ГОТУВАТИ

Значення готувати це

ГОТУВА́ТИ, у́ю, у́єш, недок. 1. перех. Робити придатним, готовим для використання. Пізно світилось проти п’ятниці світло, як в великодну ніч. Люди мовчки готували сокири, кілки, залізні лопати (Коцюб., II, 1955, 86); Готувала [медсестра] інструменти для чергової операції (Д. Бедзик, Дніпро.., 1951, 9); За останні роки стали краще удобрювати землю, готувати насіння і доглядати за посівами (Колг. Укр., 4, 1958, 24); // Навчати з якою-небудь метою, давати необхідні знання; підготовляти. Мене готували до інституту, а брата до корпусу (Мирний, IV, 1955, 334); У місті [Львові] десятки робітничих шкіл, технічних училищ, різні фахові курси готують кадри робітників (Рад. Укр., 15.1 1959, 4).

◊ Готува́ти грунт див. грунт.

2. перех. Працювати, розробляючи що-небудь, здійснюючи якесь завдання. Хлопці думають, що це я доповідь їм готую, і ходять навшпиньки (Ю Янов., І, 1954, 60); Інженер-іригатор готував плани нових прочисток ариків, використання забутих заурів (Ле, Міжгір’я, 1953, 28); // Виготовляти що-небудь. — А тамкамінь обробляютьточать, пиляють, вистругують з нього всякі виробки; а там з глини посуд готують (Мирний, IV, 1955, 330); Дослідник готує його [добриво] так, наче першокласний куховар якусь заморську підливу (Донч., VI, 1957, 17).

3. перех. і без додатка. Варити, приготовляти їжу; куховарити. Почала я готувати снідання, а черниця за мною у комору, пшона одміряє у глечик, одсипає муки у миску, сметани у полумисок (Вовчок, 1, 1955, 253); Дмитро охоче працює з дідом, охоче переймає його науку і з задоволенням їсть усякі чудернацьки приправлені страви, які готує старий (Стельмах, Кров людська.., І, 1957, 269); Смачно готувала Марія, але страва та була Ларисі гіркішою від полину (Руд., Остання шабля, 1959, 321).

4. перех. Заготовляти що-небудь для дальшого використання, робити запас чогось. То-то і є! поки чоловік у добрі та у щасті, так він дума, що вже йому і усе так буде, і не журиться ні об чім, і не готує собі нічого (Кв.-Осн., II, 1956, 137); — Готуй лишень посаг та рушники: хутко й свататимуть! (Вовчок, І, 1955, 66).

5. перех. Збиратися зробити що-небудь, замишляти щось. [Кушнірук:] А вчора чоловік із двору хвалився нашим хлопцям, що пані Люба із сином готують на нас облаву (Вас., III, 1960, 409); Що там робиться в тих загадкових бетонованих черевах? Що роблять там гарнізони, що планують, що готують? (Гончар, III, 1959, 37).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 2. — С. 149.

Готува́ти, ту́ю, єш, гл.

1) Готовить, приготовлять, уготовлять. Дітей годуй, а сам торби готуй. Ном. № 9201. Жінка смерть готує на тебе. Н. Вол. у.

2) О кушаньяхъ: приготовлять, варять. Вечерять готуй! Чуб. ІІІ. 227.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 1. — С. 319.

готувати Синоніми слова

(завершити готування) приготовляти, лагодити, ладнати, лаштувати, споряджати, розм. рихтувати, діал. (складаючи докупи) збирати

готувати Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
to cookготовить

готувати Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
hotuvatyhotuvatyhotuvaty

готувати Рід - дієслово, недоконаний вид

готувати Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особаготуюготуємо
2 особаготуєшготуєте
3 особаготуєготують
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особаготуватимуготуватимемо
2 особаготуватимешготуватимете
3 особаготуватимеготуватимуть
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідготувавготували
Жіночий рідготувала
Середній рідготувало
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа готуймо
2 особаготуйготуйте
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній часготуючи
Минулий часготувавши

готувати Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
844

готувати в англійській розкладці - ujnedfnb

Цитати української літератури з використанням слова готувати

"Треба готувати з вас хороших воїнiв, да"Нестайко Всеволод Зіновійович - Тореадори з Васюківки (2-га редакція)

"Готувати пастку за пасткою непослабно, терпляче"Владко Владимир - Сивий Капiтан

"А щоб готувати снiданок, потрiбне свiтло"Владко Владимир - Аргонавти Всесвiту

"І от ми стали готувати те «значне»"Винниченко Володимир Кирилович - Таємність

"— Не барися ж! — гукнула навздогін Христя й кинулась готувати посуду."Мирний Панас - Хіба ревуть воли, як ясла повні

"Мати заходилась з наймичкою готувати вареники"Нечуй-Левицький Іван Семенович - Пропащі

"Рано ще в печі розпалювати, рано й сніданок готувати, але, дивлячись на неї, Меланка зітхнула й заходилась готувати паливо."Гуцало Євген Пилипович - Мертва зона

"Треба бакшиш готувати та визволяти Остапа, а де грошей взяти? Де? Кажіть! Аж дур голови береться…"Коцюбинський Михайло Михайлович - Дорогою ціною

"Поки Грицько розповідав, Наталка з Марійкою почепили казанки і чайник над вогнем і заходились готувати вечерю"Багряний Іван Павлович - Тигролови

"Мар’янка скінчила готувати уроки"Бережний Василь Павлович - «Сомнус моментаріум»