РОЗДУМ

Значення роздум це

РО́ЗДУМ, у, ч.

1. перев. мн. Думки, міркування з приводу чого-небудь. Стрункий, біло-рожевий юнак, якому й за вухом не свербіло від болісних роздумів батька, тим часом стояв з гребінцем у руці перед трюмо (Вол., Місячне срібло, 1961, 11); Він, викинувши з голови всі ті роздуми, які мучили його, швидко закрокував до своєї хати (Тют., Вир, 1964, 254); Ту сердечну, повну роздуму й глибокого людського почуття пісню слухали з однаковою увагою і росіяни,.. і білоруси (Збан., Єдина, 1959, 153).

2. Те саме, що розду́мування 1. Я роздумам вечірнім оддаюсь, — Перед Мічуріним, перед Бербанком З глибокою пошаною клонюсь (Рильський, II, 1960, 70); А тут, на березі Гудзона, Нема для роздуму хвилин (Дмит., Осінь.., 1959, 5); Не мала [Ганна] стільки часу для роздумів, як зараз (Гончар, II, 1959, 261); Сергій любить самотність, а такі люди, очевидно, схильні до роздумів, вони все аналізують (Гур., Друзі.., 1959, 88); Головну силу Успенського Франко бачив у його глибоких роздумах над долею свого народу (Рад. літ-во, 3, 1957, 45).

◊ Без ро́здумів — не думаючи, не вагаючись. Вірив [Шаптала]: такий, як Федір Дмитрович, не стане марнувати його сил десь на другорядній дільниці. Тому й згодився без роздумів (Загреб., Спека, 1961, 53); Зану́рюватися (зану́ритися) в ро́здуми див. зану́рюватися.

3. Стан заглиблення у власні думки. Іноді він надовго поринав у такий глибокий роздум, що його будили, як сонного (Довж., І, 1958, 430); Вранці після мовчання і довгих роздумів батько похмуро став на поріг (Стельмах, І, 1962, 600); Після якоїсь хвилини роздуму раптом уся шеренга хитнулась і… твердо зробила три кроки вперед (Гончар, II, 1959, 346).

В ро́здумі (ро́здумах) — в задумливому стані; задумливо. Ганна хвилину постояла в роздумі (Гончар, II, 1959, 256); В роздумі зупинився [Терентій] на подвір’ї (Стельмах, І, 1962, 498).

4. Твір або частина твору, в якій автор висловлює свої думки, переживання, почуття. Ця [народна] тема постійно відчутна в його [О. Гончара] письменницьких роздумах, в найбільш об’ємних його образах — від Хоми Хаєцького до Данька Яреська (Про багатство л-ри, 1959, 232); Серед творів останнього періоду війни справляють велике враження кілька роздумів, у яких Рильський проявив кращі риси свого ліричного таланту (Криж., М. Рильський, 1960, 96).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 7. — С. 672.

роздум Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
thinkingразмышление

роздум Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
rozdumrozdumrozdum

роздум Рід - іменник, чоловічий рід, неістота, однина і множина,іменник, жіночий рід, неістота

роздум Словоформи слова

Називнийроздумроздуми
Родовийроздумуроздумів
Давальнийроздумові, роздумуроздумам
Знахіднийроздумроздуми
Оруднийроздумомроздумами
Місцевийна/у роздуміна/у роздумах
Кличнийроздумероздуми

роздум Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
624

роздум в англійській розкладці - hjplev

Цитати української літератури з використанням слова роздум

"Стояв, трохи схилившись уперед, i його обличчя вiдбивало болiсний роздум"Росоховатский Игорь - Бiлi звiрi

"Роздум про незнищенність людини — так це мені уявляється… Що вам світило? Що утримувало кожного з-вас у житті серед того вселенського хаосу? Які ви були насправді? Це ж, здається, про вас та ваших ровесників:"Гончар Олесь Терентійович - Циклон

"- Даю вам двадцять чотири години на роздум"Бабула Владимир - Сигнали з всесвiту

"В тій невеликій книжці, що ім’я їй «Кобзар», клекоче ціле море горя народного, в ній — невольницький поклик до помсти й порив до свободи, мудрий роздум гуманіста і ніжна, чарівна краса української пісні."Гончар Олесь Терентійович - Шевченко і сучасність

"Галя Рижко вже помiтила роздум Ван Луна i поквапилася додати ще, ледь-ледь посмiхаючись: "Владко Владимир - Аргонавти Всесвiту