ХУСТКА

Значення хустка це

ХУ́СТКА, и, ж.

1. Шматок тканини або в’язаний, трикотажний виріб, перев. квадратний, який пов’язують на голову, шию, напинають на плечі. Везе Марко.. наймичці на очіпок Парчі золотої І червону добру хустку з білою габою (Шевч., І, 1951, 322); Зараз послали по якогось писаря Захаревича.. Прийшов він хутко. Поганенький на личку, рябий, як решето; штани сині, широкі, якась куца свиточка і на шиї зелена хустка; під правицею шапка (Вовчок, І, 1955, 77); Дівчина мерзлякувато куталась у теплу вовняну хустку (Дмит., Наречена, 1959, 170); Вийми, мамо, хустку мені з скрині, Синю в диких рожах, ще дівочу (Забашта, Квіт.., 1960, 135); *Образно. Де не стану, де не гляну, напливає ночі мла, і зоря свою багряну хустку ізняла (Сос., II, 1958, 259); *У порівн. Дід, мов кам’яний, зложив на грудях свої старі, жиляві [жилаві] руки, похнюпив голову, укриваючи груди, мов хусткою, білою бородою (Мирний, І, 1954, 166); В синьому небі пливла біла, як пухова хустка, хмарина (Чорн., Визвол. земля, 1959, 64); // Атрибут весільного обряду. Старшій дружці дала [Зубиха] пару свічечок п’ятакових до вінця, хустку руки зв’язати, рушник під ноги (Кв.-Осн., II, 1956, 211); Дівич-вечір збирає вже Орина Лободівна: хустки подавала за Прохора Осауленка (П. Куліш, Вибр., 1969, 266); Та дівка, до котрої він присватувався, прочула про це й не пішла за нього, й хустки одібрала (Барв., Опов.., 1962, 59).

Терно́ва ху́стка див. терно́вий2.

&́9671; Зав’яза́ти ху́стку див. зав’я́зувати; Зблі́днути як ху́стка — те саме, що Зблі́днути як полотно́ (див. зблі́днути). — Я — злодійка!? — вимовила стара… Зблідла як хустка, і очі їй засяли, і сльози покотились (Вовчок, І, 1955, 136).

2. Невеликий шматок тканини квадратної форми для сякання, а також витирання носа, рота, обличчя, очей і т. ін. В сінях він зняв з себе шинелю й картуз і кинув на довгу скриню; потім, витяг з кишені червону хустку, висякав носа й пішов в світлицю (Н.-Лев., III, 1956, 14); Андрійко, нарешті, затих, витер мокре обличчя хусткою і з перекривленим від болю лицем повернувся до матері (Панч, II, 1956, 493); Він здійняв окуляри й, хукнувши, легенько почав протирати їх хусткою (Досв., Вибр., 1959, 225).

Носова́ ху́стка див. носови́й; Ху́стка до (для) но́са, розм.— те саме, що Носова́ ху́стка (див. носови́й).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 11. — С. 175.

Хустка, ки, ж.

1) Платокъ. Чуб. VII. 424. Гол. Од. 50. Вас. 167. Побіліла як хустка. Ном.

2) мн. = Заручини. МУЕ. ІІІ. 74. Ум. Хустонька, хусточка. Хустоньку пери. Грин. ІІІ. 551.

Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.— Т. 4. — С. 420.

ху́стка (зменшено-пестливі — ху́сточка, ху́стонька) = хусти́на = хусти́ця = ху́ста

1) поширене в Україні традиційне квадратне платове вбрання для голови (кажуть: «Люблю, щоб хустка на голові козирем дивилась»); символ прихильності, любові, вірності, прощання, скорботи. Побіліла, як хустина (М. Номис); Зав’яж мені головоньку шовковою хустиною (пісня); А де тая мережа — нашитая хустина? (Т. Шевченко); Великої треба хусти, щоб зав’язать людям усти (приказка);

2) атрибут весільної обрядодії — заручин; у самому весільному обряді — атрибут заміжньої жінки; фразеологізм: подава́ти хустки́ — давати згоду наодруження (при сватанні); див. ще зару́чини.

Жайворонок В. В. Знаки української етнокультури: Словник-довідник. — К.: Довіра, 2006.— С. 626-627.

хустка Переклад слова

Переклад на англійську
Translate
Переклад на російську
Перевод
shawlплаток

хустка Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
khustkakhustkakhustka

хустка Рід - іменник, жіночий рід, неістота

хустка Словоформи слова

Називнийхусткахустки
Родовийхусткихусток
Давальнийхустціхусткам
Знахіднийхусткухустки
Оруднийхусткоюхустками
Місцевийна/у хустціна/у хустках
Кличнийхусткохустки

хустка Кількість літер у слові

Кількість літерКількість голоснихКількість приголосних
624

хустка в англійській розкладці - [ecnrf

Цитати української літератури з використанням слова хустка

"Червона хустка пішла бистрею; довга коса розпустилась по воді"Вовчок Марко - Данило Гурч

"На голові попеляста шовкова хустка, перев’язана червоною стрічкою"Самчук Улас Олексійович - Марія

"То червоніли пов’язані квітчастими хустка ми голови сапальниць"Коцюбинський Михайло Михайлович - На віру

"Пiвхвилини — i хустка була у мене в кишенi."Нестайко Всеволод Зіновійович - Тореадори з Васюківки (2-га редакція)

"А Настя йде біла як хустка, ні журлива, ні весела, — от мов з каменю."Вовчок Марко - Ледащиця

"Двiрничка була висока, жилава, чоло їй до самих брiв прикривала квiтчаста хустка, з-пiд якої меткi маленькi очi ненастанно винюшкували коридор, кухню i через вiдчиненi дверi кiмнату"Заяц Владимир - Втеча

"Мов хустка з-під стріхи у тьмяному склі."Воронько Платон Микитович - «Сонце вечірнє в пухнастій хмарині…»

"В криниці, наче в дзеркалі, між синім знадвірнім небом і синьою безоднею, з’явилось її свіже лице, її біла хустка, а червоні уста з води впилися в її червоні уста і цілували її довго, аж доки вона напилась води"Нечуй-Левицький Іван Семенович - Причепа

"На голові у неї не хустка, а шматок безквітньої ганчірки"Нечуй-Левицький Іван Семенович - Дві московки