ВСТУПАТИ

Значення вступати це

ВСТУПА́ТИ 1 (УСТУПА́ТИ), а́ю, а́єш, недок., ВСТУПИ́ТИ (УСТУПИ́ТИ), вступлю́, всту́пиш; мн. всту́плять; док. 1. у що. Ставати, ступати в середину чого-небудь. І вступив могучий Ігор В стремено ногою (Рудан., Тв., 1956, 248); Не довіряючи очам, він уступив у човен. (Мирний, І, 1954, 310); // Всувати ноги без панчіх, онуч у чоботи, черевики тощо. Вступивши в чоботи,.. Радченко вийшов на двір (Кач., І, 1958, 539).

2. до чого, у що, на що. Входити, в’їжджати куди-небудь. Уступаю я у кімнату велику, гарну (Вовчок, VI, 1956, 253); Примар послав десятників вигнати коні з виноградника та заказати Замфірові вступати без дозволу на виноградники (Коцюб., І, 1955, 213); Новаки в довгих батьківських піджаках.. з цілими оклунками паляниць, груш, яблук у руках боязко вступали до двору (Вас., I, 1959, 148); Розвідники в село вступили перші (Нех., Під.. зорею, 1950, 108); // По дорозі заїжджати, заходити куди-небудь. Мушу.. ще побути в Чернівцях, вступити до Львова, а може, й до Коломиї (Л. Укр., V, І956, 346); // перен. Переходити до нового періоду розвитку, до нового стану. Радянський народ вступає в період розгорнутого будівництва комунізму (Рад. Укр., 24.ІІ 1959, 2); Все нові й нові свердловини вступають у число діючих (Визначні місця Укр., 1958, 188); Як уступив він [Кармель] у вісімнадцятий рік, таким він зробився красенем невимовленим, (Вовчок, І, 1955, 346).

◊ Вступа́ти (вступи́ти) в [свої́] права́ — проявлятися в усій своїй силі. Весна вступила в свої права (Рад. Укр., 26. III 1950, 4); Вступа́ти (вступи́ти) у вік — досягати зрілого віку; Між них на́че що вступи́ло — між ними зіпсувались взаємини; вони посварилися. Він не обзивався. Між них наче що уступило (Коб., II, 1956, 80).

3. перен. Проникати в кого-, що-небудь. Знов нова якась сила вступала в мене (Фр., II, 1950, 25); Мороз подрав Христю поза спиною, мороз сипнув у ноги, мороз уступив у пальці (Мирний, III, 1954, 117); Ревнощі люті, палючі пожежею спалахнули, вступили туманом у голову (Вас., II, 1959, 98).

4. до чого, у що, на що. Ставати членом якої-небудь організації, товариства і т. ін. — Що значить, що ти приїхав до нас? Це не просто зміна квартири. Ти вступаєш до шахтарських лав. Підійди з пошаною до шахти (Ю. Янов., II, 1954, 143); В бою під Ростовом, в найтяжчім бою Вступив він до Партії, Став комуністом (Нех., Повість.., 1952, 32); // Поступати до навчального закладу, починати вчитися. Микола.. теж вступає в університет, тільки не на літературний, а на біологічний факультет (Тют., Вир, 1964, 54); Павлусь вступив на бібліотечні курси (Донч., II, 1956, 15); // Займати посаду. Разом з благочинним поїхав [Балабуха] у Вільшаницю, щоб вступити на парафію (Н.-Лев., III, 1956, 61).

◊ Вступа́ти (вступи́ти) в рідню́ (роди́нні стосу́нки) — родичатися. — Дочка у мене одиначка. Хазяйка [хазяйка] добра, пряха, швачка, То може і в рідню вступлю (Котл., І, 1952, 174); [Слідчий Ігнатовський:] З вами.. хотіли вступити в родинні стосунки дуже шановні й поважні люди (Збан., Єдина, 1959, 110).

5. у що. У сполученні з віддієслівними іменниками означає: розпочинати дію, виражену відповідним іменником; брати участь у чому-небудь. За право носити ім’я комуністичних тепер вступають у соціалістичне змагання не тільки окремі бригади, а й цілі підприємства (Укр. іст. ж., 2, 1960, 41); Я мусила вступити в розмову (Л. Укр., III, 1952, 575); Полк.. вступив по тривозі в цей бій ще на світанку першого дня війни (Кучер, Чорноморці, 1956, 36); // Розпочинати спів (гру) за ведучим голосом (інструментом). Коли до пісні вступали тенори і баси, мелодія клекотіла далеким літнім громом (Кучер, Трудна любов, 1960, 185); Що Синявін, замість "Роздуму", розпочав другу частину з концерту Чайковського, в ту ж мить зрозумів [Саїд] і вступив скрипкою, де слід… (Ле, Міжгір’я, 1953, 121).

ВСТУПА́ТИ2 див. уступа́ти 1.

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 1. — С. 770.

вступати Синоніми слова

(несподівано приєднуватись до чиєїсь розмови) включатися, встрявати, (якоїсь дії) втручатися, ув'язатися, вмішуватися

вступати Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
to joinвступать

вступати Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
vstupatyvstupatyvstupaty

вступати Рід - дієслово, недоконаний вид

вступати Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особавступаювступаємо
2 особавступаєшвступаєте
3 особавступаєвступають
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особавступатимувступатимемо
2 особавступатимешвступатимете
3 особавступатимевступатимуть
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідвступаввступали
Жіночий рідвступала
Середній рідвступало
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа вступаймо
2 особавступайвступайте
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній часвступаючи
Минулий часвступавши

вступати Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
835

вступати в англійській розкладці - dcnegfnb

Цитати української літератури з використанням слова вступати

"А потім уже вступати в згоду на умовах визнання укр"Винниченко Володимир Кирилович - Відродження Нації

"Чим могла пояснити йому своє прибуття? Відпустили, мовляв, має думку в технікум який-небудь вступати або на курси"Гончар Олесь Терентійович - Собор

"Із села, з пожежі, виїхало кілька машин, які, одначе, замість вступати в бій, лише підбирали всіх тих, що встигли відступити, ес-есів і спішно від’їжджали назад до села"Самчук Улас Олексійович - Чого не гоїть огонь

"Вважають за недоцільне вступати в контакт із людьми, їх цікавить планета…"Бережний Василь Павлович - Під крижаним щитом

"З дозорцями шпани «уголовних» йому вже не личило вступати в якісь фамільярні відносини"Винниченко Володимир Кирилович - Таємність

"Герцог у відповідь приплющує очі: він не хоче вступати в дебати."Винниченко Володимир Кирилович - Сонячна машина

"Виразно хотів! Навіть хвалив кімнату, щоб не вступати в зайві дебати"Винниченко Володимир Кирилович - Божки

"Вона вважала реальність власним сном, лихим маренням, а тому вважала недоцільним вступати у будь-який контакт з навколишнім оточенням."Ячейкін Юрій Дмитрович - Спалах понаднової зірки

"Старості ювелірного цеху, уста-рагінові, донесли, що Хюсам і далі виробляє браслети, медальйони, амулети, а до цеху вступати не хоче, тож староста наклав на старого неймовірно високий податок — аж вісімсот акче"Іваничук Роман Іванович - Мальви (Яничари)

"Саме в тій хвилі, коли я хотіла вступати в кімнату, створилися двері зсередини і він вийшов"Кобилянська Ольга Юліанівна - Царівна