ВИСТАВЛЯТИ

Значення виставляти це

ВИСТАВЛЯ́ТИ, я́ю, я́єш, недок., ВИ́СТАВИТИ, влю, виш; мн. ви́ставлять; док., перех. 1. Виймати що-небудь вставлене, укріплене (вікно, раму, двері і т. ін.). Микола.. виставив вікно, поставив його коло стіни і поліз у кімнату (Н.-Лев., II, 1956, 202).

2. Забираючи звідки-небудь, ставити назовні. Бджоли облітались, і дід з Дмитром урочисто заносять вулики в омшаник — хай там постоять тижнів зо два, а потім їх зовсім можна буде виставляти (Стельмах, Кров людська.., І, 1957, 269); На моєму столі, потіснивши книги й письмове приладдя, він [Разуєв] виставляє дюжину.. банок з медом, сметаною, варенням (Логв., Давні рани, 1961, 39); Дерев’яні меблі.. протягом зими покололися. Тоді Ладишко їх виставив і купив собі металеві (Руд., Остання шабля, 1959, 188); // Ставити назовні, приладновуючи для чого-небудь. Пастку виставили на кризі, недалеко від шхуни (Трубл., І, 1955, 174).

3. перен. Проганяти, виводити, випроваджувати кого-небудь, примушувати піти (з приміщення, двору і т. ін.). Гаркуша, роз’ярившись, поспішив виставити Тимоху за двері (Гончар, Таврія.., 1957, 36); Начальник табору виставив полоненика за ворота разом з папірцем (Ю. Янов., II, 1954, 62).

4. Висувати що-небудь звідкись або з-за чогось. В віконця з будок виглядали [троянці] І носа вон не виставляли, Шептались і люльки тягли (Котл., І, 1952, 215); Тут Емене не витримала,.. виставила голову з-за дерева (Коцюб., І, 1955, 286); // Випинати що-небудь. Їжак скрутився в клубок і виставив гострі голки (Коп., Як вони.., 1948, 9); Стрілець обережно зробив два кроки вперед і, виставивши гвинтівку, запитав: — Пропуск? (Трубл., І, 1955, 48).

5. Поміщати що-небудь у певному місці для публічного показу або для огляду. Харчували нас [шевців] добре, бо ми майже щодня виставляли на лутку вікна новенькі чоботи (Чаб., Катюша, 1960, 78); — З вашого, Григорію Тарасовичу, коня треба б негайно здерти шкуру, напхати соломою й виставити в музеї. Це — феноменальне явище (Довж., Зач. Десна, 1957, 46); // Показуючи що-небудь, привертати увагу до чогось. Олеся танцювала.., виставляючи напоказ пальці, обсаджені золотими перснями (Н.-Лев., III, 1956, 102); І саме тому, що вона не виставляла тих сліз напоказ, зворушили вони його до глибини душі (Вільде, Сестри.., 1958, 397); А Сафар мовчки виставляв усі Настині принади: спритно розплів їй косу — і волосся вкрило її аж до п’ят каштановим шовковим плащем (Тулуб, Людолови, І, 1957, 225).

6. Показувати, здійснювати на сцені виставу. Трупа П. Саксаганського з великим успіхом виставляла "Лимерівну" [Панаса Мирного] (Рад. літ-во, 6, 1957, 84); — Ви таки думаєте виставляти п’єсу? — обізвався Абдураїм (Коцюб., II, 1955, 137); Скілько разів доводилося нам милуватися.. Вашим [братів Тобілевичів] талановитим хистом виставити на кону кожну п’єсу так, що вона била у вічі справжнім життям (Мирний, V, 1955, 387).

7. Виділяти, висувати кого-небудь із свого середовища для виконання певного завдання, участі в чомусь. Звечора радилися — кому йти [на жнива]; цілою громадою вибрали й щось шепталися. На ранок виставили дванадцять чоловік, та все здорових (Мирний, IV, 1955, 246); Коли вона [радикальна партія] виставила двох кандидатів своїх і кандидатура їх потверджена, то се таки щось та значить (Л. Укр., V, 1956, 35); // Посилати на бій або змагання (військо, окремі команди, поодиноких видатних осіб і т. ін.). Тож посила [Еней] зробить умову, Як завтра виставляти рать (Котл., І, 1952, 282); На початку війни Росія змогла виставити проти Наполеона три армії (Іст. УРСР, І, 1953, 401); Я зупинився. "Знаєш що, — сказав переслідувач, — я тебе, рисака, виставлю на крос! Такі ноги дурно пропадають!" (Ю. Янов., II, 1954, 18); * Образно. Народ виставляв на бій з лихом своїх бійців, мужніх і відважних, таких, як Кармелюк, Довбуш і Шевченко (Чаб., Шляхами.., 1961, 123); // Ставити для охорони, вартування (дозори, пости і т. ін.). Піхота.. тепер вже не виходила з шанців. Виставляли дозори та облягалися спати (Смолич, Мир.., 1958, 156); "Побратими" нашвидку виставили на всіх підступах до Борислава охоронні пости (Кол., Терен.., 1959, 65).

