КАЗАТИ

Значення казати це

КАЗА́ТИ, кажу́, ка́жеш, недок., перех. і без додатка.

1. Передавати словами (думки, почуття тощо); висловлювати, говорити (у 2 знач.). — Та ми се з шляху зблудилися, Галю! — каже козак, всміхаючись (Вовчок, І, 1955, 323); — Піду,— сказав Осел,хоч що вже буде! Побачимо, чи правду кажуть люди, Що нібито відвага сльози ллє, А в добрий час меди і вина п’є (Гл., Вибр., 1951, 136); Каже мати:Ну, сідайте,ой які ж ви молодці! (Тич., II, 1957, 231); // Розповідати що-небудь. — Не можу швидко заснути, так мені казки кажуть (Кв.-Осн., II, 1956, 247); [Марина:] Ось послухайте сюди: давайте позатуляємо вікна та й будемо казок казати! (Вас., III, 1960, 255); // 3 ос. мн. Ходять чутки, поголоски; розповідають. Кажуть, що Вісник доходить через цензуру до Москви (Коцюб., III, 1956, 227); [Дженні:] Там [у Венеції], кажуть, гарно (Л. Укр., III, 1952, 19).

До сло́ва ка́жучи, у знач. вставн. сл.— до речі, у зв’язку зі сказаним. Таке обмеження сфери творчості не раз підкреслювалось не тільки критикою, але й інтелігентним читачем, який, до слова кажучи, в останні часи значно виріс (Коцюб., III, 1956, 239); Пра́вду ка́жучи, у знач. вставн. сл.— уживається на потвердження правдивості сказаного; по суті. Була то, правду кажучи, звичайна крамарська буда, яких безліч в Італії (Л. Укр., III, 1952, 740); Як [то] ка́жуть, у знач. вставн. сл.— як прийнято говорити. Не плакали друзі, Бо сльози, Як кажуть, Солдати в обози Здають ще до першого бою (Воронько, Тепло.., 1959, 58).

◊ Бода́й не каза́ти — краще не говорити, краще не згадувати. І що ж я там побачила? Бодай не казати!.. (Л. Укр., III, 1952, 730); Каза́ти собі́ на (в) ду́мці (думка́х) див. ду́мка; Крізь зу́би каза́ти див. зуб; Не вам (не тобі́) ка́жучи — між іншим. Не вам кажучи, бачив я, як за ту цяцечку дехто рідного братика віджалував, рідну країну занехаяв.. (Вовчок, VI, 1956, 277); — А тут, не тобі кажучи, ростуть дочки так швидко, наче на дріжчах [дріжджах]! (Н.-Лев., І, 1956, 121); Ні́чого й каза́ти — не можна заперечувати. [Xаненко:] Гарно, нічого й казати, Вмієш ти слова складати. Грає кров, а розум чахне (Фр., XIII, 1954, 364); Що й каза́ти — само собою розуміється; звичайно. А сама мене виводить на стежечку… Я пішла… Що й казати! (Вовчок, І, 1955, 206); Свободолюбищо й казать, Свободу бідну захищать Приїхали з-за океану (Павл., Бистрина, 1959, 15); Що не кажи́ (не кажі́ть) — безперечно; звичайно. Що не кажіть, Гоголь душею і натурою наш (Мирний, V, 1955, 410).

2. Наказувати комусь робити що-небудь. І каже [Швачка] сідлати Коня свого вороного (Шевч., II, 1953, 126); По обіді зараз дідуньо казав йому газету читати (Л. Укр., III, 1952, 633); * Образно. Воно [серце] жить не хоче, не хоче журиться.— Журись,каже думка, жалю завдає (Шевч., І, 1951, 5).

3. перен. Свідчити про що-небудь. Блискучі очі говорили, що вже не одну ніч не давала вона [думка] йому спати, а скрипуче перо казало, з якою болістю виливалась вона на білім папері… (Мирний, І, 1954, 319); Її закриті очі і зблідле обличчя та обважніле тіло казали мені, що вона була нежива (Досв., Вибр., 1959, 184).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 4. — С. 70.

