ВИГАДКА

Значення вигадка це

ВИ́ГАДКА, и, ж. 1. Те, що вигадане в результаті міркувань, роздумувань; рішення щодо якоїсь дії. Він [Яків] любив усе по-своєму робити й за свої вигадки чіплявся так, як п’явка (Григ., Вибр., 1959, 137); Вся несподіванка полягала в тому, що підпільники організували удаване кінознімання, щоб ближче підібратися до табору. Ця неймовірна вигадка настільки ошелешила німецькі голови, що вони сліпо всьому повірили… (Ю. Янов., II, 1954, 31); // Те, що створене, винайдене. Хлопець працював з піднесенням, яке гострою радістю пронизувало груди. Бачив, що його проста вигадка вдвічі прискорює роботу (Донч., Шахта.., 1949, 123).

2. Здатність вигадувати, винаходити. Вигадка — свідок могутності людського розуму (Трубл., І, 1955, 78); Засох і зачерствів під пером деяких поетів "газетний" вірш, — а його можна було б.. робити з тією невичерпною вигадкою, гостротою і дотепністю, з якою робив його Маяковський (Про багатство л-ри, 1959, 98).

3. Те, що створене в уяві, чого немає і не було в дійсності. [Андромаха:] Ти наче п’яна, помішала в купу і правду й вигадку (Л. Укр., II, 1951, 263); Я зненавидів вигадку про бога: Вона людей тримала в кабалі (Павл., Бистрина, 1959, 18).

4. Примхливе бажання, надумана потреба. Оранка без худоби нам здавалася незбагненною вигадкою (Ковінька, Кутя.., 1960, 30); // Витівка, придумана для розваги. Все село тішилося моїми вигадками, всі хлопці й дівчата носили прізвища, що я їх бувало надаю (Мирний, III, 1954, 162); Парубкам подобалась ся вигадка; от вони підняли того хорта на дрючок та й понесли. Підійшовши тихенько до Павлусевої хати, розмахали хорта та й шпурнули в вікно (Стор., І, 1957, 60).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 1. — С. 370.

Вигадка, ки, ж.

1) Выдумка. Пішла голота на вигадки. Ном. № 14265.

2) Выдумка, капризъ, прихоть. Коли скінчиш ти вигадки химерні і нам даси до тебе говорити. К. Іов. 39. Ум. Ви́гадочка. А за молодого віку, славлють, вигадочки були чималі і в неї. МВ. (О. 1862. III. 34).

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 1. — С. 151.

вигадка Синоніми слова

(те що придумано) вимисел, видумка, фантазія, фантастика, небувальщина, розм. байка, зневажл. мн. брехні, побрехеньки

вигадка Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
fictionвыдумка

вигадка Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
vyhadkavyhadkavyhadka

вигадка Рід - іменник, жіночий рід, неістота

вигадка Словоформи слова

Називнийвигадкавигадки
Родовийвигадкивигадок
Давальнийвигадцівигадкам
Знахіднийвигадкувигадки
Оруднийвигадкоювигадками
Місцевийна/у вигадціна/у вигадках
Кличнийвигадковигадки

вигадка Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
734

вигадка в англійській розкладці - dbuflrf

Цитати української літератури з використанням слова вигадка

"А взагалі, з тим розкопуванням доту — то була наївна вигадка"Нестайко Всеволод Зіновійович - Тореадори з Васюківки

"— Просто не віриться! Ніби якась вигадка! — Його голос при цьому зовсім змінився, а вона затягалася димом, і груди її хвилювались під сірим вовняним светром."Самчук Улас Олексійович - Чого не гоїть огонь

"Тисячу? Оце грунт, що гроші можна загрібать, а окороки — то німецька вигадка."Карпенко-Карий Іван - Сто тисяч

"— …цікава вигадка? — докінчив за нього Туо, і археолог аж стрепенувся, бо це була його думка! Саме так він і подумав: вигадка… — Говоріть, будь ласка, те, що думаєте, — продовжував Туо, — я не ображусь."Бережний Василь Павлович - Археоскрипт

"А може, це й просто вигадка або така давня пригода, що вже вся мохом обросла"Близнець Віктор Семенович - Земля світлячків

"Татовi наша вигадка сподобалася"Гольц-Баумерт Герхард - Альфонс Цiттербаке

"Щербата вигадка: не можна мовчки жити,"Глібов Леонід Іванович - Дідок і Вітряки

"Мабуть, це вигадка, — буцім Мазурова мати знахарює десь на селі"Гончар Олесь Терентійович - Крапля крові

"Вигадка, щоб тільки очі замилювати"Гончар Олесь Терентійович - Прапороносці

"Це всього лише вигадка"Радутный Радий - Люди та зорi