БАТІГ

Значення батіг це

БАТІ́Г, тога́, ч.

1. Прикріплений до держака мотузок або ремінець, яким поганяють тварин; канчук, пуга. Батога з піску не сплетеш (Укр.. присл.., 1955, 287): Погоничі кричали на коней, свистіли, ляскали батогами (Н.-Лев., II, 1956, 29); Кілька разів Кармалюка арештовували, били батогами і засилали в Сибір (Кучер, Дорога.., 1958, 204); * Образно. Вже швидко весна, і під золотими сонячними батогами доведеться морозам знітитись, збавити пихи і, врешті, ганебно втекти на далеку північ (Кир.,Вибр., 1960, 75); * У порівн. Ці слова, мов батоги, періщать парубка, він ледве стримує гнів (Стельмах, Хліб.., 1959, 29).

Да́ти батога́ — ударити батогом. — А ну, Гнідко, розправляй ноги! — промовив дід до коня.. і.. дав батога гнідому (Мирний, І, 1954, 281).

[Як] з кло́ччя баті́г: а) поганий, нікудишній. [Галина:] З Бойка такий командир, як з клоччя батіг (Зар., Антеї, 1962, 21); б) про слабовільну, слабохарактерну людину. Батько Ксенин був батіг з клоччя: що жінка казала, те він і робив (Гр., Без хліба, 1958, 64); — Та й чоловік мій, як з клоччя батіг, сказати правду (Н.-Лев., II, 1956, 14); Як із батога́ тріс́нув — дуже швидко. Тиждень минув, як із батога тріснув, у звичайній домашній роботі (Мак., Вибр., 1954, 200).

2. Стебло виткої або сланкої рослини; огудина. Кущі калини та орішника порозпускали тонкі гілки аж додолу. Березка, хміль укривали їх своїми довгими батогами (Мирний, III, 1954, 293); Численні сорти огірків відрізняють за скоростиглістю і довжиною батогів (Овоч. закр. і відкр. грунту, 1957, 186).

Петро́ві батоги́, мн. (одн. петрі́в баті́г) — багаторічна трав’яниста рослина, з коріння якої виготовляють сурогат кофе; цикорій. Підбирала [дівчина] один колір до другого, сплітала докупи [квіти], перев’язуючи гнучкими Петровими батогами (Мирний, II, 1954, 68); Цвіли над шляхом петрові батоги, зоріли ромашки, а з гущавини придорожнього жита виглядали соромливі волошки (Цюпа, Грози.., 1961, 288).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 1. — С. 111.

Батіг, тога, м.

1) Кнутъ, плеть. Хвисьнув батогом по конях сухих, як тріска. Левиц. Пов. 98.

2) Рычагъ въ ступѣ для толченія пшена, на который надавливаютъ ногой. Черк. у.

3) Раст. Scorzonera rosea. Лв. 101.

4) мн. Батоги. а) Стелющіеся стебли, усы у огурцовъ, дынь. Кавуни дуже далеко погнали батоги. Золотон. у. б) Раст. Chondrilla juncea L. ЗЮЗО. І. 116.

5) Петрові батоги. Раст. a) Cichorium Intybus L. Анн. 98. Мил. М. 38. б) Cichorium officinale. Мил. М. 93. Ум. Батіжок. Ув. Батожище.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 1. — С. 32.

баті́г (зменшене — батіжо́к, збіль­шене — батожи́ще) — прикріпле­ний до держака (пужална) мотузок або ремінець, яким поганяють тва­рин; канчук, пуга; остання назва (як і пужално) пов’язана й з тим, що батогом лякали не лише тва­рин, але й карали людей; відомий також обрядовий удар батогом (у вінчальному обряді батіг молодо­го, дружковий батіг як захист від нечистої сили); шмагання батогом новорічних маланкарів було охоронним засобом і водночас вважа­лося благодійним, таким, що забезпечує щастя та добробут; у ча­рівних казках і переказах до удару батогом вдаються ті, хто наділений надприродною силою,— відьми, ворожбити, вовкулаки; батіг також був знаряддям виховання дітей, тому кажуть: «Батіг — не мука, а наперед наука». Батога з піску не сплетеш (прислів’я); Взяв чорт ба­тіг, нехай бере і пужално (М. Номис); 3 батіжком чумаченьки До­дому вертались (Т. Шевченко).

Жайворонок В. В. Знаки української етнокультури: Словник-довідник. — К.: Довіра, 2006.— С. 28.

батіг Синоніми слова

(пристрій з ремінців на держаку підганяти коней волів худобу) бич, пуга, малахай, розм. (великий) батура, (з короткою ручкою і довгими плетеними ремінцями) нагай, нагайка, гарапник, канчуХ фолькл. карбач

батіг Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
whipкнут

батіг Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
batihbatihbatih

батіг Рід - іменник, чоловічий рід, неістота

батіг Словоформи слова

Називнийбатігбатоги
Родовийбатогабатогів
Давальнийбатогові, батогубатогам
Знахіднийбатігбатоги
Оруднийбатогомбатогами
Місцевийна/у батогуна/у батогах
Кличнийбатогубатоги

батіг Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
523

батіг в англійській розкладці - ,fnsu

Цитати української літератури з використанням слова батіг

"Занехаяні, бездоглядні, сторожко стояли з нахиленими лобами, вглядалися в той трав’яний мур, що мовби чимось відлякував їх, мовби та ромашка й петрів батіг таїли в собі щось дуже страшне, непереходиме"Гончар Олесь Терентійович - Бригантина

"І дав мені батіг волів поганяти… ""Васильченко Степан Васильович - Широкий шлях

"— Розв’язуватимеш щодня по вузликові, — сказав він Гістіеєві й простяг йому батіг"Білик Іван Іванович - Дарунки скіфів

"Бо як приходить польський жандар та гонить сина на форшпан, то я беру батіг і сідаю, аби-м лиш знав, куди їхати."Стефаник Василь Семенович - Дід Гриць

"На кріпосну імперію батіг."Воронько Платон Микитович - «… Учитель Котляревський…»

"Як свиснув батіг блискавицею з громом,"Драч Іван Федорович - Балада про Кармалюка

"Настирливість у таких випадках те саме, що батіг над конем історії: одного досягнеш, на десять помножене втратиш"Андріяшик Роман Васильович - Люди зі страху

"Ми з Азимутом спритно загнуздали комету, я відгвинтив від коробки антену, щоб про всяк випадок мати батіг, і полетіли ми до Сонячної системи — тільки зоряна курява здійнялася"Ячейкін Юрій Дмитрович - Зоряні мандри капітана Небрехи

"Найстарший жрець ступив нам назустріч, застережно підняв над головою батіг держи-дерева, всіяний отруйними колючками."Дімаров Анатолій Андрійович - Друга планета

"От тільки б батіг отой повернули, не загубили"Дімаров Анатолій Андрійович - Чорний ворон