ВЕСТИСЯ

Значення вестися це

ВЕСТИ́СЯ, веде́ться; мин. ч. ві́вся, вела́ся, ло́ся; недок. 1. Відбуватися, здійснюватися, тривати, йти. Місяць, другий вже ведеться Нескінченна та облога (Л. Укр., I, 1951, 376); Розмова велася змовницьким шепотом (Ле, Міжгір’я, 1953, 62).

2. безос. Бути у звичаї, узвичаєним. Споконвіку, з дідів — з прадідів так велося, щоб хліб руками збирали (Мирний, IV, 1955, 243); Шурка був вже біля Котовського, вдарив, як ведеться, безкозиркою об землю, — і кинувся обійматись (Смолич, Світанок.., 1953, 678).

3. розм. Бути в наявності, існувати. Родич мій був хазяїн заможний, хлібороб; шість пар волів у його велося (Вовчок, І, 1955, 181); Лиш сьогодні, як на теє, Щастя не ведеться. Либонь, мені без вечері Спати доведеться (Рудан., Тв., 1956, 75); Добре живеться, бо дружба в радянській сім’ї ведеться (Укр.. присл.., 1955, 404).

4. розм., заст. Жити, плодитися. На їх обійсті ведеться лишень худоба рябої масті (Коцюб., І, 1955, 58); Все боялася [Хівря], що.. вона [телиця].. пропаде, ..бо в їх ніколи худоба не ведеться (Григ., Вибр., 1959, 115).

5. безос. Іти, складатися так чи інакше (про умови життя). Як ведеться, так і живеться (Номис, 1864, № 8126); Мусій не відповідав на його запитання, а спитав сам: — Як же тут у вас ведеться? (Панч, Синів.., 1959, 52).

6. безос. Щастити, вдаватися. Коли не ведеться, то й курка не несеться (Номис, 1864, № 1701); Велося Шмідлеві, мав якесь особливе щастя: збирав по світі гроші і все збільшував свою циркову трупу (Ков., Світ.., 1960, 18).

7. Пас. до вести́ 1-3, 6. — Тату, я зловив татарина! — То веди.. сюди. — Не ведеться бо! — То держи.. — Не держиться бо (Номис, 1864, № 4361); — Уже вам не стане часу першому зачинати ті бої, котрі велися так талановито вами (Мирний, III, 1954, 284).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 1. — С. 342.

Вестися, ведуся, дешся, гл.

1) Быть ведомымь, вестися. Веди швидче коня! — Еге, веди! коли ж не ведеться!

2) Быть въ обычаѣ. У нас так не ведеться. На світі вже давно ведеться, що нижчий перед вищим гнеться. Гліб.

3) Размножаться, плодиться, родить (о растеніяхъ). У нас гарно ведуться кури. У нашім ставну не ведуться карасі. Оця пшениця велася сім років, а на восьмий перевелася. Лебед. у.

4) Везти, удаваться, счастливиться. Коли не ведеться, то й курка не несеться. Ном. № 1701. Уже ним ся сього року любитки не веде. Гол. IV. 508.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 1. — С. 143.

вестися Синоніми слова

безос. (бути узвичаєним) поводитися, узвичаюватися

вестися Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
to beвестись

вестися Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
vestysiavestysiavestysya

вестися Рід - дієслово, недоконаний вид,дієслово, недоконаний вид

вестися Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особаведусяведемося
2 особаведешсяведетеся
3 особаведетьсяведуться
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особавестимусявестимемося
2 особавестимешсявестиметеся
3 особавестиметьсявестимуться
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідвівсявелися
Жіночий рідвелася
Середній рідвелося
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа ведімося
2 особаведисяведіться
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній часведучись
Минулий часвівшись

вестися Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
734

вестися в англійській розкладці - dtcnbcz

Цитати української літератури з використанням слова вестися

"Вам буде вестися, як мені"Кобилянська Ольга Юліанівна - Царівна

"Бесіда Іцка Бауха, котру почув був Сень Басараб, переконала побратимів, що жиди можуть їм багато зашкодити, ба й розбити при помочі начальства все діло, коли воно буде вестися так, як досі, явно та шумно"Франко Іван Якович - Борислав сміється

"Коли ж це траплялося, вона ставала повільна й задумана, і діти, які спостерігали в матері таку зміну, намагалися тоді вестися якнайтихіше"Шевчук Валерiй - Дiм на горi

"Тiльки вiн вирiшує, як будуть вестися справи, i бiльше нiхто"Крюс Джеймс - Тiм Талер, або Проданий смiх

"Але тепер, коли судово-медична експертиза може вестися на молекулярному рiвнi, таємниць бiльше не iснувало"Кашин Владимир - I жодної версiї

"— Ми перед тим мусимо обговорити спосіб, в який та наука має вестися, щоб потім не було непорозуміння."Чайковський Андрій Якович - Сагайдачний

"Дармо, надінемо й польську: однаково вже тепер на Вкраїні все почалось вестися по-лядськи»."Куліш Пантелеймон Олександрович - Чорна Рада

"Як я маю вестися? У мене є воля, але більше нічого"Загребельний Павло Архипович - Євпраксія

"— Руіґ… руіґ… Війна мусить вестися рівною зброєю…"Багряний Іван Павлович - Розгром

"Такі діла будуть вестися далі, в’язнів возитимуть звідси на допити в «Чорному вороні»"Багряний Іван Павлович - Сад Гетсиманський