БЛАГОСЛОВЛЯТИ

Значення благословляти це

БЛАГОСЛОВЛЯ́ТИ, я́ю, я́єш і рідко БЛАГОСЛОВИ́ТИ, влю́, ви́ш; мн. благословлять; недок., БЛАГОСЛОВИ́ТИ, влю́, ви́ш; мн. благословлять; док., перех.

1. заст. Хрестити кого-небудь, проказуючи при цьому молитву, побажання. Веде Олександра діток, обливаючись сльозами, та все тільки благословляє їх та хрестить… (Вовчок, І, 1955, 33); Сиділа [Згода] на балконі нового будинку та все лиш усміхалася та благословила (Фр., III, 1950, 119); Там плач, і регіт, і пісні, розп’яття шибениць безкраї, і піп хрестом благословляє розстрілів смерчі огняні (Сос., II, 1958, 413); Дай вам боже..дочечку до року до вінця благословити… (Л. Укр., III, 1952, 673); Благослови ж, матусю, чумаків На їх непевну і тяжку дорогу (Рильський, II, 1946, 14); * Образно. Природа.. лагідно благословляла людські веселощі (Кач., Вибр.,1953, 286).

2. перев. на що, заст. Давати згоду на що-небудь, дозволяти кому-небудь щось. — Я піду у черниці, — промовляє Катря.. — Я [батько] ніколи тебе на се не благословлю! (Вовчок, І, 1955, 231);

3. уроч. Славити, прославляти, вихваляти кого-, що-небудь (у подяку за щось). Умийся, серце, щоб пізнала [мати] тебе.. І господа благословляла за долю добрую твою (Шевч., II, 1953, 14); Старий Гурте?.. поселився у капітана і благословить його ім’я та пильнує його дітей (Фр., VI, 1951, 484).

4. кого ким, чим, розм., заст. Дати, подарувати. Живе Олеся рік і другий.. і четвертий. Благословив господь діточками: три сини як три соколи (Вовчок, І, 1955, 28).

◊ Го́споди благослови́!, заст. — вираз, що вживається, коли приступають до роботи або їди. — Бог дав празник і паску свячену.. Сідайте лишень. Господи благослови! (Кв.-Осн., II, 1956, 68); На світ благослови́ло, безос. — розвиднілось.

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 1. — С. 194.

Благословляти, ля́ю, єш, сов. в. благословити, влю, виш, гл.

1) Благословлять, благословить, давать, дать благословеніе. Чуб. І. 70. Владика благословляє нас на рушення. Стор. МПр. 51. Благослови ж мене, та мій батеньку, на сім посаді сісти. Н. п.

2) Славословить, восхвалять, величать. І Господа благословляла за долю добрую твою. Шевч. Благословив Бога. Єв. Л. II. 28.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 1. — С. 71.

благословляти Синоніми слова

і благословити давати благословення, (в дорогу) накладати хрест, хрестити, (на священство) висвячувати, (на що) схвалювати

благословляти Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
blessблагословлять

благословляти Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
blahoslovliatyblahoslovliatyblahoslovlyaty

благословляти Рід - дієслово, недоконаний вид

благословляти Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особаблагословляюблагословляємо
2 особаблагословляєшблагословляєте
3 особаблагословляєблагословляють
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особаблагословлятимублагословлятимемо
2 особаблагословлятимешблагословлятимете
3 особаблагословлятимеблагословлятимуть
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідблагословлявблагословляли
Жіночий рідблагословляла
Середній рідблагословляло
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа благословляймо
2 особаблагословляйблагословляйте
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній часблагословляючи
Минулий часблагословлявши

благословляти Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
1358

благословляти в англійській розкладці - ,kfujckjdkznb

Цитати української літератури з використанням слова благословляти

"— То сказано в біблії, Саро; Христос же вчив нас молитися за ворогів своїх і благословляти тих, хто ненавидить нас."Старицький Михайло Петрович - Останні орли

"Шемрання в залі стихло зовсім, проповідь Соліковського будила в людей, які зібралися тут для розпусти, звіра, жадаючого крові: в чоловіків стискалися кулаки, жінки хилили голови, готові благословляти мужів на кровожерство"Іваничук Роман Іванович - Манускрипт з вулиці Руської

"І нікого їм не треба ні ненавидіти чи проклинати, ні любити чи благословляти І не треба їм ні заповідей, ні палестинських євреїв, ні бога, ні диявола."Винниченко Володимир Кирилович - Сонячна машина

"Ні, не землі, не нам тебе благословляти,"Куліш Пантелеймон Олександрович - Маруся Богуславка

"Отець Миколай устав і почав благословляти."Мирний Панас - Повія

"То попи і ченці несли корогви благословляти військо на бій"Кащенко Адріан Феофанович - Борці за правду