ВІДНІМАТИ

Значення віднімати це

ВІДНІМА́ТИ, ВІДІЙМА́ТИ, а́ю, а́єш, недок., ВІДНЯ́ТИ, ВІДІЙНЯ́ТИ, відніму́, відні́меш; мин. ч. відня́в, няла́, ло́; мн. відняли́; док., перех. 1. у кого. Забирати, відбирати що-небудь силою. Силою не дають — силою однімають (Номис, 1864, № 1052); Хлопець стрибнув до мене віднімати свою іграшку (Донч., Перемога.., 1949, 17); А де ж ти діла паляницю? Чи, може, в лісі хто одняв? (Шевч., I, 1951, 320); Офіцери кинулись до нього, відняли зброю (Тют., Вир, 1964, 451); // перен. Позбавляти когось певних властивостей. — За що в мене душу віднімаєте?.. Не можу без вашої Марусі жити! (Кв.-Осн., II, 1956, 58); Відняти надію.

Відня́ти життя́ в кого — позбавити життя кого-небудь; убити. Знов загинула душенька праведна.. Доле зненавидна, Ти за що їй життя відняла? (Граб., І, 1959, 470).

2. Відводити, відхиляти від чогось; виривати (про руки). Піймала [Оксана] руку материну, і хоч та віднімала, а вона таки держить (Кв.-Осн., II, 1956, 464); Вони [снайпери] .. не віднімали руки від курка (Кучер, Чорноморці, 1956, 367); Відняла вона руки від личка і глянула, хто перед нею стоїть (Вовчок, I, 1955, 359).

3. перен., розм. Позбавляти здатності рухати частиною тіла. Хороба відняла їй ноги (Фр., IV, 1950, 214); // безос. Ще як на лихо відняло було мені праву руку — і хоч плач, ані стрічки надряпати! (Коцюб., III, 1956, 159).

◊ Відніма́ти (відня́ти) мо́ву кому, в кого, перев. безос. — те саме, що Відбира́ти (відібра́ти) мо́ву (див. відбира́ти). А її, мов грім, побивали ті його слова, однімали в неї мову, рухи… (Гр., II, 1963, 289); Якийсь час люди мовчки перезиралися, наче їм відняло мову (Баш, Вибр.,1948, 226).

4. мат. Від якого-небудь числа відлічувати певну кількість одиниць. Щоб додати різницю двох чисел, можна додати зменшуване і потім відняти від’ємник (Алг., I, 1956, 10); // перен. Усувати з розповіді про що-небудь певні дані. [Теофіл:] Нічого додати чи відняти більш не можу. Що знав, те я сказав (Л. Укр., II, 1951, 438).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 1. — С. 611.

Віднімати, маю, єш, сов. в. відняти, німу, меш, гл. Отнимать, отнять, отобрать. А де ж ти діла паляницю? Чи, може, в лісі хто відняв? Шевч.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 1. — С. 221.

віднімати Синоніми слова

відбирати, (з рота) видирати, (життя) позбавляти, (руку) ампутувати, (числа) мінусувати

віднімати Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
takeотнимать

віднімати Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
vidnimatyvidnimatyvidnimaty

віднімати Рід - дієслово, недоконаний вид

віднімати Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особавіднімаювіднімаємо
2 особавіднімаєшвіднімаєте
3 особавіднімаєвіднімають
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особавідніматимувідніматимемо
2 особавідніматимешвідніматимете
3 особавідніматимевідніматимуть
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідвіднімаввіднімали
Жіночий рідвіднімала
Середній рідвіднімало
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа віднімаймо
2 особавіднімайвіднімайте
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній часвіднімаючи
Минулий часвіднімавши

віднімати Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
945

віднімати в англійській розкладці - dslysvfnb

Цитати української літератури з використанням слова віднімати

"Вірив, що аби подужав розбирати книги, то вже з їх він вичитає все, що йому треба: і як по закону боронитися від лихого напасника, і чи мають право брати в його землю віднімати, і відкіля цей світ узявся, і що Христос людям казав, і все-все"Грінченко Борис Дмитрович - Під тихими вербами

"Бо прийдуть віднімати свиню, а де вона в нас?"Гуцало Євген Пилипович - Голодомор

"Ну, ніяк не міг уявити, як це можна додавати, віднімати, множити й ділити не цифри, а літери! І коли я списував із дошки, що «A+B=C», все моє єство бунтувало, кричало, і мені хотілося задушити кожну оту літеру, як найлютішого ворога!"Дімаров Анатолій Андрійович - На коні й під конем

"— Це залишиться між нами… Я не думаю віднімати у вас посади."Хвильовий Микола - Сентиментальна історія

"Жінка метнулася віднімати хлібину"Барка Василь Костянтинович - Жовтий князь

"Чуєте, Шторе? І ніяких мені комітетів у домі! Нехай посміють явитися сюди віднімати її в нас"Винниченко Володимир Кирилович - Сонячна машина

"Орися кинулася віднімати, але не так-то легко було це зробити, бо він міцно боронився."Тютюнник Григорій Михайлович - Вир

"— А, скажемо, зустріне мене на вулиці з Дімою й кинеться віднімати"Винниченко Володимир Кирилович - Записки Кирпатого Мефістофеля