ВІДКРИВАТИСЯ

Значення відкриватися це

ВІДКРИВА́ТИСЯ, а́юся, а́єшся, недок., ВІДКРИ́ТИСЯ, и́юся, и́єшся, док. 1. Розкриваючись, відхиляючись тощо, ставати доступним для проникнення іззовні або виходу назовні. Зі скреготом відкривалися залізні днища в шаландах, і грунт висипався в море (Донч., II, 1956, 88); * Образно. Відкрились нутрощі людського житла, вперше побачили небо (Гончар, І, 1954, 253).

2. розм. Те саме, що відчиня́тися 1. Радісно назустріч відкривались ворота в кожному дворі (Шер., В партиз. загонах, 1947, 56); Раптом гучно відкрилися двері яснії, І в хатину з дверей промінь білий упав (Л. Укр., IV, 1954, 266).

3. Ставати доступним, досяжним, можливим для кого-небудь. Стояв я мовчки… І мені згадалось, Як будувався у війну цей міст. Як нам за ним дорога одкривалась До ще не визволених сіл і міст (Перв., II, 1958, 64); [Акіла:] Тепер для вашого сина одкриється вакансія — директора (К.-Карий, III, 1961, 77); Перед радянськими вченими відкрилися безмежні простори, захоплюючі перспективи для сміливого, творчого дерзання в усіх галузях науки (Наука.., 12, 1957, 7).

4. Ставати доступним зорові, показуватися. Робітники ломами й сокирами ламають стіну, вона незабаром падає. Одкривається вид на шкляну гору (Л. Укр., II, 1951, 204); Звідси, з вікон, відкривався чудовий краєвид на головну алею малого парку (Смолич, І, 1958, 89); От і шосе скінчилось: одкрилася вузенька зелена прогалина (Н.-Лев., II, 1956, 415); Перед очима відкрився ясний і мальовничий обрис Севастополя (Кучер, Чорноморці, 1956, 339); // Виступати, показуватися з-нід чого-небудь, що закриває або прикриває. Коли Настя лише всміхається, у неї високо відкриваються свіжі червоні ясна (Коп., Вибр., 1953, 271); З-під єдвабного рядна одкрився сонний юнак (Вас., II, 1959, 19).

5. Ставати відомим, розкриватися (про що-небудь таємне, невідоме, незрозуміле). Вона із подивом і торжеством.. дивилася за вікно,.. ніби те, що вона бачила там, побачила вперше і не могла раніше роздивитися, оцінити його, і воно відкривалося перед нею новим (Тют., Вир, 1964, 452); — Розкажи мені,.. Василю, як се тобі світ відкрився? (Кв.-Осн., II, 1956, 69); За два тижні вона встигне вивчити Каргата, побачить те, що перед нею не відкрилось сьогодні: його ахіллесову п’яту (Шовк., Інженери, 1956, 207); Новий відкрився в нього хист, йому сказали: ви ж артист! (Дор., Три богатирі, 1959, 33).

Відкрива́ються (відкри́лися) о́чі кому — кому-небудь стає (стало) щось зрозумілим. Тепер щойно відкривались йому очі, починав бачити і розуміти багато такого, що подибував у своїм житті (Фр., VI, 1951, 165).

6. Розповідати про себе щиро й відверто; признаватися. Правдивим будь — але не всім ти одкривайся (Тич., II, 1957, 121); [Кнуриха:] Чого ти, дочко? Голубко моя, чого ти? Скажи, одкрийся мені. Може, що ти таке учинила… (Мирний, V, 1955, 101); Агроном спершу не міг відкритися лікареві, — цьому заважала медсестра, яка готувала інструменти для чергової операції (Д. Бедзик, Дніпро.., 1951, 9).

7. Починати своє існування, діяльність (про установи, підприємства тощо). В аулах відкриваються медичні пункти (Донч., І, 1956, 161); В листі стояло, що "Просвіта" моїх книжок не приймає на продаж, а що хутко одкриється нова книгарня (Л. Укр., V, 1956, 100); // Починатися. Журнал відкривається передовою статтею.. "Партія веде" (Рад. Укр., 21.1 1959, 4); Ось одкрилась і земська рада (Мирний, II, 1954, 281); З’їзд відкрився о десятій ранку в приміщенні міського театру (Гончар, Таврія.., 1957, 471).

8. Переставати заживати; розходитися (про краї в ранах). [Орлюк:] Мені здалося раптом, що в мене відкрились рани (Довж., І, 1958, 381).

9. тільки недок. Пас. до відкрива́ти.

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 1. — С. 596.

Відкриватися, ваюся, єшся, сов. в. відкритися, криюся, єшся, гл. Открываться, открыться.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 1. — С. 216.

відкриватися Синоніми слова

розкриватися, отверзатися, виявлятися, (перед очима) виринати, витикатися, показуватися, виступати, (кому) зізнаватися, сповідатися, викладати карти

відкриватися Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
to openоткрываться

відкриватися Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
vidkryvatysiavidkryvatysiavidkryvatysya

відкриватися Рід - дієслово, недоконаний вид

відкриватися Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особавідкриваюсявідкриваємося
2 особавідкриваєшсявідкриваєтеся
3 особавідкриваєтьсявідкриваються
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особавідкриватимусявідкриватимемося
2 особавідкриватимешсявідкриватиметеся
3 особавідкриватиметьсявідкриватимуться
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідвідкривавсявідкривалися
Жіночий рідвідкривалася
Середній рідвідкривалося
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа відкриваймося
2 особавідкривайсявідкривайтеся
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній часвідкриваючись
Минулий часвідкривавшись

відкриватися Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
1257

відкриватися в англійській розкладці - dslrhbdfnbcz

Цитати української літератури з використанням слова відкриватися

"Вирішив не відкриватися, почекати слушного моменту."Бережний Василь Павлович - ДЕМ’ЯНКО ДЕРЕВ’ЯНКО, або ПРИГОДИ ЕЛЕКТРОННОГО ХЛОПЧИКА

"Тільки-но починає відкриватися світ, усе хвилює, усе хочеться осягнути маленьким розумом, а відкриттів а кожним кроком більше й більше, і мучить стремління стати вже дорослим."Андріяшик Роман Васильович - Люди зі страху

"Під людяністю я розумію здатність несподівано відкриватися, бачити навіть у незнайомому когось найближчого"Андрухович Юрій Ігорович - Дванадцять обручів