ВИДАВЛЮВАТИ

Значення видавлювати це

ВИДА́ВЛЮВАТИ, юю, юєш, недок., ВИ́ДАВИТИ, влю, виш; мн. ви́давлять; док., перех. 1. Натискуючи, видаляти назовні, видобувати що-небудь (перев. рідину). Журавлину перебирають і промивають, кладуть у каструлю, видавлюють сік, а вижимки заливають водою, дають добре прокипіти (Укр. страви, 1957, 279); // Стискуючи що-небудь, звільняти від якоїсь рідини і т. ін. Угри свої Риндін старанно видавлював перед люстерком кожної вільної хвилини, але вони від того не сходили (Донч., II, 1956, 116); — Треба скинути й сорочку, — хай болячки всі на виду. Якусь, може, треба йодом припекти, якусь, може, проколоти та видавити (Головко, II, 1957, 73).

2. Давлячи, натискуючи, вибивати, виламувати що-небудь. Раптом тріснуло скло, і скалки посипалися геть на колію. — Хто це зробив? Штраф! Знову видавили вікно! — гукала кондукторша (Автом., Щастя.., 1959, 35).

3. перен. Через силу, примушуючи себе, говорити що-небудь або виявляти якісь почуття. — А ти, Ежен, на другий раз не переривай мені, як я хочу що говорити.., — сказав попередній бесідник, опершися о стіл і видавлюючи кислий усміх (Фр., І, 1955, 319); Степура важко видавлює з себе товстими, ніби обвареними губами: — Бомбили вночі Київ, Севастополь і ще якісь міста… (Гончар, Людина.., 1960, 8); —Хи, — Юхрим за звичкою видавив з себе подобу сміху, але ні один мускул не ворухнувся на його побабченому обличчі (Стельмах, Хліб.., 1959, 347); // з кого. Примушуючи, спонукаючи кого-небудь до чогось, одержувати щось. Одному залегко правитись віршем, а другому — хоч дави його! — а вірша з його не видавиш (Мирний, V, 1955, 377); Недарма кажуть, що з Данила Мармури слова не видавиш (Чорн., Визвол. земля, 1950, 55).

Вида́влювати (ви́давити) сльо́зи (сльозу́) — викликати сльози. — Та й кріпка ж яка [горілка], аж сльози видавила! — додав старий, утираючи рукавом очі (Мирний, IV, 1955, 49); Біль і образа видавили в мене сльозу (Є. Кравч., Сердечна розмова, 1957, 32).

4. Натискуючи, робити заглибину на (в) чому-небудь. Білий комір сорочки визирав із френча, видавлював на шиї червону смужку (Тют., Вир, 1964, 407).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 1. — С. 382.

Видавлювати, люю, єш, сов. в. видавити, влю, виш, гл.

1) Выдавливать, выдавить, выжимать, выжать. Він видавить з тебе олію. Котл. Ен. І. 29.

2) Давить, передавить. Сучого сина звірюка половину кролів видавив. Рудч. Ск. II. 12.

3) Оттискивать, оттиснуть.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 1. — С. 155.

видавлювати Синоніми слова

вичавлювати, вигнічувати, витискати, видушувати, (олію) вибивати

видавлювати Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
squeezeвыдавливать

видавлювати Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
vydavliuvatyvydavliuvatyvydavlyuvaty

видавлювати Рід - дієслово, недоконаний вид

видавлювати Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особавидавлюювидавлюємо
2 особавидавлюєшвидавлюєте
3 особавидавлюєвидавлюють
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особавидавлюватимувидавлюватимемо
2 особавидавлюватимешвидавлюватимете
3 особавидавлюватимевидавлюватимуть
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідвидавлюваввидавлювали
Жіночий рідвидавлювала
Середній рідвидавлювало
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа видавлюймо
2 особавидавлюйвидавлюйте
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній часвидавлюючи
Минулий часвидавлювавши

видавлювати Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
1156

видавлювати в англійській розкладці - dblfdk.dfnb

Цитати української літератури з використанням слова видавлювати

"Й не просто вмиратиме! Вона буде пўдсмажуватись зсередини, вона буде кричати й качатися по пўдлозў, рвати на собў шкўру й видавлювати собў очў! А полу в тунелў ввўмкнено на максимум, отже ти навўть наблизитись до не? не зможеш"Радутный Радий - Люди та зорi

"Згодом я ще спробував видавлювати гiрчицю по рiсочцi, але пекло однаково"Гольц-Баумерт Герхард - Альфонс Цiттербаке

"Дістав із кобури свій ТТ, вийняв магазин, став видавлювати із нього набої"Дімаров Анатолій Андрійович - На коні й під конем