ЦІДИТИ

Значення цідити це

ЦІДИ́ТИ, джу́, ди́ш, недок. 1. перех. Пропускати рідину через що-небудь (сито, полотно, сітку і т. ін.) для очищення. Що в середу корову доїла, А в суботу молоко цідила (Чуб., V, 1874, 92); Малу Надійку час саме до сну вкладати. Тож Мотря, перед сном, цідила їй свіжого молочка, принесеного від сусідки (Коз., Листи.., 1967, 80); Промиті розмочені гриби варять разом з морквою і коренем петрушки до готовності.. Відвар цідять, а гриби дрібно січуть (Укр. страви, 1957, 91); // Пропускати світло, повітря і т. ін. Тьмяно в халупці. Цідять морок маленькі вікна (Коцюб., II, 1955, 32); Густі портьєри ловлять осінній день і скупо цідять у кімнату рожеве світло (Ю. Бедзик, Альма матер, 1964, 67); Легесенький вітрець, що цідив повітря крізь одяг, просто заморожував (Трубл., І, 1955, 49).

2. перех. і неперех. Наливати через вузький отвір так, щоб рідина лилася тонким струменем. Ася, як той алхімік, підходила до барил і барилець, застромляла гумку і, потягши ротом у кінчик, цідила вино в сулії (Досв., Вибр., 1959, 423); Обережно і пильно кривить [Лукаш] очима на склянку, в яку до мірки наливає царську веселуху. Збоку можна подумати, що чоловік скупо цідить в посудину не горілку, а краплини свого здоров’я (Стельмах, І, 1962, 184); // Текти невеликим струменем (струменями). Тільки видно, як десь внизу, під горою, синіє тиха Снов, ліниво цідить свою воду через вузеньке горлечко річища (Збан., Доля, 1961, 5); Громаддя хмар цідили на землю холодну мжичку (М. Ол., Леся, 1960, 26); // Зливати рідину з якогось надрізу, точити кров з рани і т. ін. Часто він дивував старих і бувалих мисливців тим, що, перерізавши тварині горло, не цідив димлячу кров у жерстяну кружку, а пив прямо з горла тварини (Тют., Вир, 1964, 416); *Образно. Будяки понад дорогою цідили малиновий сік (Тют., Вир, 1964, 326); // перен. Слабо світити. Осінній день сунеться поволі, сіре небо цідить бліде світло (Коцюб., І, 1955, 367); Пасажир.. прихилився плечем до стовпа з ліхтарем угорі, що цідив у туман ріденьке, мов сирівець, світло (Мушк., Серце.., 1962, 5).

&́9671; Ціди́ти кров (рі́ки кро́ві) — убивати людей. Навіть не віриться, що є іще війни на землі, що нелюдська злоба в останніх корчах цідить ріки людської крові (Стельмах, II, 1962, 26).

3. неперех. Сильно, безперервно текти, лити.— А було то восени, дощ зимний цідив, як з ведра [відра] (Фр., VIII, 1952, 159); Хоч з плеча його ще цідила кров, князь знову сидів на коні, їхав вперед, а за ним крокували вої (Скл., Святослав, 1959, 607).

4. перех. Ковтати рідину, повільно пропускаючи її крізь зуби. Усі їли мовчки. Шестірний цідив юшечку (Мирний, І, 1954, 334); *Образно. Безсилий, бивсь об скелі він [Дніпро] В передчуванні згуби, І хвиль вали поміж руїн Цідив, немов крізь зуби… (Перв., II, 1958, 249); // розм. Повільно пити (спиртні напої). Стальський ще раз узявся за фляшку [фляжку] і поти цідив, поки не спорожнив її всю (Фр., VII, 1951, 420); — Постривайте ж, вип’ю для сміливості, щоб голосу набратись,— сказала баба, цідячи ром через зуби (Н.-Лев., III, 1956, 114); Пан Ромер з Самійлом край столу сидять І цідять із пляшки дешеве (Сам., І, 1958, 159).

5. перех. і без додатка, розм. Говорити неохоче, недбало. Хома дивиться мовчки, потому цідить до нього.., наче межи очі плює: —Хам ти… Червак… (Коцюб., II, 1955, 56); Кемпер швидко множив, не забуваючи притому слухати цокотняву привітних жінок і зверхньо покивувати головою і цідити своє «є, є» (Загреб., Шепіт, 1966, 357).

&́9671; Крізь зу́би ціди́ти див. зуб; Ціди́ти [слова́]; Ціди́ти сло́во за сло́вом (по сло́ву) — говорити повільно, неквапно, розтягуючи слова. — Хто? — здивувався Остап.— Та той Мартин, —з награною злістю цідив Гулька (М. Ю. Тарн., Незр. горизонт, 1962, 137); — А ти це чого голос підняв, начебто правда на твоєму боці? Совість заговорила? — цідив слова Мірошниченко (Стельмах, II, 1962, 377); Обидві вони цідили слово за словом з таким тоном, неначе на ввесь світ промовляли якісь закони доброго розуму і високої вподоби (Н.-Лев., І, 1956, 185); Він неохоче відповів: — Яка вже там робота? Копаюсь у ямі. Працюю в котловані гідростанції. Та я тут недавно. Приїхав трохи підробити,— цідив, як крапельки, слово по слову, ніби йому було важко говорити (Коцюба, Нові береги, 1959, 96).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 11. — С. 225.

Цідити, джу, диш, гл.

1) Процѣживать, цѣдить. А я тиї корови співаючи дою, а я теє молоко танцюючи ціжу. Чуб. V. 493.

2) Наливать струей.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 4. — С. 431.

цідити Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
strainцедить

цідити Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
tsidytytsidytytsidyty

цідити Рід - дієслово, недоконаний вид

цідити Словоформи слова

ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особаціджуцідимо
2 особацідишцідите
3 особацідитьцідять
МАЙБУТНІЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особацідитимуцідитимемо
2 особацідитимешцідитимете
3 особацідитимецідитимуть
МИНУЛИЙ ЧАС
ОДНИНАМНОЖИНА
Чоловічий рідцідивцідили
Жіночий рідцідила
Середній рідцідило
НАКАЗОВИЙ СПОСІБ
ОДНИНАМНОЖИНА
1 особа цідімо
2 особацідицідіть
ДІЄПРИСЛІВНИК
Теперішній часцідячи
Минулий часцідивши

цідити Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
633

цідити в англійській розкладці - wslbnb

Цитати української літератури з використанням слова цідити

"І тепер — очі в його повеселішали; він узяв чарку, підняв її до світла, подививсь на неї любо, як мати на свою дитину, і тихенько почав цідити в рот, помалу задираючи голову"Нечуй-Левицький Іван Семенович - Причепа

"Мало вміти цідити та ситити меди — треба ще їх і продати тому та тому"Загребельний Павло Архипович - Диво

"Йому ще треба цідити й цідити свій препарат крізь безсонні ночі і розглядати в промінні дня"Гончар Олесь Терентійович - Крапля крові

"Що там їх зупинило? Наче ж і шин їм не проколювали, хоча зачіплянська дітвора й нахваляється зробити це, якщо не перестануть з діда Ягора юшку цідити…"Гончар Олесь Терентійович - Собор

"Марко дуже збентежився і став цідити крізь зуби слово за словом:"Чайковський Андрій Якович - Сагайдачний