БІЙ

Значення бій це

БІЙ, бо́ю, ч.

1. Дія за знач. би́тися 2; бійка. Після бою кулаками не махають (Укр.. присл.., 1955, 268); Він бігав, як роздратований півень, що б’є себе крильми і витяга шию перед завзятим боєм (Коцюб., II, 1955, 399).

2. Сутичка ворожих військ або військових з’єднань і т. ін. Щоб хоч трохи скоротити час, вони [рекрути].. то різні пригоди з життя пригадували, то про давні бої Переказували (Мирний, II, 1954, 118); Раптом зброя заблищала, і гукнуло військо хором: "Ми готові йти до бою!" (Л. Укр., I, 1951, 377); Д о бою звелась богатирська дружина Радянських народів-братів. Ніколи, ніколи не буде Вкраїна Рабою німецьких катів! (Бажан, І, 1946, 115).

Смерте́льний (сме́ртний) бій — рішучий, запеклий бій, який завершується смертю кого-пебудь з тих, що б’ються. У нас всі сподіваються лише смертельного бою, в якому або поляжемо, або переможемо (Коцюб., III, 1956, 285).

◊ Бра́ти з бо́ю (з бо́єм) — здобувати, переборюючи труднощі; Дава́ти (да́ти) бій кому — рішуче виступати проти кого-небудь. Гоборідзе.. пішов на нараду червоний, збуджений, з твердим рішенням дати інженеру бій перед усіма (Гур., Життя.., 1954, 26).

3. перен. Змагання, боротьба за що-небудь. Злічім, брати, і тих борців за волю, що сей рік в бою правім полягли (Фр., XIII, 1954, 80); За майбутнє, світле і чудесне, що за нього бій лунає скрізь, я люблю тебе, моя ти весно (Сос., II, 1958, 168); * Образно. Сильна уперта натура [І. Франка].. цілою вийшла з житейського бою (Коцюб., III, 1956, 26).

4. розм., рідко. Завдавання ударів; покарання. Бою більше не буде, а.. під арешт саджатимуть (Сл. Гр.).

Би́ти смерте́льним (сме́ртним) бо́єм — бити дуже сильно, жорстоко. Не раз і не два його [конокрада] смертним боєм били дядьки (Стельмах, Хліб.., 1959, 513).

5. Дія за знач. би́ти 5 і звуки, утворювані цією дією. Годинник скрипнув і почав свій бій (Бажан, Нашому юнацтву, 1950, 27); "Ура-а!" Брязкіт посуди, бійчарок!.. (Мирний, III, 1954, 262).

6. збірн. Битий посуд, скло, черепиця і т. ін. Як в’яжучі матеріали для шлакобетону беруть різні цементи і.. черепичний бій (Колг. енц., І, 1956, 113).

7. рідко. Забивання худоби. Та мовчки як іти на плаху, Мов у різницях віл на бій (Греб., I, 1957, 103).

8. рідко. Спортивне змагання з боротьби, боксу і т. ін.

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 1. — С. 179.

Бій, бою, м.

1) Бой, битва. Хто не має зброї, най не йде в бої. Ном. № 4208. Боєм увійти. Вооруженной силой войти. У Київ мусив боєм увійти. К. ПС. 133.

2) Битье, побои. Бою більш не буде, а за велику провинність під арешт сажатимуть. О. 1862. V. 108. Жінка од бою вмерла. Харьк. г.

3) Убой (скота). Та мовчки як іти на плаху, мов у різницях віл на бій. Греб.

4) Боязнь, страхъ. має боя. Боится. Фр. Пр. 114.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 1. — С. 63.

бій Синоніми слова

(бойові дії противників) сутичка, зіткнення, битва, заст. брань

бій Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
battleбой

бій Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
biibiibiy

бій Рід - іменник, чоловічий рід, неістота,дієслово, недоконаний вид

бій Словоформи слова

Називнийбійбої
Родовийбоюбоїв
Давальнийбоєві, боюбоям
Знахіднийбійбої
Оруднийбоємбоями
Місцевийна/у боюна/у боях
Кличнийбоюбої

бій Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
312

бій в англійській розкладці - ,sq

Цитати української літератури з використанням слова бій

"Скрізь побіля обозу йшов бій поляків з козаками й польному гетьманові доводилося часом шаблею прокладати собі дорогу"Кащенко Адріан Феофанович - Під Корсунем

"Біля залізничного віадука наприкінці Червоноармійської ще точиться бій"Бажан Микола Платонович - Майстер залізної троянди

"Всіма мовами світу се означало одне: бій не закінчено, супротивник вимагає герцю."Білик Іван Іванович - Меч Арея

"Олаф трохи здивувався: чого ради дивитись, коли за якісь десять день має бути рішучий бій?"Винниченко Володимир Кирилович - Олаф Стефензон

"— Морітурі те салютант!1 — скрикнула я, як римські гладіатори, що йдуть повз імператора на бій."Хвильовий Микола - Сентиментальна історія

"І ідуть борці на бій,"Олесь Олександр - Кожум’яка

"Перепелиний бій, і так незносно пахне трава."Хвильовий Микола - «Лілюлі»

"З ночі бій до світу йшов…"Олесь Олександр - Бій над Каялою

"Раптом він побачив удалині височенний вал — океан кинув на бій з материком страшну ударну силу"Бережний Василь Павлович - Міжпланетний смерч