8. Проголошувати, оголошувати вимоги, принципи і т. ін.; пропонувати що-небудь для прийняття, визнання. Всім і кожному відомо, що буржуазні політикани скрізь і завжди виставляють перед народом всякі лозунги, програми і платформи для обману народу (Ленін, 11, 1949, 291); В "Бранді" Ібсен намагався виставити тезис — "Все, або нічого", — людина не повинна жити компромісом (Вітч., 5, 1956, 159); Думка, що доріжку до троянди уторовує той, хто її прищепив, Павлові не подобалася, бо проти такого претендента він не міг виставити свої права (Томч., Готель.., 1960, 36).

9. Проголошувати, показувати кого-небудь якимсь або кимсь. А Галя — Галя радіє, не дивлячись на те, що мати її перед Василем такою [дурною] виставляє (Мирний, IV, 1955, 77); Попи не годні нічого подіяти, хоч Охримовича і мене виставляють яко безбожників і ворогів церкви (Стеф., III, 1954, 245); Він оберігав від інших внутрішній світ чистих почуттів і вважав, що найкращий спосіб для цього — виставляти себе гіршим, ніж був насправді (Багмут, Опов., 1959, 55); // Зображувати, змальовувати кого-, що-небудь засобами мови (на письмі або в розмові). Кравченко вже щось написав.. Каже, що й мене там виставив (Коцюб., III, 1956, 174).

10. Вписувати в що-небудь, проставляти в чомусь (у журналі, відомості і т. ін.). Виставити оцінки за чверть.

Виставля́ти на по́сміх — робити так, щоб хто-небудь став об’єктом висміювання. Вона [баронеса] мене ще в ярмо запрягає, на посміх людський виставляє! (Л. Укр., III, 1952, 547).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 1. — С. 499.

Виставляти, ля́ю, єш, сов. в. виставити, влю, виш, гл.

1) Выставлять, выставить. На базарі солодкий мед виставляла. Макс. Язик белькне та в кут, а спину виставляють, б’ють. Ном. № 1122.

2) Уставлять, уставить. Ввесь стіл виставив цяцьками.

3) Ставить, поставить на видъ. Старе виставляє себе, що не скоро їсть. Ном. № 13952. — перед очі. Представлять, представить на усмотрѣніе.

4) Устраивать, устроить, выстроить, соорудить. Виставити хату.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 1. — С. 189.

виставляти Синоніми слова

висувати, вихиляти, розм. висолоплювати, вивалювати, солопити

виставляти Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
to putвыставлять

виставляти Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
vystavliatyvystavliatyvystavlyaty

виставляти Рід - дієслово, недоконаний вид

виставляти Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особавиставляювиставляємо
2 особавиставляєшвиставляєте
3 особавиставляєвиставляють
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особавиставлятимувиставлятимемо
2 особавиставлятимешвиставлятимете
3 особавиставлятимевиставлятимуть
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідвиставляввиставляли
Жіночий рідвиставляла
Середній рідвиставляло
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа виставляймо
2 особавиставляйвиставляйте
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній часвиставляючи
Минулий часвиставлявши

виставляти Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
1046

виставляти в англійській розкладці - dbcnfdkznb

Цитати української літератури з використанням слова виставляти

"…Свобода… Вже можна вільно думати, одверто говорити і навіть писати, і навіть виставляти…»"Багряний Іван Павлович - Сад Гетсиманський

"— Ілля Юхимович, я ніде не люблю виставляти себе напоказ."Шаповал Іван Максимович - В пошуках скарбів

"Той давніший вчинок єрархії, вже ради місійного християнства, і дає причину обрусителям ще й виставляти сей факт перед Європою, як знак і проявок великої національної і релігійної терплячости Росії"Нечуй-Левицький Іван Семенович - Українство на літературних позвах з Московщиною

"Збираються виставляти десь «Наталку Полтавку»; вона — Наталка, я мушу грати Петра."Васильченко Степан Васильович - Талант

"В роті Існував порядок, за яким на вогневій несли варту призначувані офіцерами бійці обслуг, а біля підвід старшина мусив виставляти ще окремий «автономний» пост із числа їздових"Гончар Олесь Терентійович - Прапороносці

"Можливо й тому, що я почав виставляти біля моєї шопи скриньку з харчовими продуктами"Самчук Улас Олексійович - На твердій землі

"Він мав обов’язок виставляти перед нею оголену душу — і декорував її театральною шумихою, мучився, прів, і нічого не виходило в нього"Коцюбинський Михайло Михайлович - Поєдинок

"— Не завадило б на ніч виставляти патрулі"Андріяшик Роман Васильович - Люди зі страху

"Тепер би нам лише потроху рвати панів, де вдасться, а цілої нашої сили не виставляти, поки не запевнимось, що ми побідимо."Чайковський Андрій Якович - Сагайдачний

"Якщо вже треба виставляти себе напоказ, «демонструвати», то Ярослава воліла частіш виставляти себе іншу якусь, несправжню, в полегшенім «дублі» грайливості."Гончар Олесь Терентійович - Циклон