АБИ

Значення аби це

АБИ́, спол.

1. Починає підрядні речення умови; коли б лише, тільки б. Не спиняй, нехай собі співає, аби не голосно (Шевч., І, 1951, 102); Охрім був чоловік такий добрячий; аби кого побачив у біді, зараз вирятує, хоч там як утратиться (Вовчок, І, 1955, 95); Народ сам скує собі долю, аби тільки не заважали (Коцюб., II, 1955, 83); Синам мужицьким всі шляхи відкриті. Аби хватило волі та снаги (Бажай, І, 1946, 280).

2. Починає підрядні речення мети; щоб. — Я Нептуну Півкопи грошей в руку суну, Аби на морі штурм утих (Котл., І, 1952, 68); Він рад буде навіть поступитися чим-небудь, аби привести діло до кінця (Мирний, III, 1954, 284); Колесив сюди й туди, аби змилити увагу тих, що могли слідити за ним (Фр., VIII, 1952, 364); Щодалі доводилося все частіше звертати з колії, аби дати дорогу автомашинам (Панч, Іду, 1946, 10).

3. Виступає на початку підрядних додаткових речень; щоб. Дівчина, очевидячки, тільки й чатувала, аби стягти хустину з шиї (Коцюб., І, 1955, 235); Тимофій Заброда того і жде, аби в сінях, у темряві, огріть кийком хазяйського сина Левка (Горд., І, 1959, 28).

4. діал. Починає підрядні речення допустові; хоча б, хоч би. — Я аби хотів що попові дати, то не дам, бо не мат, а він аби хотів здерти, то не зідре, бо не має що здерти (Стеф., І, 1949, 122).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 1. — С. 3.

Аби́, сз.

1) Дабы, чтобы, лишь-бы. Я гроші дам, аби він зробив. Аби люде, а піп буде. Посл. Аби день до вечора. Лишь-бы день прошелъ. Я то зроблю, аби б було, як ви кажете. Аби́-м, аби́-х. Чтобы, пусть. Аби-м так здоров був! Аби-х так жила! (Божба). Ogon. 157, 7. Вх. Зн. 1.

2) Аби́-де. Гдѣ бы то ни было, гдѣ-нибудь, гдѣ попало. Та я абиде захропу.

3) Аби́-коли. Когда-нибудь, когда-бы то ни было. В Лубенщині… на дощ викидають помело і кочерги і викидають не тільки весною, а і аби-коли. Ном. с. 282, № 576.

4) Аби́-куди. Куда-нибудь, куда-бы то ни было, куда попало. Неси сміття аби-куди!

5) Аби́-то. Лишь-бы, какъ-нибудь, такъ себѣ, шутя. Він усе робить аби-то.

6) Аби́-хто. Кто-нибудь, который-нибудь, всякій. Та це і аби-хто зробить. Побить, то й аби хто знайдеться, — от инше діло пожалувать. Ном. № 4072.

7) Аби́-чий. Чей-нибудь, чей-бы то ни было. Оттак чини, як я чиню, люби дочку аби-чию: хоч попову, хоч дякову, хоч хорошу мужикову. Шевч. 183.

8) Аби́-що. Что-нибудь, кое-что, что-бы то ни было. Та будеш там робити аби-що, — от, аби не гуляти. Нехай тобі аби-що! А чтобъ тебѣ! Ном. № 3257. Иногда употребляется какъ существительное въ значеніи: малозначительная вещь, негодная вещь, человѣкъ, не заслуживающій вниманія, уваженія. Дав таке аби-що, — тільки на смітник викинути! От, якесь аби-що! а величається мов яка цяця!

9) Аби́-як. Какъ-нибудь, какъ попало. Одружись! Чому ні? — А тому ні, каже Гриць, що любої пари не знайшов, а побратись аби-як не гоже. МВ. І. 64. Ти все робиш тільки аби-як.

10) Аби́-який. Какой-нибудь, какой попало. Вельможна панськая персона явилася перед Плутона не як аби-який харпак. Котл. Ен. VI. 44.

11) Съ отрицаніемъ эти выраженія принимаютъ значеніе чего-то важнаго, не зауряднаго, напр.: Це чоловік не аби́-який, т. е. не изъ заурядныхъ. Це зовсім не аби-що, щоб про його так казати. Мірошник мав хороший млин. В хазяйстві не аби-що він. Гліб. 82.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 1. — С. 1.

аби Синоніми слова

(не чути) аби тільки, аби-но, тільки б, якби тільки, (дати дорогу) щоб, щоби, для того, щоб

аби Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
yesчтобы

аби Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
abyabyaby

аби Рід - прислівник,сполучник

аби Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
321

аби в англійській розкладці - f,b

Цитати української літератури з використанням слова аби

"Аби дав Бог, щоб помiг тiльки, щоб очулось його серце.."Винниченко Владимир - Чорна пантера i бiлий медвiдь

"Я участi в конкурсi не брав, бо згоден був на все - аби граченя лишалось моїм! Та й до вигадки я не дуже.."Костецкий Анатолий - Постукай у моє вiкно

"Такого-то я собі журавля сподобала! Да вже нічого робить, аби вони з Криму повернулись!"Вовчок Марко - Сон

"Он на Синельниковій на тому тижні ставали робочі по 70 рублів до Семена, а прийшла кацапня й поставала по 55! Йому що? Аби нажерлось"Винниченко Володимир Кирилович - Хто ворог?

"Скажiмо, що зробив староримський вчений Плiнiй Молодший, коли вулкан Везувiй вивергав полум'я i сiрку, ховаючи пiд магмою Геркуланум i Помпею? Полiз у саме пекло, аби докладно вивчити страхiтливе стихiйне явище! "Ячейкин Юрий - Дивовижнi пригоди капiтана мiжзоряного плавання Небрехи

"Оце ж і прийшла я тебе ще раз запитати, чи й справді така я тобі мила, що радий ти й людиною не бути, аби тільки нам удвох жити?"Королів-Старий Василь Костянтинович - Рибалчина русалонька

"— Та чому їх не заставляєш, аби били, аді-м ліг — бийте!"Стефаник Василь Семенович - Лесева фамілія

"— Та ми, пане, кілько можемо, то ми стараємоси, аби вас слухати, бо ви вчені та можете нам дорогу показати."Стефаник Василь Семенович - Такий панок

"Отець Зіновій і справді любив з нудьги часом швендять без усякого діла по ярмарку, так… аби себе трохи розважить"Нечуй-Левицький Іван Семенович - На гастролях в Микитянах

"Та я ладен був змушувати себе не зважати й на це, аби лиш бути близько коло неможливої Мері."Антоненко-Давидович Борис Дмитрович - Слово матері