ВИПАЛЮВАТИ

Значення випалювати це

ВИПА́ЛЮВАТИ1, юю, юєш, недок., ВИ́ПАЛИТИ, лю, лиш, док., перех. 1. Палячи, знищувати все де-небудь. Тільки-но розмінували поле, а вже Катерина та її подруги боронами, граблями зволікали бур’яни, випалювали, очищали поле для тракторів (Горд., Цвіти.., 1951, 34); Лісу навкруги тут не було, його давно колись випалили (Хижняк, Д. Галицький, 1958, 324); // Дуже висушуючи, знищувати (про рослинність). Тут [в Ялті] на осінь гори починають зеленіти, бо сонце вже не так їх випалює (Л. Укр., V, 1956, 199); Літом пекучі вітри й сонце випалюють все навкруги (Кучер, Чорноморці, 1956, 11).

2. Палити до кінця, витрачати повністю. Він брав цигарку за цигаркою, випалював її до краю і клав у попільничку (Епік, Тв., 1958, 201); І ми, перепочивши годинку та випаливши по цигарці, знову посунули вперед (Досв., Вибр., 1959, 407).

3. Наносити розжареним предметом знак, зображення на що-небудь. Тавро з шкварчанням випалювало на шкірі глибоку рану, яка вже ніколи не зійде з обличчя (Тулуб, Людолови, I, 1957, 219); Народні митці випалюють різноманітні візерунки на дерев’яних предметах (Веч. Київ, 8.ІІ 1957, 3).

4. Піддаючи дії вогню, надавати міцності якому-небудь предметові. Зранку був він.. за Ворсклою, де цеглярі випалювали цеглу (Тулуб, Людолови, І, 1957, 51); Гончар випалив і новий товар — біленькі ізолятори для стовпів (Ю. Янов., II, 1954, 180).

5. Одержувати якусь речовину, спалюючи що-небудь. Те вугля він сам випалював за хатами в ямі, що й досі називається вугляркою (Фр., IV, 1950, 187); — Цю красу нищить на вогні поміщик-дикун Коростишев. Він з мармуру випалює вапно! (Стельмах, Кров людська.., І, 1957, 55); З пнів та коріння.. випалював [Шембек] поташ і скипидар (Смолич, Мир.., 1958, 179).

ВИПА́ЛЮВАТИ2, юю, юєш, недок., ВИ́ПАЛИТИ, лю, лиш, док. 1. неперех. Робити постріл; вистрелювати. Вихилить [чоловік] півголови з-за вугла муру, в одній секунді націлить і випалить (Фр., VI, 1951, 157); Тарас приклав до плеча гвинтівку і випалив угору (Мик., II, 1957, 314).

2. перен., перех. і неперех. Несподівано і швидко сказати щось. Набираю в груди повітря і випалюю раптом: — Я викрав вас з дому й везу до вінця (Коцюб., II, 1955, 255); — Женись, а на чужу жінку не дивись, — випалює він під загальний регіт (Зар., Світло, 1961, 30); — Я йому давав один документ, проект розширення цеху, — випалив Масло першу фразу, яка влізла в голову (Хижняк, Невгамовна, 1961, 234).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 1. — С. 447.

Випалювати, люю, єш, сов. в. випалити, лю, лиш, гл.

1) Выжигать, выжечь. А винограду нащо стілько випалив? Рудч. Ск. І. 94.

2) Стрѣлять, выстрѣлить, выпалить, дать залпъ. Випалив, і лях схилився набік. Стор. МПр. 131.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 1. — С. 175.

випалювати Синоніми слова

палити, (сонцем) знищувати, (тавро) випікати, (з кріса) вистрелювати, (новину) сказати одним духом

випалювати Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
to burnвыжигать

випалювати Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
vypaliuvatyvypaliuvatyvypalyuvaty

випалювати Рід - дієслово, недоконаний вид

випалювати Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особавипалюювипалюємо
2 особавипалюєшвипалюєте
3 особавипалюєвипалюють
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особавипалюватимувипалюватимемо
2 особавипалюватимешвипалюватимете
3 особавипалюватимевипалюватимуть
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідвипалюваввипалювали
Жіночий рідвипалювала
Середній рідвипалювало
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа випалюймо
2 особавипалюйвипалюйте
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній часвипалюючи
Минулий часвипалювавши

випалювати Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
1055

випалювати в англійській розкладці - dbgfk.dfnb

Цитати української літератури з використанням слова випалювати

"Віхола запропонував знову пустити цегельню, щоб власну цеглу для маєтку випалювати"Гончар Олесь Терентійович - Циклон

"Спробували он в Амазонії випалювати джунглі, порушили тонку рівноваіу ї тільки наробили шкоди"Бережний Василь Павлович - Дарунки Шамбали

"Вас випалювати треба святим вогнем, труїти, мов скажених псів, очистити від вашої скверни святу землицю… Будьте прокляті, де б не перебували… у полі, в місті, у дворі, в храмі"Іваничук Роман Іванович - Манускрипт з вулиці Руської

"Мама скільки років прожила з татком, а й досі не може спокійно сприймати його звички все одразу випалювати"Дімаров Анатолій Андрійович - Друга планета

"Вирубувати, трощити, випалювати - цього ми швидко навчилися"Сушинский Богдан - Рiка далеких мандрiв

"— Щоб не довелося випалювати цієї заслонки."Бережний Василь Павлович - Сонячна сага

"Спробували он в Амазонiї випалювати джунглi, порушили тонку рiвноваiу ї тiльки наробили шкоди"Бережной Василий - Дарунки Шамбали

"- Щоб не довелося випалювати цiєї заслонки"Бережной Василий - Сонячна сага