyidalekyy

далекий Рід - прикметник

далекий Словоформи слова

Називнийдалекийдалекадалекедалекі
Родовийдалекогодалекоїдалекогодалеких
Давальнийдалекомудалекійдалекомудалеким
Знахіднийдалекий, далекогодалекудалекедалекі, далеких
Оруднийдалекимдалекоюдалекимдалекими
Місцевийна/у далекому, далекімна/у далекійна/у далекому, далекімна/у далеких

далекий Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
734

далекий в англійській розкладці - lfktrbq

Цитати української літератури з використанням слова далекий

"Купою в кутку драні рибальські сітки, на столі Сухомлинові об’їдки, все навстіж, все відкрите, і Віталій тут почуває себе, як господар, бо дядько Сухомлин йому далекий родич по батьковій лінії, і хлопець давно підтримує з ним контакти"Гончар Олесь Терентійович - Тронка

"І був він не близький, тільки далекий, тільки чужий, як чужа земля, де тліє торішній гній."Хвильовий Микола - Елегія

"Іван тричі плює набік і оступається в далекий куток хати, аж до полу, сідає на полу, повертає своє сумне лице до стіни, як роблять маленькі пещені сердиті діти."Нечуй-Левицький Іван Семенович - Українські гумористи та штукарі

"Пролунав далекий грiм"Бердник Олесь - Поза часом i простором

"Бо ж проїжджав князь київський з дружиною; грали роги, червоніли щити, дзвеніла зброя і збруя, мигтіли, мінилися барви — усе було й не було; інший світ, високий і далекий, як небо недосяжний"Загребельний Павло Архипович - Євпраксія

"Отарою збились громади будинків, вилупивши темні вікна-баньки лякливо, а над ними знялась церква-агітатор, блискаючи банями, вишкирилась дзвонами на далекий захід; благословляла високим хрестом."Багряний Іван Павлович - Етюд

далекий вiд поетичних вигадок такого роду"Гуляшки Андрей - Коштовний камiнь

"Далекий спiврозмовник вловив це зiтхання, спитав: "Бережной Василий - Гравiантена Iвана Мудрого

"Косинський далекий від того, щоби проти вашої світлості повстати"Чайковський Андрій Якович - Сагайдачний

"Рішив пуститись у той інший, далекий, відмінний світ, куди його манила доля"Самчук Улас Олексійович - Чого не гоїть огонь