ВЛАСНИЙ

Значення власний це

ВЛА́СНИЙ, а, е. 1. Належний кому-, чому-небудь за правом власності. — Велике діло, паничу, власна хата, — казав він, походжаючи по світлиці (Стор., II, 1957, 275); І мчить у "Москвичі", У власному, шахтар (Бойко, Про 17 літ, 1958, 17).

2. Свій, особистий. Зненацька кинулась їй в очі її власна постать, відбита в свічаді (Л. Укр., III, 1952, 540); Розкажу я вам, братця, про випадок з власної практики (Вишня, І, 1956, 236).

Вла́сною руко́ю (писа́ти, підписа́тися і т. ін.) власноручно писати, підписатися тощо. Побачив [суддя] той лист.. Та чирк! і підписав ".рукою власною" (Кв.-Осн., II, 1956, 179); На вла́сні ву́ха чу́ти — чути самому, своїми вухами. [Теофіл:] Він казав про мене Крусті, що я вернувся з Галлії, те чув я на власні вуха (Л. Укр., II, 1951, 437); На вла́сні о́чі ба́чити (поба́чити) — бачити самому, своїми очима. Із морських тварин, що я їх бачив на власні очі, зазначу таких-то: дельфін, султанка, камбала (Вишня, І, 1956, 175); Не ві́рити свої́м (вла́сним) ву́хам див. ві́рити; Не ві́рити свої́м (вла́сним) оча́м див. ві́рити; У вла́сні ру́ки дава́ти (да́ти, вруча́ти і т. ін.) кому що — давати, вручати комусь що-небудь безпосередньо. Уклінно прохаю віддати його [вірш] у власні руки Марії Костянтинівні на спомин (Мирний, V, 1955, 422).

На [свої́х] вла́сних, ірон. — пішки. Починали боліти ноги. Власне, це вперше в житті Юра робив таку довгу прогулянку на своїх власних (Смолич, II, 1958, 11).

3. Буквальний, справжній. Політична влада у власному розумінні слова — це організоване насильство одного класу для придушення іншого (Комун. маніф., 1947, 35).

4. спец. Властивий тільки кому-, чому-небудь; узятий безвідносно до чогось іншого. Бачимо ми раз у раз, як, додолу спадаючи, речі, Маючи власну вагу, можуть рухатись тільки-но просто (Зеров, Вибр., 1966, 165); Власні коливання тіла; Власна вартість.

Вла́сне ім’я́— слово або словосполучення, що є окремою назвою кого-, чого-небудь, напр.: Микола, Київ.

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 1. — С. 702.

Власний, а, е. Собственный, свой. Рудч. Ск. І. 169. Хоч не красне, але власне. Ном. № 9641. Не кожен писався власним прізвищем. К. ЧР. 13. Рукою власною (підписався). Собственноручно (подписался). рукою власною. Руку приложилъ.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 1. — С. 244.

власний Синоніми слова

(який стосується окремої особи) особистий, (про власність) приватний, свій

власний Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
privateсобственный

власний Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
vlasnyivlasnyivlasnyy

власний Рід - прикметник

власний Словоформи слова

Називнийвласнийвласнавласневласні
Родовийвласноговласноївласноговласних
Давальнийвласномувласнійвласномувласним
Знахіднийвласний, власноговласнувласневласні, власних
Оруднийвласнимвласноювласнимвласними
Місцевийна/у власному, власнімна/у власнійна/у власному, власнімна/у власних

власний Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
725

власний в англійській розкладці - dkfcybq

Цитати української літератури з використанням слова власний

"Царський волопас Мітрадат уволив волю царевого родича Гарпага, відніс і кинув на поталу хижим звірам дитину в царському вбранні, але то не був даний йому Гарпагом хлопчик, то був його, Мітрадата, власний син, який народився мертвий"Білик Іван Іванович - Цар, якого вигодувала собака

"Створити театрi… Свiй власний театр у Васюкiвцi! Не який-небудь драмгурток, що готує одну миршаву постановку до свята, а потiм розпадається"Нестайко Всеволод Зіновійович - Тореадори з Васюківки (2-га редакція)

"Але у вас в власний папа — Климент"Загребельний Павло Архипович - Євпраксія

"Робітники працюють поволі, мляво, але Тихович не зважується обізватися до них, бо боїться почути власний голос"Коцюбинський Михайло Михайлович - Для загального добра

"Я хочу виробить власний філософський світогляд."Нечуй-Левицький Іван Семенович - Хмари

"Які там світи, коли людина ця й зараз цілий власний світ носить у собі, світ нерозгаданий, розтривожений, чимось недоступний для інших"Гончар Олесь Терентійович - Берег любові

"Та Раде, батько Блаже, приборкавши свiй власний гнiв, поки що не давав волi й гнiвовi iнших"Крюс Джеймс - Мiй прадiдусь, героi i я

"хто бісові програв тінь власний."Антонич Богдан-Ігор Васильович - Балада про тінь капітана

"— Я хочу знати про людей те, що знають інші лісові й озерні демони, хочу мати свій власний досвід"Покальчук Юрій Володимирович - Озерний вітер

"Андрієві вона подала вечерю з повагою, як до господаря, що має власний грунт і хазяйство, сама ж не могла їсти — не була голодна"Коцюбинський Михайло Михайлович - Fata morgana