УТЯМИТИ

Значення утямити це

УТЯ́МИТИ (ВТЯ́МИТИ), млю, миш; мн. утя́млять; док., перех. і без додатка, розм.

1. Зрозуміти щось, осягти суть чого-небудь. — Ви розкажіть мені, з чого і як скоїлось ваше лихо, нехай я усю подрібницю втямлю (Вовчок, VI, 1956, 267); Молодиця не вміла до пуття спекти хліб та паляниці. Баба Зінька показала їй раз-другий, і розумна.. Соломія швидко втямила цю хазяйську справу (Н.-Лев., VI, 1966, 348); — Малий він ще… Виросте, утямить усе… (Мушк., Чорний хліб, 1960, 134); Все це були хлоп’ята не старші п’ятнадцяти років, з ними серйозної розмови не почнеш — нічого не втямлять (Бурл., Напередодні, 1956, 11); Юхим почув про це в кузні. Що це не пуста балачка [пожежа економії], він зразу ж утямив, тільки-но сказали йому, що повернувся Невкипілий із своїх мандрів (Головко, II, 1957, 281); // Дійти до певного висновку, усвідомити що-небудь. — Тепер і сам найясніший утямив, що козаки — то сила! (Добр., Очак. розмир, 1965, 33).

2. Зберегти у пам’яті, затямити. — Втямте собі: всюди, де вас не будуть допитувати, маєте говорити одно: ви хотіли тільки налякати пана, побити, потрощити йому зі злості вікна (Стельмах, І, 1962, 451).

3. Виявивши кмітливість, здогадатися про що-небудь. Юхим таки одбив гвинтівкою перший удар — клинок дзвякнув об гвинтівку й одскочив, але козак утямив це: замахнувшись ніби рубати, він натомість несподівано шименув клинком Юхима в груди (Головко, II, 1957, 355).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 10. — С. 525.

Утямити, млю, миш, гл. Сообразить, понять. Не втямив з ляку, де б сховався. Гліб. Ви роскажіть мені, з чого і як скоїлось ваше лихо, — нехай я усю подрібницю втямлю. МВ. (КС. 1902. X. 150).

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 4. — С. 367.

утямити Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
to understandуяснить

утямити Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
utiamytyutiamytyutyamyty

утямити Рід - дієслово, доконаний вид

утямити Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особаутямлюутямимо
2 особаутямишутямите
3 особаутямитьутямлять
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідутямивутямили
Жіночий рідутямила
Середній рідутямило
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа утяммо
2 особаутямутямте
ДІЄПРИСЛІВНИК
Минулий часутямивши

утямити Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
743

утямити в англійській розкладці - enzvbnb

Цитати української літератури з використанням слова утямити

"Якусь нову, не знайому досі рису відкрив невідомий художник в обличчі вождя, але яку, Калинка довго не міг утямити"Дімаров Анатолій Андрійович - Чорний ворон

"А цього батько твій не хотів утямити."Білик Іван Іванович - Похорон богів

"- Так от, кожен тупак мусить утямити: якщо вiн хоче врятувати вiд пекельних мук свою безсмертну душу, то мусить найретельнiше подбати, щоб у нього нiчого за душею не лишилося"Ячейкин Юрий - Бiблiйнi пригоди на небi i на землi

"Людота не міг утямити, чого бунтує проти старця вуй Стоян"Білик Іван Іванович - Меч Арея

"Він не міг утямити, чому всі розповіді про ведмедя так швидко вилетіли йому з голови."Рутківський Володимир Григорович - Джури козака Швайки

"Півпарубка опитувався щось утямити із того її казання, а не міг"Гуцало Євген Пилипович - Мертва зона

"Орiснтуватися у цих помешканнях було неможливо, i я нiяк не мiг утямити, де ми ступасмо - по стелi чи по пiдлозi"Ячейкин Юрий - Народження Адама

"Орієнтуватися у цих помешканнях було неможливо, і я ніяк не міг утямити, де ми ступаємо — по стелі чи по підлозі"Ячейкін Юрій Дмитрович - Народження АДАМа (Із спогадів штурмана Азимута)