Казати, кажу, жеш, гл.

1) Говорить. Ой казав єсь, присягав єсь: не покину я тебе. Чуб. V. 180. Хоч будуть питати, не буду казати. Н. п. Ти казане кажеш, а мій батько під корчмою чув. Посл. Не при нас кажучи. Ном. № 8365. Въ наст. времени вмѣсто обычной формы: кажу, кажеш и пр. въ нѣкот. мѣстностяхъ сокращ.: кау(-ку), каеш, кае(-ка), каемо. А я йому й ку: не бачиш, — ку, — роззявляко, куди їдеш? Грин. II. 310. Чую я, кае, вчора пани поносять якусь політику. Рудч. Ск. II. 209. Ми усім наготовили, а тепер він один да ще ка’: мало. Рудч. Ск. I. 26. Эта форма въ частномъ употребленія у Квитки. Намалювавши та й кае нам: «Тепер, хлопці, дивітеся, що за кумедия буде?». А ми каемо: «а ну, ну, що тим буде?» Кв. І. 7. (Изд. 1887). Не вам кажучи. Извините за выраженіе. Та тут, не вам кажучи, така хвороба прикинулась: чиряками обкидало всього казати з уст. Говорить изустно. Камен. у.

2) Приказывать, велѣть. Казав єси нас пан наказний додому одпускати, а тепер єси наказуєш землянки копати. Рк. Макс. Кажіть мені, панове. само хлопця до себе узяти; я буду й ростити і подушне за його платити. О. 1861. VIII. 17. Скачи, враже, як пан каже. Ном. Обтяв Бог дати, тіко казав заждати. Ном. № 157.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 2. — С. 207.

казати Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
to sayговорить

казати Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
kazatykazatykazaty

казати Рід - дієслово, недоконаний вид

казати Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особакажукажемо
2 особакажешкажете
3 особакажекажуть
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особаказатимуказатимемо
2 особаказатимешказатимете
3 особаказатимеказатимуть
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідказавказали
Жіночий рідказала
Середній рідказало
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа кажімо
2 особакажикажіть
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній часкажучи
Минулий часказавши

казати Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
633

казати в англійській розкладці - rfpfnb

Цитати української літератури з використанням слова казати

"-- Менi вже так набридло моє життя, що годi й казати"Костецкий Анатолий - Мiнiмакс - кишеньковия дракон, або День без батькiв

"Сильна людина на таку ж сильну… Хоч, правду казати, я в тобі нічого не бачу ні від коси, ні від камня."Хвильовий Микола - Вальдшнепи

"— Що ж його нам казати?"Королів-Старий Василь Костянтинович - Злидні

"— Ще рано про це казати, — сказала Варка."Шевчук Валерiй - Дiм на горi

"Чудний! Завсігди з матір’ю, чує, як на неї кажуть «вона», то й собі на всіх, — і на чоловіків, і на жінок, — почав казати «вона»"Грінченко Борис Дмитрович - Панько

"Роботящий легінище, нема що казати:"Усна народна творчість - Жартівливі коломийки

"Добре тобі казати, як у тебе повна хата дівок, а у мене одна, як душа"Коцюбинський Михайло Михайлович - Fata morgana

"— Послухай, доню, ти молода, сповнена сил, а що ж я повинен казати па схилі своїх літ? Уже давно мені перевалило за сто"Бережний Василь Павлович - Естафета життя

"I нiкому похвалитись менi, бо не будеш щось казати он тiй булькатiй жабцi, що розчепiрилась на водi й назбирує на широкi губи презирство до всього, що не тримається води… I чого б це комусь не прийти сюди, не спитати, як я живу i що я роблю тепер?"Стельмах Михайло Панасович - Щедрий вечір