БІЛЬ

Значення біль це

БІЛЬ1, бо́лю, ч. Відчуття фізичного страждання. Біль без язика, але каже, де болить (Укр.. присл.., 1955, 145); Він аж застогнав від болю (Вовчок, І, 1955, 445); Що то за біль голови у Вас, чи це біль не нервового характеру? (Коцюб., III, 1956, 399); Прокинувся Арсен Черкашин з тупим болем у голові, з гірким тягарем у серці (Дмит., Розлука, 1957, 5); * У порівн. Самота, як біль зубів, почина ссать йому серце (Коцюб., II, 1955, 330); // Відчуття прикрості, образи, смутку. Буденне життя з його болем та горем, з його радощами та утратами краще і докладніше укладається під прозою (Мирний, V, 1955, 377); З болем у серці згадав Силантьев, що техгурток.. працює кволо (Донч., II, 1956, 117).

БІЛЬ2, і, ж., рідко.

1. Білі нитки, біла пряжа. Усю ніч не спала. Та біль сукала; По горі ходила. Біль білила (Нар. лірика, 1956, 351); Сорочка "навипуск", мережана біллю, з виложистим коміром (Л. Укр., III, 1952, 193).

2. Яскраво-білий колір; білість. Чи тільки справді то сніги біліють? А може то розжеврілася туга, як те залізо., що біліє біллю..? (Л. Укр., І, 1951, 228); * У порівн. Як біль біла спочивала [Ілашка] по чорних муках (Черемш., Тв., 1960, 67).

БІЛЬ3, і, ж. Біла іржа — хвороба хрестоцвітих, що спричиняється до появи білих блискучих плям на листках, стеблах, квітках і плодах рослини. Біль, або біла іржа хрестоцвітих. При цій хворобі на листках, стеблах, квітках і плодах з’являються білі блискучі плями (Шкідн. і хвор. с.-г. рослин, 1956, 224).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 1. — С. 186.

I. Біль, білі или белі (зват. п. Біле и беле), ж.

1) Бѣлыя нитки для шитья. Чуб. VII. 574. Під вербою над водою Катерина біль білила, із своєю біллю говорила: «ой беле моя, тонка беле! Н. п. Стоять намети як біль біленькі. Чуб. ІІІ. 275. Шиє вона шовком-біллю свому милому на неділю. Н. п. Всю ніч не спала, біль сукала. Мет. 313. Я з тебе, біле, плахту витчу. Мил. 84.

3) Часть дерева, слѣдующая непосредственно за корой. Н. Вол. у.

4) Бѣлизна. Полюби мене в чорні, а вже в білі полюбить і аби хто. Ном. № 2317. Полюбите насъ чорненькими, а бѣленькими насъ всякій полюбить.

5) Сало. Вх. Лем. 392., Ум. Білечка. Забери собі біль-білечку. Чуб. ІІІ. 470.

II. Біль, лю, м. Бѣлая краска, бѣлило. Ой у полі коршма дильом дильована, дильом дольована, більом більована. Н. п. (Бердич. д.).

III. Біль, болю, м. Боль, страданіе. Чужий біль нікому не болить. Ном. № 2344.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 1. — С. 67.

біль Синоніми слова

(душі) мука, страждання, болість: (головний) міґреня, мігрень, (v кістках) ломота, (у серці) щем

біль Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
painболь

біль Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
bilbil'bil'

біль Рід - іменник, жіночий рід, неістота,іменник, чоловічий рід, неістота

біль Словоформи слова

Називнийбільбілі
Родовийбілібілей
Давальнийбілібілям
Знахіднийбільбілей
Оруднийбіллюбілями
Місцевийна/у біліна/у білях
Кличнийбілебілі

біль Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
412

біль в англійській розкладці - ,skm

Цитати української літератури з використанням слова біль

"Мов гранітна скала, скаменів в мені біль,"Карманський Петро Сильвестрович - Агасфер

"Кинулася бігти — та куди, і хлюпнувся у серці пекучий біль за тою волею, що була вже, куплена, у маминих руках…"Іваничук Роман Іванович - Мальви (Яничари)

"Втім, і кохання — цс теж біль, тільки інший"Покальчук Юрій Володимирович - Озерний вітер

"Але біль був мимойдучим, скороминущим, важливе було інше: те, що Віктор догадався прискочити на допомогу, бо допомога була доконче потрібна, хоч одні руки й то вже поміч, уже легше, вже якась надія…"Загребельний Павло Архипович - Добрий диявол

"Тут є і акцент гарячого, молодечого чуття (das Liebste[73]), і біль розлуки"Франко Іван Якович - Із секретів поетичної творчості

"Люблю ваш біль, люблю ваш сум,"Загул Дмитро Юрійович - Ранкове сонце

"Ще одна щабля — і він на версі… Аж тут прямо проти нього вибухнула рушниця, і гостра біль пройшла йому крізь ногу…"Кащенко Адріан Феофанович - У запалі боротьби

"Я з риком припав до води позбавленими відчуття губами, машинально відгорнув рукою плями крові і пив, поки біль у шлунку не скрутив мене вчетверо"Андріяшик Роман Васильович - Люди зі страху

"Він грізно плинув, колихаючи на хвилях трупи і у ворожих, зелено-синявих мундирчиках, і в рідних, що навівають нам біль, гімнастерках"Бажан Микола Платонович - Майстер залізної троянди

"Свій біль, свій жаль, свої пісні"Коцюбинський Михайло Михайлович - Іван Франко