ГЕНІЙ

Значення геній це

ГЕ́НІЙ, я, ч.

1. Те саме, що геніа́льність 1. З таких пишних садків вилинув, як соловей з гаю, Шевченків геній (Н.-Лев., II, 1956, 28); В. І. Ленін найповніше поєднував у собі теоретичну силу великого ученого і геній неперевершеного політика (Ком. Укр., 10, 1967, 18).

2. Особа, наділена геніальністю. — То ж — великі генії творили [музику] (Мирний, III, 1954, 204); Геній українського народу, Шевченко Тарас, викуплений на волю російськими письменниками, — не схотів Миколі Палкіну коритись (Тич., III, 1957, 53); // у чому, на що, розм. Особа, яка досконало знає що-небудь, умів щось робити.

3. В давньоримській міфології — дух, божество, покровитель людини в її діяльності. Геній то був, але геній не той, що з’являвся Темної ночі тоді, коли жахом скував мою душу (Л. Укр., І, 1951, 22).

До́брий ге́ній чий — людина, яка робить благотворний вплив на кого-небудь, приносить користь комусь. [Ірина:] Спасибі вам.. Ви добрий геній наш! (Дмит., Драм. тв., 1958, 329); Злий ге́ній чий — людина, яка робить поганий вплив на кого-небудь, приносить шкоду комусь. — Сам Василь Митрофанович пожалував, — саркастично кинув Федір Рибка і, відходячи від мене, додав: Наш злий геній… щоб його чорти забрали (Чаб., Стоїть явір.., 1959, 155).

4. чого. Найвищий вияв, уособлення чого-небудь. Весь свій могутній рівносторонній геній художника і поета, мислителя і борця Шевченко присвятив служінню народові (Ком. Укр., 2, 1961, 51).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 2. — С. 51.

Геній, нія, м. Геній. Не чути в його словах дихання генія. К. Іов. XV.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 1. — С. 279.

геній Синоніми слова

(хто) талант з талантів, напівбог, (духу) гігант, титан, (творчий) п. геніяльність, талановитість, вдатність, здібність, міт. дух-хоронитель

геній Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
geniusгений

геній Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
heniiheniiheniy

геній Рід - іменник, чоловічий рід, істота і неістота

геній Словоформи слова

Називнийгенійгенії
Родовийгеніягеніїв
Давальнийгенієві, геніюгеніям
Знахіднийгеній, геніягенії, геніїв
Оруднийгеніємгеніями
Місцевийна/у геніїна/у геніях
Кличнийгеніюгенії

геній Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
523

геній в англійській розкладці - utysq

Цитати української літератури з використанням слова геній

"Мене сей злобний геній навіщає"Куліш Пантелеймон Олександрович - Земляцтво

"— І досі не знав, що то були такі пияки! Воїстину буйний є і творчий той геній будівничих соціалізму, і не знає меж, і ні перед чим не зупинясться!"Багряний Іван Павлович - Тигролови

"— Капітане, ви — геній!"Ячейкін Юрій Дмитрович - Народження АДАМа (Із спогадів штурмана Азимута)

"Хто такий Вальдберг? Вальдберг — це геній, якого не зрозуміли"Винниченко Володимир Кирилович - Олаф Стефензон

"Поруч у потоці летять витончена душа й свиняче рило, зірка екрана й гангстер, геній і вбоге нищо… Для всіх вона, друзі, ця траса летюча, для всіх! І на це треба зважати…"Гончар Олесь Терентійович - Твоя зоря

"1Громадськість України вшановує Федора Михайловича Достоєвського, великого сина Росії, письменника-мислителя, чий художній геній був і є таким відчутним для розвитку всієї світової культури"Гончар Олесь Терентійович - Геній Достоєвського

"Схилився в задумі там геній-козак"Вінграновський Микола Степанович - На золотому столі

геній кляв за муки чи хвалу,"Вінграновський Микола Степанович - Демон

"Я подумав: «коли доктор — злий геній, зла моя воля, тоді дегенерат є палач із гільйотини»."Хвильовий Микола - Я (Романтика)

"Геній людський чи лише випадок —"Теліга Олена Іванівна - Пломінний день