ВИСТОЮВАТИ

Значення вистоювати це

ВИСТО́ЮВАТИ, юю, юєш, недок., ВИ́СТОЯТИ, ою, оїш, док., перех. і неперех. 1. Стояти протягом певного часу. Чого я відтак ще якийсь час коло того дому вистоював і мов чого вижидав, я сьогодні не знаю (Коб., III, 1956, 101); Довгі хвилини вистоюють перед тією картиною гуртки людей (Коз., Сальвія, 1959, 145); Підійшов [Саїд] до вікна, біля самого виходу з вагона, і так вистояв до третьої зупинки (Ле, Міжгір’я, 1953, 56); Я бачу, що матроси годні вистояти по команді "струнко" перед майором.., скільки треба вистояти (Логв., Давні рани, 1961, 65); // Стоячи, виконувати або відбувати що-небудь. [Андрій:] Він і богу молиться по тричі на день, і поклони б’є, і цілу обідню вистоює навколішках!.. (Кроп., І, 1958, 493); Вдень і вночі вистоювали вахту молоді хлопці по своїх місцях, чергували біля гармат бойові обслуги (Гончар, Тронка, 1963, 245).

2. тільки док. Утриматися в певному положенні, не звалитися. А де ж той могутній праявір над водою?.. Ага, ось і він стоїть над руїнами.. Вижив таки, діду! Вистояв негоду! (Стельмах, Правда.., 1961, 27); Між молодої зелені, Дуби зимові — нелині. Із міді, мабуть, листя їх, Що в хуртовину вистоїть! (Дмит., Добрі сусіди, 1951, 64).

3. перен. Витримувати певні випробування, не піддаватися у боротьбі, суперечці і т. ін. Солдатам в війні — не однакова путь. Хто — бивсь під Москвою,.. А хто в Ленінграді в нічну каламуть Блокаду вистоював (Нех., Хто сіє вітер, 1959, 255); [Явдоха:] А то може Грицько не вистоїть проти твого Луки Семеновича? (Мирний, V, 1955, 149); Він — Бармаш — може вистояти, може впасти мертвим, але гарнізон вистоїть (Коз., Гарячі руки, 1960, 141); Україна і Росія вистояли в суворій боротьбі проти чорних сил контрреволюції (Цюпа, Україна.., 1960, 55); // Залишатися стійким, утримуватися від якої-небудь спокуси, не піддаватися якомусь впливові. Є очі, перед якими не вистоїш, яким нічого не відмовиш, очі, які підкоряють (Загреб., Спека, 1961, 64); Нехай вони смерди — і він, і Малуша, і ще багато таких людей. А проте ще є в них щось таке, проти чого не може вистояти навіть князь (Скл., Святослав, 1959, 244).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 1. — С. 501.

Висто́ювати, стоюю, єш, сов. в. ви́стояти, стою, їш, гл. Простаивать, простоять, выстаивать, выстоять. Ви́стояти слу́жбу. Отстоять обѣдню. К. ЧР. 100.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 1. — С. 190.

вистоювати Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
to surviveвыстаивать

вистоювати Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
vystoiuvatyvystoiuvatyvystoyuvaty

вистоювати Рід - дієслово, недоконаний вид

вистоювати Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особавистоюювистоюємо
2 особавистоюєшвистоюєте
3 особавистоюєвистоюють
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особавистоюватимувистоюватимемо
2 особавистоюватимешвистоюватимете
3 особавистоюватимевистоюватимуть
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідвистоюваввистоювали
Жіночий рідвистоювала
Середній рідвистоювало
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа вистоюймо
2 особавистоюйвистоюйте
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній часвистоюючи
Минулий часвистоювавши

вистоювати Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
1055

вистоювати в англійській розкладці - dbcnj.dfnb

Цитати української літератури з використанням слова вистоювати

"— Годі вистоювати, давай сюди, помагай."Гончар Олесь Терентійович - Собор

"Годинами ладен вистоювати в музеї, на самоті слухати того загадкового співрозмовника, що, владно розсівшись серед степу, мовби лукаво підморгує тобі, насміхається, або скаржиться, або запитує з своєю чаклунською таємничістю:"Гончар Олесь Терентійович - Циклон

"Але оселедці, як на те, були, і довелося вистоювати в тісноті й задусі"Бережний Василь Павлович - Формула Космосу

"— А чого з тобою вистоювати?"Кобилянська Ольга Юліанівна - В неділю рано зілля копала...

"І паші хлопці, і хлопці з інших полків приходили, щоб глянути, годинами могли вистоювати серед розпечених сонцем руїн і не зводили з неї очей… Бо ж тепер мені ясно: ми рятували Мадонну, а вона рятувала нас…"Гончар Олесь Терентійович - Твоя зоря

"Але оселедцi, як на те, були, i довелося вистоювати в тiснотi й задусi"Бережной Василий - Формула Космосу